Dostupni linkovi

EU pozvala Skoplje da ispoštuje obavezu o zamjeni pasoša


Natpis "EU za tebe" u Skoplju, jesen 2020.
Natpis "EU za tebe" u Skoplju, jesen 2020.

Važno je da Sjeverna Makedonija nastavi da poštuje međunarodne sporazume, uključujući i obaveze koje se odnose na zamjenu putnih isprava, sadržane u Prespanskom sporazumu, naglašava Delegacija Evropske unije (EU) u toj zemlji.

Promjena ličnih i putnih isprava obaveza je iz Prespanskog sporazuma koji je Sjeverna Makedonija potpisala sa Grčkom 17. juna 2018. godine i kojim je naziv države promijenjen iz Republika Makedonija u Republika Sjeverna Makedonija.

Prema tom sporazumu, građani su trebali da dobiju lične karte, pasoše i vozačke dozvole sa novim nazovom države Sjeverna Makedonija u roku od pet godina od stupanja na snagu ustavnih amandmana, što je bio februar 2024. godine.

Kako Sjeverna Makedonija nije na vreme počela da izdaje lična dokumenta sa novim nazivom države, građani su i 2021. godine i dalje dobijali dokumente sa starim imenom - Republika Makedonija.

Sada je na kraju februara 2024. produženje važenja putnih isprava stavljeno na dnevni red makedonskog parlamenta.

Na pitanje kakav je stav EU o predloženim zakonskim izmjenama za produženje važenja putnih isprava sa starim nazivom države "Republika Makedonija" do kraja ove godine, za Makedonsku informativnu agenciju iz EU su rekli da je za državu važno da poštuje međunarodne ugovore.

"Važno je da Sjeverna Makedonija nastavi da poštuje međunarodne sporazume, uključujući i obavezu zamjene putnih isprava, sadržanu u Prespanskom sporazumu", naveli su iz Delegacije EU.

Iz Delegacije EU su naveli takođe da je priznavanje putnih isprava stvar svake države EU pojedinačno.

Sjeverna Makedonija je do sada dobila službeno obavještenje samo od Švicarske da je dozvoljeno kretanje uz važeći pasoš sa starim imenom.

Državljani Sjeverne Makedonije za sada nemaju problema s ulaskom u Hrvatsku, a hrvatska ambasadorka Nives Tiganj je 26. feburara na sastanku s makedonskim ministrom unutrašnjih poslova u tehnilkom mandatu Pančetom Toškovskim rekla da Hrvatska razumije problem. Kazal je da makedonski državljani imaju nesmetano kretanje po hrvatskoj teritoriji i sa stari, putni ispravama ako im je rok važeći.

BiH je poslala službeni dopis da ne priznaju pasoš bez novog imena. Zamjenik ministra unutrašnjih poslova Mitko Bojmakalijev je objavio da je sa ministrom sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenadom Nešićem utvrdio da makedonski državljani tamo mogu putovati sa ličnom kartom na kojoj je staro ime države.

Ambasador Belgije za Sjevernu Makedoniju Frederic Meris je u intervjuu za "Nezavisen" 11. februara najavio da će radna grupa u EU razgovarati o tome kako implementirati odredbu Prespanskog sporazuma, prema kojoj od 13. februara svi pasoši moraju imati novi naziv, Republika Sjeverna Makedonija.

Meris je ocijenio da će biti loše ako EU nema zajednički stav o implementaciji i ako države članice pojedinačno odluče kako će se ponašati prema makedonskim građanima sa nevažećim pasošima.

XS
SM
MD
LG