Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) saopštio je u ponedeljak da zahteva ostavku ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović i "prestanak svih vidova državne represije protiv građana koji koriste svoja ustavna i zakonska prava da na miran način iskazuju svoje stavove o društvenim pojavama i procesima".
"Stav Sindikata je da su predsednik Vlade Republike Srbije, predsednica Narodne skupštine Republike Srbije i ministarka prosvete propustili priliku da blagovremeno i nedvosmisleno upute javno izvinjenje zbog svojih neprimerenih izjava o nastavnicima i učenicima koji su odavali poštu žrtvama tragedije u Novom Sadu i na taj način doprinesu smirivanju tenzija u društvu i normalizaciji rada u školama", piše u saopštenju.
NSPRS je najavio da će u petak, 13. decembra, obustaviti rad od 11.45 do 12.45 u svim školama u Srbiji.
"Do ispunjenja ovih zahteva, svakog petka će biti organizovane obustave rada u svim školama", saopštili su iz tog sindikata.
Pozvali su prosvetne radnike da budu uz studente na mestima njihovih skupova širom Srbije.
"Nastavnici i studenti su prirodni saveznici u borbi za prosperitetno društvo i modernu državu", saopštili su.
Nakon nesreće u Novom Sadu organizovan je niz protesta i blokade više od 20 fakulteta u Srbiji.
Ministarka: Neću podneti ostavku
Ministarka Slavica Đukić Dejanović je za televiziju NewsMax Balkans u ponedeljak izjavila da neće podneti ostavku.
"Ja ostavku neću podneti. Onog momenta kad bude rekonstrukcija vlade ili pre toga, smeniće me oni koji su me birali ako ocenjuju da ne radim korektno", rekla je Đukić Dejanović, a prenela Beta.
Ona je dodala i da politici i ideološkom aktivnostima nema mesta na Univerzitetu, a da fakultete ne blokira veliki broj studenata.
"Očekujem da će unutar akademske zajednice doći do stabilizacije inače uzdrmanog dela i studentske i profesorske populacije. Mlad čovek, student, ima pravo na svoja uverenja, ubeđenja, ali univerzitet ne treba da bude mesto za takva činjenja", rekla je ministarka.
Forum beogradskih gimnazija podržao studente
Forum beogradskih gimnazija saopštio je u ponedeljak da više od 500 nastavnika "pruža apsolutnu podršku" svojim bivšim učenicima, sadašnjim studentima, koji već danima učestvuju u protestima i blokadama fakulteta.
"Istovremeno, iskazujemo veliku zahvalnost ovim mladim ljudima, koji nas svakog dana podsećaju na značaj izgradnje društva zasnovanog na odgovornosti i solidarnosti, jer svojim angažovanjem, uprkos svemu, pokazuju da je obrazovanje, odnosno investiranje u mlade ljude, jedina investicija koja je oslobođena svakog rizika", saopštio je Forum.
Studenti koji blokiraju četiri državna univerziteta u zemlji - beogradski, novosadski, niški i kragujevački - zahtevaju objavljivanje tajne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice i odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima koji su usledili posle nesreće.
Od Ministarstva unutrašnjih poslova zahtevaju krivične prijave protiv onih koji su fizički napadali studente i profesore na protestima.
Žele i hitnu potvrdu njihovog identiteta, kao i razrešenje s javnih funkcija ukoliko ih obavljaju. Među zahtevima je i povećanje izdvojenih sredstava za državne fakultete za 20 odsto.
U padu betonske nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra stradalo je 15 osoba, a dve su teško povređene.
Nesreća se dogodila svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice posle trogodišnje rekonstrukcije.
Predstavnici vlasti osuđuju proteste i blokade optužujući predstavnike opozicije za izazivanje nereda.
Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i bivši ministar građevinarstva i saobraćaja Goran Vesić koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.