Dostupni linkovi

Schmidt upozorio UN na napade na mirovni sporazum u BiH


Visoki predstavnik Christian Schmidt, Sarajevo, 1. juli 2023.
Visoki predstavnik Christian Schmidt, Sarajevo, 1. juli 2023.

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt upozorio je Ujedinjene narode (UN) na "do sada nezabilježene napade na Daytonski mirovni sporazum i ustavnopravni poredak BiH", uključući i visokog predstavnika i Ustavni sud BiH kao njihove zaštitnike.

U izvještaju generalnom sekretaru UN, Schmidt je naveo da odgovornost za napade leži na vlastima Republike Srpske, na čelu sa predsjednikom tog bh. entiteta Miloradom Dodikom, koji se zbog prijetnji mirovnom sporazmu nalazi pod međunarodnim sankcijama, saopćio je Ured visokog predstavnika (OHR).

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić obratit će se u četvrtak na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija u New Yorku, koja će biti posvećena izvještaju visokog predstavnika o situaciji u BiH.

Riječ je o petom Schmitovom izvještaju Vijeću sigurnosti otkako je preuzeo dužnosti visokog predstavnika 1. augusta 2021.

U izvještaju koji se odnosi na period od 16. aprila do 15. oktobra, visoki predstavnik je odbacio pogrešna tumačenja Dejtonskog sporazuma u RS, koja "služe secesionističkim ciljevima, uključujući i tvrdnje kojima se negira kontinuitet BiH i pogrešno predstavlja njeno ustrojstvo".

"Država BiH nije savez država niti konfederacija. Na teritoriji BiH postoji samo jedna država, a to je BiH", naglasio je visoki predstavnik, kaže se u saopćenju.

Predsjednik RS proteklih godina je nekoliko puta govorio o potrebi odvajanja tog entiteta iz BiH, a posljednji put je to izjavio 21. oktobra ističući da je samostalnost "realna alternativa u budućnosti". Također, iskazana je i spremnost za povlačenje predstavnika RS iz insitucija BiH.

Dodik i ostali predstavnici vlasti u RS, također, osporavaju odluke Ustavnog suda BiH, inzisitrajući na donošenju državnog zakona kojim bi se iz te pravosudne inistucije isključili strane sudije.

Sjedinjene Američke Države (SAD) su protiv Dodika uvele sankcije 5. januara 2022., ali i 17. jula 2017. godine zbog opstruiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma, a nalazi se i pod sankcijama Velike Britanije.

"Povećan broj napada na povratnik"

Schmidt je istaknuo da međunarodnoj zajednici i dalje ostaju dostupni instrumenti da se suprotstavi prijetnjama Mirovnom sporazumu, te da se oni moraju održavati i jačati.

U izvještaju se, također, navode koraci koji su poduzeti za unapređenje institucionalne funkcionalnosti BIH i napretka ka integraciji u EU, kao pozitivna ostvarenja.

Visoki predstavnik informirao je članove Vijeća sigurnosti UN da se periodu koji obuhvaća njegov izvještaj povećao broj nasilničkih napada na povratnike i da je korupcija i dalje rasprostranjena.

"Postoji još mnogo izazova koji se odnose na prilagođavanje evropskim i međunarodnim standardima, uključujući i one u oblasti demokracije, vladavine prava, ekonomije i socijalne politike", naveo je.

Funkcija visokog predstavnika u BiH uspostavljena je u skladu s Općiim okvirnim sporazumom za mir u BiH dogovorenim 21. novembra 1995.

Od početka Schmidtovog mandata u OHR-u Dodik i ostatak rukovodstva u tom bosanskohercegovačkom entitetu tvrde da on nije legitiman, jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Vijeću sigurnosti UN.

Zvaničnom imenovanju Schmidta u Vijeću sigurnosti UN-a protivile su se Rusija i Kina, što u RS koriste kao potvrdu svojih stavova. Druge zemlje su tada ocijenile da za time nije ni bilo potrebe.

Visoki predstavnik se lično obraća Vijeću sigurnosti UN-a svake godine, a svoj sljedeći redovni izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a predstaviti u maju 2024. godine.

XS
SM
MD
LG