Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da Sjedinjene Američke Države vode "direktne" razgovore s Iranom i da će se "vrlo veliki sastanak" održati 12. aprila.
Iranski ministar vanjskih poslova potvrdio je da će se sastanak održati 12. aprila, ali da će razgovori biti "indirektni."
"Iran i Sjedinjene Američke Države će se sastati u Omanu u subotu radi indirektnih razgovora na visokom nivou", rekao je iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi na X-u 7. aprila, ubrzo nakon što je Trump komentirao razgovore. "To je jednako prilika koliko i test. Lopta je u američkom terenu."
Iran je insistirao na indirektnim pregovorima, rekavši da neće voditi direktne razgovore sve dok je na snazi Trumpova kampanja "maksimalnog pritiska" na Teheran.
Trump je rekao novinarima u Bijeloj kući da se razgovori odvijaju "na vrlo visokom nivou, gotovo najvišem nivou", i naglasio da nema posrednika.
"Imamo vrlo veliki sastanak i vidjet ćemo što se može dogoditi. Mislim da se svi slažu da bi postizanje dogovora bilo poželjno", rekao je Trump na improviziranoj konferenciji za novinare s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom.
Ako razgovori s Iranom ne budu uspješni, mislim da će Iran biti u velikoj opasnosti, rekao je Trump, insistirajući da Islamskoj Republici ne smije biti dopušteno razviti nuklearno oružje.
Netanyahu je kratko komentirao, izražavajući podršku za dogovor s Iranom po uzoru na Libiju – pozivajući se na sporazum iz 2003. godine u kojem je afrička nacija pristala demontirati svoje programe oružja za masovno uništenje.
Iran tvrdi da je njegov nuklearni program namijenjen civilnim svrhama i ranije je odbacio mogućnost sporazuma po uzoru na Libiju. Trump je ranije ovog mjeseca pozvao na "direktne razgovore" s Teheranom, rekavši da su "brži" i nude bolje razumijevanje nego korištenje posrednika. Trump je tada sugerirao da bi novi sporazum s Iranom mogao biti "drugačiji i možda mnogo jači" od nuklearnog sporazuma iz 2015. godine.
Ranije je poslao pismo vrhovnom vođi ajatolahu Aliju Khameneiju pozivajući na pregovore i upozoravajući na vojnu akciju ako diplomacija ne uspije.
Iranski predsjednik Masud Pezeshkian je 5. aprila rekao da je Teheran spreman za dijalog na "ravnopravnoj osnovi". Sljedećeg dana Araghchi je u izjavi rekao da je Teheran spreman održati indirektne razgovore.
Nakon što je 2018. godine, tokom svog prvog mandata kao predsjednik, ukinuo nuklearni sporazum, Trump je ponovo uveo sankcije Iranu koje su bile ukinute prema sporazumu. Iran je uzvratio ubrzavanjem svog nuklearnog programa i trenutno obogaćuje uranij na 60 posto čistoće, što se opisuje kao blizu kvalitete za oružje.
Sporazum iz 2015. godine, formalno poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA), ima brzi mehanizam koji omogućava povratak UN-ovih sankcija Iranu. Ali nakon što sporazum istekne u oktobru, svjetske sile gube mogućnost aktiviranja tog mehanizma.
Trump je zaprijetio bombardiranjem Irana ako ne bude postignut dogovor o iranskom nuklearnom programu. Iran je upozorio da će odgovoriti "snažno" na bilo kakvu agresiju i sugerirao da će razviti bombu ako bude napadnut.
Washington šalje mješovite poruke o tome želi li ograničiti iransko obogaćivanje uranija ili potpuno demontirati iranski nuklearni program.
Iran nije komentirao Trumpovu tvrdnju da su direktni razgovori već počeli.
Nour News, web stranica povezana s Alijem Shamkhanijem, višim savjetnikom iranskog vrhovnog vođe, opisala je Trumpove izjave kao "proračunati napor da oblikuje javno mnijenje" s ciljem prikazivanja Washingtona kao strane koja preuzima diplomatsku inicijativu, a Teherana kao strane koja se protivi dijalogu.