Kako se bliži rok za da TikTok pronađe kupca, sve je više ponuda za kupovinu te aplikaciju za kratke video snimke u vlasništvu kineska kompanije.
Amazon u vlasništvu milijardera Džefa Bezosa (Jeff Bezos) i, zasebno, konzorcijum na čelu sa osnivačem OnlyFans Timom Stokelijem (Stokelye) su poslednji koju su iskazali interesovanje za TikTok, koji se suočava s rokom do 5. aprila da postigne dogovor o pronalaženju kupca van Kine pod pretnjom da će biti zabranjen u SAD.
Američki zvaničnici su izrazili zabrinutost za bezbednost zbog veza aplikacije s Kinom, što su negirali TikTok i kompanija Bajtdens (ByteDance) koja je njen vlasnik. Zvaničnici administracije predsednika Donalda Trampa (Trump) sastaju se u sredu da razgovaraju o različitim opcijama za TikTok.
Startup Zoop, koji vodi Stokeli, osnivač sajta OnlyFans sa sadržajem za odrasle, udružio se sa fondom za kriptovalute kako bi podneo plan za nadmetanje za TikTok, rekli su za Rojters (Reuters) dva izvora.
Zvaničnik američke administracije potvrdio je da je Amazon poslao pismo potpredsedniku Džej Di Vensu (J. D Vance) i ministru za trgovinu Hauardu Lutniku (Howard Lutnick).
Akcije Amazona porasle su za oko dva odsto posle vesti o ponudi za TikTok.
Amazon već dugo gaji ambicije da ima društvenu mrežu koja bi mu mogla pomoći da proda više robe i privuče mlađu publiku. Kupio je sajt za video snimke uživo Tvitč (Twitch) 2014. za skoro milijardu dolara i sajt za recenzije knjiga Gudrids (Goodreads) 2013. u okviru tih nastojanja.
Tramp je prošlog meseca rekao da je njegova administracija u kontaktu s četiri različite grupe u vezi s prodajom TikToka, ali ih nije identifikovao.
Investiciona kompanija Blekstoun (Blackstone) razgovara o pridruživanju akcionarima Bajtdensa van Kine o sakupljanju kapitala za ponudu TikTokovog poslovanja u SAD.
I američka investiciona kompanija Andrisen Horovic (Andreessen Horovitz) takođe je u pregovorima o spoljnom finansiranju za isplatu kineskih investitora TikToka, u okviru ponude koju su predvodili (Orakl) Oracle i drugi američki investitori da ga izdvoje iz Bajtdensa, izvestio je Fajnenšel tajms (The Financial Times).
Pregovori koje predvodi Bela kuća imaju za cilj izdvajanje američkog entiteta za TikTok i smanjenje kineskog vlasništva u novom poslu ispod praga od 20 odsto kako nalaže američki zakon.
Budućnost TikToka kojeg koristi skoro polovina svih Amerikanaca je neizvesna otkako zakon iz 2024. godine, usvojen uz ogromnu dvostranačku podršku, zahteva da se TikTok odvoji od Bajtdensa do 19. januara.
Zvaničnici Vašingtona su rekli da je vlasništvom Bajtdensa, TikTokom pod kineskom vladom i da bi Peking mogao da koristi aplikaciju za sprovođenje operacija uticaja protiv SAD i prikupljanje podataka o Amerikancima.