Američke Federalne rezerve u četvrtak su snizile kamatne stope za četvrtinu procentnog u reakciji na stabilan pad nekada visoke inflacije koja je razgnevila Amerikance i pomogla u pobedi Donalda Trampa (Trump) na predsedničkim izborima ove nedelje.
Smanjenje stope centralne banke SAD usledilo je posle većeg smanjenja za pola poena u septembru i odražava vraćanje fokusa Feda na podršku tržištu rada, kao i na borbu protiv inflacije, koja je sada jedva iznad ciljanog nivoa od dva odsto.
"Ekonomska aktivnost je nastavila da raste solidnim tempom", saopštio je Federalni komitet za otvoreno tržište koji utvrđuje kamatne stope.
Rizici za tržište rada i inflaciju "otprilike su u ravnoteži", naveo je Fed koji je ocenio da je "stopa nezaposlenosti porasla, ali da je i dalje niska", a da je inflacija pala bliže cilju, ali da je "i dalje donekle povišena".
Indeks cena s troškovima za ličnu potrošnju, isključujući hranu i energente, koji su ključni pokazatelj inflacije, malo se promenio u poslednja tri meseca, i u septembru je bio na iznosio je oko 2,6 odsto na godišnjem nivou.
Saopštenje Feda biće tumačeno u svetlu povratka Trampa na vlast u januaru. Tramp je vodio predizbornu kampanju s obećanjima u rasponu od uvođenja visokih carina na uvoz do suzbijanja imigracije, što bi moglo imati širok i nepredvidiv uticaj na ekonomski pejzaž, dok zvaničnici pokušavaju da drže inflaciju blizu cilja centralne banke.
Fed je smanjio referentnu stopu na oko 4,6 odsto. Ta kamata je pre snižavanja u septembru godinu dana bila na 5,3 odsto, što je najviše u poslednje četiri decenije, kako bi se suzbila visoka inflacija koja je s 9,1 odsto sredinom 2022. pala na 2,4 odsto u septembru.
Fed je posle smanjenja kamata u septembru najavio mogućnost dodatnog smanjenja u novembru i decembru i još četiri sledeće godine. Međutim, budući da je ekonomija sada uglavnom solidna i da Volstrit predviđa brži rast, veće budžetske deficite i veću inflaciju pod Trampovim predsedništvom, dalja smanjenja stopa su sada možda manje verovatna.
Trampova pobeda je takođe poveća mogućnost mešanja Bele kuće u odluke Feda, pošto je Tramp rekao da kao predsednik treba da ima glas u odlukama centralne banke o kamatnim stopama. Fed je dugo čuvao svoju ulogu nezavisne institucije sposobne da donosi teške odluke o kamatama bez političkog uplitanja.
Ipak, tokom svog prethodnog mandata u Beloj kući, Tramp je javno napao predsedavajućeg Feda Džeroma Pauela (Jerome Powell) nakon što je bila podignuta kamata u borbi protiv inflacije.