Albanija i Rumunija tražile su u četvrtak objašnjenje od Srbije zbog privođenja i proterivanja njihovih državljana koji su učestvovali na seminaru za nevladine organizacije u Beogradu.
Policija je u Beogradu u noći između 21. i 22. januara uz objašnjenje da predstavljaju "bezbednosni rizik" privela i proterala 13 stranih državljana, među kojima je bilo dvoje albanskih i jedan rumunski državljanin.
Ministarstvo za Evropu i spoljne poslove Albanije pozvalo je na razgovor ambasadora Srbije u Tirani Slobodana Vukčevića od koga je zatražilo objašnjenja o proterivanju albanskih državljana i "istaklo potrebu da srpske vlasti razmotre žalbe na donete odluke".
Albansko mininistarstvo je u objavi na Fejsbuku navelo da je ambasadoru Vukčeviću preneto "žaljenje i ozbiljna zabrinutost zbog privođenja i proterivanja sa teritorije Srbije" dvoje albanskih državljana i zatraženo da se "ne dozvoli ponavljanje ovakvih događaja u budućnosti".
"Ova akcija nije u skladu sa našom željom i nastojanjem da održimo dobrosusedske odnose i negativno utiče na slobodno kretanje naših građana", navelo je albansko ministarstvo.
Ministarstvo spoljnjih poslova Rumunije saopštilo je da je predstavniku nevladine organizacije koji je učestvovao na seminaru u Beogradu naloženo da napusti Srbiju u roku od 24 uz zabranu zabrane ulaska na godinu dana.
Rumunsko ministarstvo je navelo da je ta mera određena "bez daljeg objašnjenja, navodeći razloge nacionalne bezbednosti".
"S obzirom na izuzetno oštru prirodu mere, Ambasada je odmah zvanično obavestila Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, tražeći objašnjenja o razlozima koji su doveli do preduzimanja navedenih mera", navelo je Ministarstvo spoljnih poslova Rumunije, dodajući da je taj rumunski državljanin napustio Srbiju u sredu.
"Ministarstvo spoljnih poslova i Ambasada Rumunije u Beogradu, u konsultaciji sa drugim diplomatskim predstavništvima čiji su građani bili na meti sličnih mera, drže slučaj pod velikom pažnjom", dodaje se u saopštenju.
Među privedenim i proteranim bilo je pet hrvatskih državljanki koje su takođe učestvovale u radionici za nevladine organizacije posle čega je Hrvatska uputila protestnu notu Srbiji, a svoje građane pozvala da odgode putovanja u tu zemlju.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je optužilo hrvatske vlasti za "neprimerenu" reakciju, navodeći da su njihove državljanke "tretirane u skladu sa zakonskim procedurama i uobičajenom međunarodnom praksom".
Erste fondacija, koja je među organizatorima radionice, u odgovoru za RSE navela je da su 21. januara kasno uveče srpske vlasti ispitale 13 učesnika iz devet zemalja, nakon čega im je zabranjen ulazak u zemlju na godinu dana.
Ta fondacija navodi da ni ona, niti Akademija za nevladine organizacije Bečkog univerziteta za ekonomiju i biznis, nisu informisani o razlozima proterivanja. Incident je ocenila kao "izuzetno zabrinjavajuć".
EU je izrazila zabrinutost zbog privođenja i izbacivanja iz Srbije aktivista civilnog društva, koji su se nalazili u Beogradu.
Deportacija stranih državljana iz Srbije dogodila se u jeku masovnih antivladinih protesta u Srbiji, koje proteklih sedmica predvode studenti koji blokiraju više od 60 državnih fakulteta.
Najviši državni funkcioneri, ne pružajući dokaze, u svojim izjavama tvrde da su studentske blokade i protesti pod uticajem zapadnih obaveštajnih službi, sa ciljem da se ruši predsednik Aleksandar Vučić.
Studenti u blokadi su te navode odbacili, insistirajući u zvaničnim saopštenjima da se protesti organizuju sa ciljem ispunjenja studentskih zahteva.