Dostupni linkovi

Kako će Mađarska izignorirati haški nalog za uhićenje Netanyahua


Izraelski premijer Benjamin Netanyahu (lijevo) i njegov mađarski kolega Viktor Orban na pres-konferenciji u Budimpešti, 2017.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu (lijevo) i njegov mađarski kolega Viktor Orban na pres-konferenciji u Budimpešti, 2017.

Kada izraelski premijer Benjamin Netanyahu posjeti Mađarsku, gotovo je sigurno da neće biti uhićen unatoč nalogu za privođenje koji je izdao Međunarodni kazneni sud (ICC) zbog navodnih ratnih zločina u Pojasu Gaze.

Kao potpisnica suda u Haagu, Mađarska ima obavezu uhititi ga, no njezina unutarnja pravna situacija je komplicirana i dala je vladi dovoljno prostora da mu poželi dobrodošlicu.

Mađarski premijer Viktor Orban javno je pozvao Netanyahua u studenom, ubrzo nakon što je ICC izdao nalog za uhićenje.

Izraelski lider trebao stići u srijedu, 2. travnja, na četverodnevni posjet.

"Jamčit ću mu, ako dođe, da presuda ICC-a neće imati nikakvog učinka u Mađarskoj", rekao je Orban.

U međuvremenu, diplomatski izvori rekli su za Mađarski servis Radija Slobodna Europa da se ta zemlja odlučila povući iz ICC-a, iako ovo nije moguće momentalno službeno potvrditi.

Koji su politički razlozi?

Politika svega ovoga je jasna.

Orban se usko povezao s Netanyahuu i s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji je također kritizirao sudski nalog.

Trump je prošlog mjeseca uveo sankcije ICC-u, kritizirajući kao "neutemeljene" njegove naloge za uhićenje Netanyahua i bivšeg izraelskog ministra obrane Yoava Gallanta.

Benjamin Netanyahu (lijevo) i Yoav Gallant (fotoarhiva)
Benjamin Netanyahu (lijevo) i Yoav Gallant (fotoarhiva)

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto pozdravio je ovu odluku u objavi na društvenim mrežama, optužujući ICC da je "političko oruđe".

U optužnici se navodi i da Netanyahu snosi "krivičnu odgovornost" za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti tijekom rata između Izraela i palestinskog pokreta Hamas, kojeg su Sjedinjene Države i Europska unija označili kao terorističku organizaciju.

To uključuje "ratni zločin izgladnjivanja kao metode ratovanja te zločine protiv čovječnosti, poput ubojstava, progona i drugih nehumanih djela" od najmanje 8. listopada 2023. do najmanje 20. svibnja 2024.".

Kakva je pravna regulativa?

Pravna situacija je složenija.

Sud ne može nikoga uhititi. Nema policiju da primijeni naloge, već računa na suradnju država članica.

Međunarodni kazneni sud je posljednja instanca koja pokreće proces u slučajevima kada domaće vlasti ne mogu ili neće da ih istražuju.

"Nije na državama da jednostrano određuju ispravnost pravnih odluka suda", ističe glasnogovornik suda Fadi El-Abdallah za Radio Slobodna Europa.

Dodaje da je "pravna obveza prema sudu" provesti te naloge.

Ovo stajalište podržala su dva pravnika s kojima je razgovarao Radio Slobodna Europa.

"Ako gospodin Netanyahu posjeti državu članicu poput Mađarske ili Njemačke i ne bude uhićen, ta država krši svoje obveze prema Rimskom statutu ICC-a", kaže Kai Ambos, profesor kaznenog i međunarodnog prava na Sveučilištu u Gottingenu u Njemačkoj.

"Neizvršenje naloga za uhićenje ICC-a potkopava legitimnost suda", dodaje Ambos, koji je i sudac za ratne zločine pri Specijaliziranim vijećima za Kosovo, međunarodnom sudu osnovanom za zločine počinjene tijekom sukoba na Kosovu 1990-ih godina.

Tamas Adany, izvanredni profesor međunarodnog prava u Mađarskoj, slaže se s gore navedenim, ali je ukazao i na jednu nijansu.

"Globalno govoreći, postoje zemlje u kojima, kad god se ratificira međunarodni ugovor, on postaje dio zakona te zemlje", rekao je.

"Većina drugih zemalja, u kojima tipičan jezik multilateralnih ugovora nije službeni jezik... oslanja se na proces koji se naziva promulgacija" kako bi međunarodna obveza postala dio nacionalnog prava, objašnjava Adany.

Mađarska je ratificirala Rimski statut Međunarodnog kaznenog suda 2001. godine za vrijeme prve Orbanove vlade.

Međutim, nikada nije provela drugi korak, koji u osnovi znači uključivanje statuta u nacionalni pravni okvir zemlje.

"Pitanje je teško jer Mađarska ima pravnu obvezu prema međunarodnom pravu da se pridržava ovoga. No, mađarski nacionalni zakon ne dopušta vlastima [da to učine]", rekao je Adany.

Na ovo obrazloženje pozivaju se i mađarske vlasti.

"Zahvaljujući bivšem predsjedniku Janosu Aderu, imali smo razuma da to nikada ne učinimo dijelom domaćeg zakona", rekao je vladin glasnogovornik Gergely Gulyas 13. ožujka.

Ipak, Adany ističe da zakon nije posve jasan po ovom pitanju, jer se Netanyahu tereti za zločine koji se od 1940-ih smatraju dijelom običajnog međunarodnog prava.

"Veoma sam uvjeren da bi se oni dijelovi Rimskog statuta, koje većina država smatra običajnim međunarodnim pravom, trebali provoditi u Mađarskoj čak i bez formalne objave", rekao je.

Je li Mađarska jedina?

Gulyas navodi još jedan razlog za neuhićenje Netanyahua. Nakon što je izdan sudski nalog, Njemačka je dala nejasan odgovor.

"Teško mi je zamisliti da na temelju ovoga trebamo provodili uhićenja", rekao je vladin glasnogovornik Steffen Hebestreit, dodajući da se pravna pitanja moraju razjasniti u vezi s nalogom.

Zatim je u siječnju predsjednik Demokršćanske unije (CDU) Friedrich Merz rekao da će pronaći "načine i sredstva" kako bi pozvao Netanyahua u Njemačku.

Merzova stranka je kasnije pobijedila na parlamentarnim izborima, a on priprema preuzeti dužnost novog kancelara.

Gulyas, glasnogovornik mađarske vlade, drži se ovih Merzovih riječi.

Gulyas Gergely: Koji je smisao cijele ove stvari
Gulyas Gergely: Koji je smisao cijele ove stvari

"Budući da zemlja veličine i moći poput Njemačke smatra kako mora zanemariti vlastito domaće pravo jer je odluka Međunarodnog kaznenog suda toliko apsurdna, koji je smisao cijele ove stvari?", rekao je.

Koje bi bile posljedice?

Merzovi komentari izazvali su veliku kontroverzu u Njemačkoj.

Ambos kaže da bi mogle postojati "sankcije" za neprovođenje naloga za uhićenje, koje bi nametnula Skupština država potpisnica ICC-a, a koja je odgovorna za razna pitanja suda, uključujući izbor sudaca i tužitelja te određivanje proračuna.

Kai Ambos: Mogle bi postojati "sankcije" za neprovođenje naloga suda
Kai Ambos: Mogle bi postojati "sankcije" za neprovođenje naloga suda

"Takva situacija upravo je nastala u vezi s posjetom Vladimira Putina i njegovim neuhićenjem u Mongoliji", podsjeća Ambos, referirajući se na posjet ruskog predsjednika Mongoliji u rujnu.

Putina potražuje ICC zbog navodnog ratnog zločina organizirane kampanje deportacije djece iz ukrajinskih teritorija pod ruskom kontrolom.

"Posljedice po Mađarsku mogle bi biti da možda izgubimo pravo glasa u Skupštini država potpisnica", upozorava Adany, dodajući da bi mogla biti pokrenuta "sudska istraga o ovakvom ponašanju Mađarske".

Međutim, politički učinak bi mogao biti prilično ograničen.

Mađarska je već izolirana unutar Europske unije. Optužuju ju za demokratsko nazadovanje i ograničavanje slobode medija. Njezina proruska stajališta također su joj otežala i na polju diplomacije.

"Potpuno sam uvjeren da do uhićenja neće doći", kaže Adany. "Netanyahu će se sigurno vratiti kući."

Do zaključenja ovog teksta mađarska vlada nije odgovorila na upite Radija Slobodna Europa.

XS
SM
MD
LG