Pet neuspješnih javnih poziva za kupovinu zgrade sa samo jednim zainteresovanim ponuđačem, rast cijene za više od 70 posto, te optužbe za korupciju na državnom nivou Bosne i Hercegovine.
Tako ukratko izgledaju 13-ogodišnji pokušaji Uprave za indirektno oporezivanje BiH da u Banjaluci kupi zgradu za smještaj oko 650 svojih zaposlenika, koji rade u ovom gradu.
Uz centralu u Banjaluci, Upravu čine regionalni centri u Banjaluci, Tuzli, Sarajevu i Mostaru, sa ukupno 2.400 službenika.
Nadležna je za naplatu carina, poreza na dodatu vrijednost (PDV), te akciza na gorivo i drugu visokotarifnu robu.
Uprava je 1. aprila raspisala šesti po redu javni poziv, ali opozicione stranke iz entiteta Republika Srpska (RS) poručuju da treba obustaviti ovu nabavku, te je prilagoditi stvarnim potrebama Uprave.
Kupovina zgrade je trenutno u središtu sukoba između vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika i opozicije u RS-u, kojoj pripada i predsjednik parlamentarne komisije Branislav Borenović.
"Očekujem da ćemo na narednoj redovnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH poništiti ovu dogovorenu, sramnu javnu nabavku, i pitanje smještaja zaposlenika Uprave u Banjaluci riješiti izgradnjom potrebnog prostora po mnogo povoljnijoj cijeni."
Ovo je 1. aprila na društvenoj mreži X napisao Borenović, inače predsjednik Komisije za borbu protiv korupcije, koja mjesecima istražuje korupciju u ovoj nabavci.
Komisija je do sada saslušala sindikalne predstavnike Uprave, direktora Uprave Zorana Tegeltiju, te predstavnike državnog Ureda za reviziju.
Šta je sporno u kupovini zgrade?
Budžet za rješavanje smještaja zaposlenika Uprave u Banjaluci je u proteklih 12 godina narastao sa prvobitno odobrenih 38, na 103 miliona maraka (sa 19 na 53 miliona eura).
Revizori državnog Ureda za reviziju su godinama upozoravali na nezakonitosti i neefikasnost u procesu nabavke zgrade u Banjaluci.
Navodili su da je Uprava u svojim javnim pozivima tražila isključivo veliku zgradu u užem centru Banjaluke, čime je "smanjivala konkurenciju" i pogodovala jedinom ponuđaču, firmi "Grand Trade".
Glavni revizor Hrvoje Tvrtković je tokom saslušanja pred parlamentarnom Komisijom za borbu protiv korupcije rekao da su tokom ove nabavke prekršeni Zakon o financiranju institucija BiH, kao i Uputstvo o načinu planiranja, odobravanja i realizacije višegodišnjih kapitalnih ulaganja u institucijama BiH.
Naime, umjesto maksimalno dozvoljenog rasta vrijednosti kapitalnog ulaganja od 10 posto, Vijeće ministara BiH je odobrilo povećanje cijene za više od 70 posto.
Pri tom, Uprava nije uputila Vijeću ministara BiH u zakonom propisani zahtjev za povećanje sredstava, već je to državna vlada uradila samoinicijativno i suprotno propisima.
Smještaj zaposlenika Uprave u drugim gradovima je riješen tokom protekle decenije, po višestruko nižim cijenama.
Regionalni centri u Tuzli, Sarajevu i Mostaru su za smještaj svojih zaposlenika kupili ili izgradili zgrade, što je Upravu ukupno koštalo 40 miliona maraka (oko 20 miliona eura).
"A sada traže da se za rješavanje smještaja oko 650 zaposlenika u Banjaluci, što je oko četvrtine ukupnog broja zaposlenih, plati dva i po puta viša cijena", rekao je tokom saslušanja pred komisijom Predrag Jelača, predsjednik samostalnog sindikata zaposlenika Uprave.
Jelačin prethodnik na čelu sindikata zaposlenika Uprave, Mehmedalija Osmić, izjavio je tokom saslušanja da mu je bivši direktor Uprave Miro Džakula rekao da će smještaj zaposlenika Uprave u Banjaluci "srediti Milorad Dodik".
"Cijeli proces nije imao za cilj da popravi uslove rada zaposlenika Uprave, nego je kriminal u pitanju. Tužilaštvu nije teško ovo riješiti ako želi", rekao je Osmić pred Komisijom.
Osmić i Jelača su naveli da su samo u zadnja dva mjeseca podnijeli šest krivičnih prijava za nezakonito postupanje rukovodilaca Uprave.
Jedini ponuđač na dosadašnjim javnim pozivima za kupovinu zgrade je bila kompanija "Grand Trade".
Njen vlasnik, Mile Radišić, osuđen je 2013. na tri godine zatvora zbog mešetarenja na burzi, kojim je RS oštetio za više od 500.000 eura.
"Oni su kumovi. Zato ta zgrada i čitava nabavka ima svoj naziv 'kumovska nabavka'. Jer ima svoju političku, ali i kumovsku pozadinu. Način kako se ona godinama namještala za kupovinu pokazuje da je pozadina sasvim jasna", rekao je za Radio Slobodna Evropa Branislav Borenović, predsjednik parlamentarne Komisije za borbu protiv korupcije.
Šta je rekao direktor Uprave?
Zoran Tegeltija, Dodikov stranački kolega, na čelo Uprave je došao 2023. Njegovim dolaskom je budžet za nabavku zgrade u Banjaluci prvi put uvećan za 31,5 milion, dosegavši 70 miliona maraka (35 miliona eura).
Drugo povećanje je uslijedilo u novembru prošle godine, kada je Vijeće ministara BiH odobrilo dodatna sredstva, te fond za kupovinu zgrade uvećlo na 103,4 miliona maraka (53 miliona eura).
Tegeltija je na javnom saslušanju pred parlamentarnom komisijom izjavio da će na šestom po redu tenderu Uprava tražiti da kupi dvije zgrade, jednu za smještaj zaposlenika u sjedištu Uprave, i jednu za zaposlenike regionalnog ureda.
"Prema tome, novi tender će se razlikovati od prethodnih tendera, jer ćemo mi sada kupovati dva objekta, a ne jedan kao što je do sada bilo definisano odlukom", izjavio je Tegeltija pred Komisijom 19. februara.
Dodao je da Uprava i on kao direktor nisu samostalni u odlučivanju u ovakvim nabavkama, već samo provode odluku Vijeća ministara BiH.
Tender koji je Uprava raspisala 1. aprila je objavljen, ali detaljni uslovi iz tenderske dokumentacije za sada nisu javno dostupni, jer je tenderska dokumentacija dostupna samo ponuđačima.
Uprava se od početka postojanja suočava sa problemom neadekvatnog smještaja svojih zaposlenih u Banjaluci, koji su raspoređeni na četiri lokacije, što otežava rad.
Prvobitni planovi za kupovinu zemljišta i izgradnju vlastitog objekta nisu realizovani, pa je 2013. godine odlučeno da se kupi izgrađen objekat površine 12.000 metara kvadratni u užem centru Banjaluke.
Do 2018. godine raspisana su tri javna oglasa, ali nijedna ponuda nije pristigla.
Firma "Grand Trade" se javila krajem 2020. godine, na četvrti po redu raspisani konkurs, i ponudila svoju zgradu za 98,5 miliona maraka sa PDV-om (49,2 miliona eura).
Međutim, Uprava tada nije imala dovoljno novca, pa je ponuda odbijena, a budžet Uprave je povećan odlukom Vijeća ministara.
Krajem 2023. godine Uprava je raspisala novi javni poziv. Ponovo je "Grand Trade" bio jedini ponuđač sa skoro identičnom cijenom. I ova ponuda je odbijena, jer Uprava nije imala dovoljno novca.
U novembru prošle godine je Vijeće ministara BiH odobrilo dodatna sredstva, čime je fond za kupovinu zgrade uvećan na 103,4 miliona maraka (51,7 miliona eura), čime je ponovo otvoren prostor za raspisivanje javnog poziva.