Dostupni linkovi

NVO u Srbiji traže proveru da li su na izborima podaci građana nezakonito korišćeni


Detalj sa lokalnih izbora u Srbiji, Beograd, 2. jun 2024.
Detalj sa lokalnih izbora u Srbiji, Beograd, 2. jun 2024.

Grupa od 15 nevladinih organizacija u Srbiji uputila je 5. juna javni zahtev Povereniku za zaštitu podataka o ličnosti da sprovede inspekcijski nadzor nad radom stranaka za koje postoji sumnja da su nezakonito obrađivale lične podatke građana.

Te organizacije u saopštenju traže i da se ispita rad Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Srbije "zbog sumnje da su podaci birača iz Jedinstvenog biračkog spiska (JBS) učinjeni dostupnim Srpskoj naprednoj stranci i drugim partijama".

Saopštenje potpisuju, između ostalog, nevladine organizacije Beogradski centar za ljudska prava, Inicijativa mladih za ljudska prava, CRTA, Građanske inicijative, Nezavisno udruženje novinara Srbije i druge.

U saopštenju se navodi da su 4. juna 2024, u javnost dospeli spiskovi "za koje postoji razumna sumnja" da su ih koristili članovi i aktivisti Srpske napredne stranke (SNS) tokom izbornog dana na lokalnim izborima održanim 2. juna.

Spiskovi, kako se navodi, sadrže "veliki broj ličnih podataka građana", kao što su ime, prezime, adresa stanovanja, brojevi fiksnih i mobilnih telefona, podatak da li je birač izašao na glasanje, kao i "komentare aktivista SNS o tome da li su birači sa spiska simpatizeri Srpske napredne stranke ili nisu".

Predstavnici opozicionog pokreta u Novom Sadu "Bravo" objavili su 4. juna da su došli u posed materijala koji su, kako tvrde, koristili aktivisti SNS-a u Novom Sadu tokom izbora.

To je, kako tvrde aktivisti, dokaz o postojanju "paralelnih biračkih spiskova", a ne spiska takozvanih "sigurnih glasova" jer se u tim materijalima, koji su objavili, mogu videti komentari koji su uneti pored imena ljudi, među kojima su "ne voli nas", "otišao u inostranstvo".

U saopštenju 15 nevladinih organizacija od 5. juna navodi se i da je u medijima i na društvenim mrežama "objavljen veliki broj snimaka građana koji su u blizini biračkih mesta zaticali aktiviste SNS-a sa različitim spiskovima građana", kao i birača koji su izjavljivali da im je plaćeno da glasaju.

Organizacije su pozvale Poverenika da objavi i da li je SNS "kao organizator kol centara" izvršila procenu uticaja obrade ličnih podataka o građanima na zaštitu podataka o ličnosti, kao i da li je SNS tražio mišljenje Poverenika pre obrade ličnih podataka.

"Skrećemo pažnju da je Poverenik dužan da podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka ukoliko po sprovedenom inspekcijskom nadzoru utvrdi da je rukovalac nezakonito obrađivao lične podatke građana", piše u saopštenju.

Tokom izbornog dana opozicioni aktivisti su ukazivali na postojanje više kol centara koje navodno vodi Srpska napredna stranka.

Tokom izbornog dana došlo je do incidenata ispred Novosadskog sajma, gde je bio telefonski (kol) centar Srpske napredne stranke.

Lamberto Zanijer (Zannier), šef Posmatračke misije OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) rekao je u intervjuu za Glas Amerike 4. juna da je potrebna istraga o kol centrima stranaka u Srbiji.

"Takva praksa, sama po sebi, nije neobična, videli smo je na mnogim mestima. Ali, moramo znati kako se sve to radi, da li u jednom momentu prelazi u pritisak na glasače ili kupovinu glasova. Potrebna je istraga o tome, i transparentnost", rekao je Zanijer.

Posmatračka misija organizacije CRTA saopštila je 3. juna da izbori u Beogradu nisu bili pošteni i da je zbog nepravilnosti koje je sprovodila vlast upitan njen legitimitet.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i član SNS izjavio je 4. juna da na izborima nije bilo nepravilnosti i da je potrebno dozvoliti uvid u sav izborni materijal sa lokalnih izbora.

Izbori u Srbiji su 2. juna održani u 89 gradova i opština, a vladajuća Srpska napredna stranka proglasila je pobedu u većini gradova i opština.

XS
SM
MD
LG