Dostupni linkovi

Dvojica Rusa postavila rekord za najduži boravak na Međunarodnoj svemirskoj stanici


Oleg Kononenko, jedan od dvojice Rusa koji su postavili rekordan u kontinuiranom boravku na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Fotografija: 25. jun 2019.
Oleg Kononenko, jedan od dvojice Rusa koji su postavili rekordan u kontinuiranom boravku na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Fotografija: 25. jun 2019.

Dvojica Rusa su u petak postavila rekord za najduži kontinuirani boravak na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS), saopštila je ruska svemirska agencija Roskosmos.

Roskosmos je saopštio da su Oleg Kononenko i Nikolaj Čub oborili stari rekord od 370 dana, 21 sat i 22 minuta, koji su u septembru 2023. postavili Rusi Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin i Amerikanac Fransisko Rubio (Franisco).

Čub i Kononenko će još nekolika dana boraviti u svemiru pre planiranog povratka na Zemlju 23. septembra.

Kononenko (59) ima i druge rekorde u trajanju boravka u svemiru, uključujući ukupno vreme provedeno u svemiru – 1.110 dana tokom pet misija do trenutka kada sleti kasnije ovog meseca u Kazahstan.

Poređenja radi, NASA-ina astronautkinja s ukupno najviše dana u svemiru, Pegi Vitson (Peggy Whitson), zauzima osmo mesto na međunarodnom nivou. Vitson je bila u svemiru ukupno 675 dana u tri duge i jednoj kratkoj misiji.

Dvoje američkih astronauta, Buč Vilmor (Butch Wilmore) i Suni Vilijams (Williams), koji se trenutno nalaze na MSS, sticajem okolnosti su bili na svemirskoj stanici tokom većeg dela rekordnog boravka Rusa.

Nakon što su NASA i Boing (Boeing) identifikovali curenje helijuma i probleme s potisnicima u svemirskoj kapsuli Starlajnera (Starliner), doneta je odluka da se kapsula pošalje nazad bez Vilmora i Vilijams, pa su ostali na MSS radi sopstvene bezbednosti.

NASA je uvidela da dvoje astronauta zbog produženog boravak u svemiru neće biti na Zemlji u vreme američkih predsedničkih izbora u novembru. Astronauti su rekli na konferenciji za novinare 13. septembra da će ipak moći da glasaju na izborima i da će koristiti satelite za pošalju svoje glasove na Zemlju.

Vilmor i Vilijams bi trebalo da se vrate na Zemlju u februaru.

Prema izveštaju AP-a
XS
SM
MD
LG