Šef mađarske diplomatije Peter Sijarto (Péter Szijjártó) izjavio je 9. aprila nakon sastanka sa Željkom Cvijanović, članicom Predsjedništva Bosne i Hercegovine, da ni Mađarska ni Evropska unija neće uvoditi sankcije Miloradu Dodiku.
Da bi EU uvela sankcije Dodiku, predsjedniku bh. entiteta Republika Srpska, sve članice moraju da glasaju za to, što Budimpešta neće učiniti, istakao je Sijarto na konferenciji za medije u Budimpešti.
"Mi smatramo da je to progon političke prirode, da je opasno to što se radi protiv Dodika, to je lov na vještice koji može da potkopa bezbjednost na tom području", ocijenio je Sijarto.
Krajem februara, Dodik je prvostepeno osuđen pred Sudom BiH na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika. Tokom marta, protiv Dodika je bh. pravosuđe raspisalo centralnu potjernicu, jer se nije odazvao pozivu Tužilaštva BiH na saslušanje zbog udara na ustavni poredak.
Mađarski zvaničnik je rekao da su stabilnost Balkana i mir od ključnog značaja za bezbjednost evropskog kontinenta, te je optužio evropsku politiku da njihove odluke "fundamentalno potkopavaju mir u regionu".
Prošle sedmice, Njemačka i Austrija su nametnule sankcije najviše rangiranim zvaničnicima RS.
Cvijanović je kazala, između ostalog, da je zahvalna Sijartu i mađarskom premijeru Viktoru Orbanu na "razumijevanju".
Rekla je da je BiH u velikoj političkoj i ustavnoj krizi, za šta je okrivila "određene intervencije stranaca".
"Upoznala sam o tome ministra Sijarta i ponovila svoje stavove da je nedopustivo da neki neizabrani stranac, umjesto našeg domaćeg parlamenta donosi zakone", rekla je Cvijanović.
Vlasti u RS od ranije ne priznaju autoritet visokog predstavnika u BiH, Kristijana Šmita (Christian Schmidt).
Kriza u BiH je eskalirala nakon presude Dodiku, kada su vlasti u RS usvojile niz neustavnih zakona kojima se, između ostalog, ukida nadležnost državnih pravosudnih i istražnih institucija na teritoriji entiteta, te se planira osnivanje entitetskog tijela za izbor sudija i tužilaca, iako je to u nadležnosti BiH.
Mađarska i RS posljednjih godina sve bliže sarađuju, a njihovi lideri se redovno sastaju. Vlasti u Budimpešti, predvođene premijerom Viktorom Orbanom, spriječile su EU u decembru 2021. da uvede sankcije Dodiku.