Predsednik Srbije Aleksandar Vučić primio je pismo predsednika Kine Si Đinpinga u kojem je kineski lider istakao da pridaje veliki značaj razvoju kinesko-srpskih odnosa, saopštila je 18. februara Služba za saradnju s medijima predsednika Republike.
U saopštenju se navodi da je Si spreman da sa Vučićem uloži napore da zajedno ojačaju stratešku komunikaciju i međusobno političko poverenje dve zemlje na visokom nivou.
"U pismu Si navodi i da je spreman da u potpunosti oslobađaju potencijale saradnje u svim oblastima, kvalitetno unapređuju izgradnju zajednice Kine i Srbije sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, kako bi još više doprineli procesu modernizacije i blagostanju naroda dveju zemalja", objavila je pres služba predsednika Srbije.
Dodaje se da je Si ponovo naglasio da su Kina i Srbija povezane "čeličnim prijateljstvom".
Kina i Srbija u poslednjih 15 godina, intenzivno od 2012. i dolaska Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Vučića na vlast, odnose održavaju na najvišem nivou.
Zbog intenziviranja saradnje Srbija sa Kinom na adresu Beograda u više navrata stizale su kritike i upozorenja iz Brisela i iz Vašingtona. Konkretnih mera nije bilo.
Od marta 2012. Srbija je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji (EU). Shodno tome dužna je da se do članstva postepeno usklađuje i sa spoljnom politikom Brisela.
Po podacima Narodne banke Srbije, u prvoj polovini 2024. Kina je drugi najveći investitor u Srbiji, posle Evropske unije (EU). Investicije iz EU čine gotovo polovinu ukupnih stranih direktnih investicija, a investicije iz Kine gotovo trećinu.
Najviši vid kooperacije Kine i Srbije uspostavljen je u maju 2024. sporazumom o podizanju saradnje na nivo zajednice za zajedničkom budućnošću, kako su u Beogradu objavili predsednici Vučić i Si.
Tada su dve strane potpisale 28 sporazuma u sektorima ekonomije, medija i komunikacija. U julu je na snagu stupio sporazum dve države o slobodnoj trgovini za oslobađanje 20.000 proizvoda od carina.