Dostupni linkovi

Građani i privreda najvjerovatnije neće osjetiti prekid isporuke gasa, poručuju iz Energoinvesta


Gas se u BiH doprema gasovodom koji je u nadležnosti preduzeća u oba bh. entiteta (fotoilustracija)
Gas se u BiH doprema gasovodom koji je u nadležnosti preduzeća u oba bh. entiteta (fotoilustracija)

Građani i privrednici Sarajeva i entiteta Federacije Bosne i Hercegovine ne bi trebali primijetiti posljedice prekida isporuke gasa, koja bi trebala biti normalizovane u srijedu uveče, 26. februara, a možda i ranije.

Ovo su 26. februara poručili iz sarajevskog preduzeća Energoinvest, komentarišući objavu preduzeća Sarajevo-gas iz Istočnog Sarajeva u entitetu Republika Srpska (RS), koje je noć ranije obustavilo isporuku gasa zbog kvara na magistralnom gasovodu Zvornik - Sarajevo.

Isti gasovod koristi i kompanija Energoinvest, koja je uvoznik gasa za entitet Federaciju BiH, i kompanija Sarajevo-gas iz entiteta RS.

Preduzeće iz RS-a je 25. februara najavilo da će kvar biti popravljen tek 27. februara uveče, jer su radnici u Banjaluci, na mitingu podrške Miloradu Dodiku predsjedniku RS-a.

Hiljade ljudi, među kojima i brojni zaposlenici javnih institucija i preduzeća, okupilo se u Banjaluci na dvodnevnom mitingu podrške Dodiku, uoči zakazanog izricanja prvostepene presude Suda Bosne i Hercegovine, pred kojim mu se sudi za nepoštovanje odluka međunarodnog visokog predstavnika u BiH.

Iz Energoinvesta su za Radio Slobodna Evropa naveli da prekid na gasovodu stvara problem svima u lancu isporuke ovim gasovodom.

Ova kompanija je 25. februara uveče poslala dopis Tužilaštvu BiH zbog obustave gasa iz preduzeća u Istočnom Sarajevu.

Odakle stiže gas u glavni grad Bosne i Hercegovine

Preduzeće Sarajevo-gas iz Istočnog Sarajeva je vlasnik gasovoda dugog 40-ak kilometara, koji prolazi kroz RS, jedan od dva bh. entiteta, i dovodi gas do Sarajeva, najvećeg potrošača ovog energenta.

Federacija BiH godišnje troši oko 250 miliona, a RS oko 50 miliona kubnih metara isključivo ruskog gasa, koji u zemlju stiže Turskim tokom, preko Mađarske i Srbije, ulazeći na teritoriju Bosne i Hercegovine u mjestu Šepak, kod Zvornika.

Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je 16. decembra, Zakon o Južnoj interkonekciji, gasovodu koji bi doveo gas u BiH iz pravca Hrvatske, te smanjio ovisnost o ruskom gasu.

Južna interkonekcija je gasovod koji bi bio povezan sa terminalom ukapljenog gasa (LNG) na hrvatskom ostrvu Krku, a samim tim i evropskim gasovodima, te bi iz pravca Hrvatske išao preko zapadne Hercegovine do srednje BiH.

Planirani gasovod je vrijedan oko 100 miliona evra, a dugačak oko 180 kilometara.

XS
SM
MD
LG