Dostupni linkovi

Lider britanskih laburista kaže da želi da prizna palestinsku državu u okviru mirovnog procesa


Lider britanske Laburističke partijee Kir Starmer, 3. maj 2024.
Lider britanske Laburističke partijee Kir Starmer, 3. maj 2024.

Lider britanskih opozicionih laburista Kir Starmer (Keir) izjavio je u petak da želi da prizna palestinsku državu ako osvoji vlast na predstojećim parlamentarnim izborima, ali je dodao da bi takav potez morao da dođe u pravom trenutku u mirovnom procesu.

Irska, Španija i Norveška objavile su ove nedelje da će priznati palestinsku državu 28. maja, što je izazvalo ljutiti odgovor Izraela koji je naveo da je to "nagrada za terorizam" i opozvao svoje ambasadore iz tri zemlje.

U britanskoj Laburističkoj partiji vodi se unutrašnja bitka oko politike prema ratu u Pojasu Gazi od 7. oktobra, kada je Hamas – kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom – izveo napad na jug Izraela, posle čega je usledila izraelska ofanziva na priobalnu palestinsku enklavu.

Starmer se suočio s kritikama nekih tradicionalnih laburističkih glasača pošto je postepeno menjao stav stranke ka podršci prekidu vatre u Pojasu Gaze.

Stav Laburističke partije doveo je ostavki na političke funkcije 10 njenih poslanika, a takođe je okrivljen za nekoliko razočaravajućih rezultata na nedavnim lokalnim izborima u oblastima s velikom muslimanskom populacijom.

Upitan da li misli da Palestina treba da bude država, Starmer je rekao za BBC: "Da, mislim, i mislim da je priznanje Palestine izuzetno važno. Potrebna nam je održiva palestinska država pored bezbednog i bezbednog Izraela, a priznanje mora da bude deo toga."

Starmer je rekao da bi priznavanje palestinske države trebalo da dođe u pravom trenutku u mirovnom procesu, dodajući da " apsolutno veruje u to", uz ocenu da je rešenje dve države od suštinskog značaja za trajni mir na Bliskom istoku.

Britanski premijer Riši Sunak (Rishi) ove nedelje je raspisao parlamentarne izbore za 4. jul. Na lokalnim izborima početkom meseca laburisti su ostvarili ubedljivu pobedu, dok mesecima u anketama imaju dvocifrenu prednost nad konzervativcima.

Rešenje dve države je dugo bilo okvir britanske spoljne politike i međunarodnih napora da se reši sukob, ali je mirovni proces godinama u zastoju.

Sadašnja konzervativna vlada i druge velike evropske države kao što su Francuska i Nemačka takođe su izrazile načelnu podršku palestinskoj državi, uz uslov da njeno priznanje bude deo šireg mirovnog procesa.

Laburisti su ove sedmice podržali nezavisnost Međunarodnog krivičnog suda (MKS) nakon što je tražio naloge za hapšenje lidera Hamasa i Izraela zbog ratnih zločina, što je otvorilo podelu u odnosu na vladajuću Konzervativnu partiju.

Konzervativna vlada je saopštila da MKS nema nadležnost da traži naloge za hapšenje i da to neće pomoći da se izraelski taoci izvuku iz Pojasa Gaze, unese humanitarna pomoć ili da se postigne održiv prekid vatre.

Izvor: Reuters
XS
SM
MD
LG