Celodnevna akcija "generalni štrajk" - u kojoj su, na poziv studenata u blokadi, desetine hiljada građana učestvovale u masovnim protestima širom države - završena je skupom ispred sedišta Radio-televizije Srbije (RTS) u Beogradu u večernjim satima 24. januara.
Studenti koji u znak protesta blokiraju više od 60 državnih fakulteta, pozvali su građane, da se nakon sati provedenih na ulicama, vrate kućama.
Protest u Beogradu obeležio je incident, u kojem je 25-godišnja studentkinja povređena kada je automobil uleteo među demonstrante.
Akcija "generalni štrajk" održana je na talasu protesta koji u Srbiji traju gotovo tri meseca.
Na ulicama se traži politička i krivična odgovornost vlasti nakon pada nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je 1. novembra poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.
Tokom "generalnog štrajka" 24. januara, pozivu studenata da obustave rad odazvale su se brojne firme.
Vlasnici su, na jedan dan, stavili katance na brojne prodavnice, restorane, kafiće, knjižare, bioskope u mnogim gradovima.
Obustavu rada podržali su advokati, sindikati zaposlenih u kulturi, pozorišta, deo medija.
Desetine hiljada ljudi bile su na ulicama najvećih gradova - Beograda i Novog Sada. Protestovalo se i u Nišu, Kragujevcu, Novom Pazaru, Subotici, Užicu, Zrenjaninu i mnogim drugim mestima.
Uz studente, na ulicama su bili đaci brojnih srednjih škola koje su obustavile nastavu, njihovi roditelji, kao i prosvetni radnici koji štrajkuju u školama širom Srbije.
U petnaestominutnim pomenima za žrtve nesreće u Novom Sadu, koji se simbolično održavaju u 11.52, 24. januara učestvovao je deo zdravstvenih radnika ispred bolnica u nekoliko gradova Srbije, kao i deo zaposlenih u javnom sektoru - kao što su sindikalci Elektroprivrede.
U jeku masovnih antivladinih protesta, u Jagodini u centralnoj Srbiji održan je stranački skup vladajuće koalicije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je na tom skupu osnivanje "pokreta za narod i državu", koji treba da okupi vladajuće partije i njihove simpatizere.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ocenio da je Srbija "danas napadnuta spolja i iznutra" - bez pružanja dokaza ko je napada.
U prethodnim obraćanjima je optuživao zapadne obaveštajne službe da stoje iza protesta, što su organizatori protesta iz redova studenata, demantovali.
'Nećete nas gaziti' čulo se ispred RTS-a i Tužilaštva
Sa porukom "nećete nas gaziti", u Beogradu se u večernjim satima 24. januara protestovalo ispred zgrada Vrhovnog tužilaštva i Radio-televizije Srbije - sa zahtevom da se procesuiraju napadači na demonstrante i da se nasilje nad njima ne ponavlja.
Ovaj skup, koji je počeo blokadom jedne od najprometnijih saobraćajnica - Autokomande, organizovan je spotano.
Povod je bilo zaletanje automobila, nekoliko sati ranije, na grupu demonstranata koja je učestvovala u protestnoj šetnji studenata i đaka na Novom Beogradu.
Tom prilikom je povređena jedna studentkinja.
Više javno tužilaštvo je saopštilo da se ženska osoba sa inicijalima M.S, koja je automobilom udarila studentkinju, sumnjiči za teško ubistvo u pokušaju. Njoj je određeno zadržavanje do 48 sati.
Kako je izgledao incident u Beogradu?
Snimak incidenta u Ulici Jurija Gagarina na Novom Beogradu objavljen je na zvaničnoj Instagram stranici studenata u blokadi.
Na snimcima se vidi da se automobil zaleteo na redare koji obezbeđuju proteste, poneo devojku na haubi i da je ona potom pala i ostala da leži na kolovozu.
Studenti u blokadi su saopštili da strogo osuđuju svaki čin nasilja.
"Nadamo se da će povređena koleginica biti dobro, a javnosti poručujemo -nećete nas gaziti", naveli su na društvenoj mreži X.
Više javno tužilaštvo u Beogradu je navelo da je M.S. automobilom marke "sitroen" udarila dve osobe, od kojih je jedna zadobila povrede glave.
Oglasio se i Klinički centar Srbije, navodeći da je povređena učesnica protesta dovedena u Urgentni centar, svesna i komunikativna.
"Po završetku pregleda i kompletne dijagnostike, javnost će biti obaveštena o povredama i stanju pacijentkinje", dodaje se u saopštenju Kliničkog centra.
Napad na studentkinju osudili su Poljoprivredni fakultet, na kojem ona studira, kao i Univerzitet u Beogradu.
Univerzitet u Beogradu saopštio je 24. januara da, nakon incidenta u kojem je vozač namerno ugrozio živote okupljenih građana na Novom Beogradu, zahteva hitnu reakciju nadležnih.
"Uprava Univerziteta već mesecima upozorava na rastući trend nasilja i ugrožavanja bezbednosti naših studenata i zaposlenih, naročito u kontekstu mirnih okupljanja i protesta. Naša dosadašnja, relativno umerena reakcija, bila je zasnovana na uverenju da su mir i razum mogući, ali sada je jasno da je potreban daleko oštriji odgovor", ocenjuje se u saopštenju Univerziteta.
Od države se traži da hitno obezbedi stalnu policijsku zaštitu za učesnike okupljanja.
"Bezbednost svih građana mora biti apsolutni prioritet, a bezbednosne službe, koje se finansiraju novcem svih nas, imaju obavezu da garantuju sigurnost svima, naročito onima koji se mirno zalažu za svoja prava", dodaje se u saopštenju.
Kako se navodi, Univerzitet neće tolerisati pasivnost i nedostatak reakcije.
"Bićemo primorani da preduzmemo ozbiljnije mere, kako bismo zaštitili naše studente i akademsku zajednicu", zaključuje se u saopštenju Beogradskog univerziteta.
Više incidenata na protestima proteklih meseci
Ovo nije prvi incident na masovnim protestima koji se, na poziv studenata koji blokiraju fakultete, proteklih sedmica održavaju širom države.
Više puta su se pojedinci zaletali automobilima na učesnike protesta i blokada saobraćajnica, ili ih fizički i verbalno napadali.
Sankcionisanje napadača na demonstrante jedan je od zahteva studenata, koji protekla dva meseca u blokadi drže više od 60 državnih fakulteta. Oni su izrazili sumnju
Pored toga, studenti traže i da se obustave postupci protiv demonstranata koji su protestovali.
Prvi na spisku zahteva je objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, kako bi se utvrdila krivična i politička odgovornost za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice.
Studenti u blokadama nemaju lidere i sve odluke donose na zajedničkim plenumima koji funkcionišu po principu direktne demokratije.
Predstavnici vlasti tvrde da su svi njihovi zahtevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.
Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtevi delimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.
Takođe, insistiraju da dokumentacija o Železničkoj stanici, koja je objavljena na sajtu Vlade Srbije i Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, nije kompletna, na šta je ukazao i deo stručne javnosti.
Više od 5.000 univerzitetskih profesora u Srbiji podržalo je studente u blokadi.
U peticiji navode da osuđuju pokušaje vlasti da zastraši studente - javnim deljenjem njihovih privatnih podataka, širenjem neistina o njima u provladnim medijima, kao i slanjem policije i agenata Bezbednosno-informativne agencije na njihove i adrese njihovih roditelja.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom pada nadstrešnice u tom gradu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi.
Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.
U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.