Generalni direktor "Srbijagas" Dušan Bajatović rekao je 28. marta za Radio-televiziju Srbije da će u Srbiji biti dovoljno nafte i goriva i ako se američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) ne odlože.
"Mi imamo dovoljno deviza u Narodnoj banci Srbije da u narednih pet godina kupujemo sve naftne derivate na tržištu oko nas ako možemo da obezbedimo logistiku i da ne ostanemo bez goriva i da nema poremećaja na tržištu i da ostanu isto dobre cene", rekao je Bajatović za RTS.
On je dodao da će država nastaviti da kontroliše cene goriva kako bi izbegla inflaciju i ekonomske probleme u zemlji.
On je istakao da pitanje NIS-a nije samo pitanje snabdevanja naftom, već i kako to utiče na celokupnu ekonomsku situaciju u Srbiji.
"Pitanje NIS-a za Srbiju nije samo pitanje da li mi možemo da uvezemo naftu i da li možemo da je preradimo, nego šta se dešava sa ukupnom ekonomijom Srbije", kaže Bajatović.
On je rekao i da se nada odlaganju sankcija NIS-u i do tri meseca.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je 27. marta za "Fajnenšel tajms" da Srbija rizikuje da izgubi pristup sirovoj nafti iz uvoza jer su propali razgovori o sprečavanju uvođenja američkih sankcija NIS-u.
NIS upravlja jedinom rafinerijom nafte u Srbiji, koja ima godišnji kapacitet od 4,8 miliona tona i pokriva većinu energetskih potreba te zemlje.
Kancelarija za kontrolu inostrane imovine (OFAC) američkog trezora prvobitno je uvela sankcije ruskom naftnom sektoru 10. januara i dala Gasprom njeftu 45 dana da izađe iz vlasništva nad NIS-om.
OFAC je 27. februara odložio sankcije za 30 dana kako bi omogućio NIS-u da pronađe rešenje sa ruskim kompanijama. U pokušaju da izbegne sankcije Gasprom njeft je 26. februara preneo udeo od oko 5,15 odsto u NIS-u na Gasprom, rusku kompaniju koja nije obuhvaćena zapadnim sankcijama.
NIS uvozi oko 80 odsto svojih potreba preko hrvatskog operatera naftovoda JANAF, a ostatak pokriva sopstvenom proizvodnjom sirove nafte u Srbiji.
Ranije ovog meseca, ministar ekonomije Ante Šušnjar iz Hrvatske, zemlje članice EU, rekao je da JANAF razmatra kupovinu celog ruskog udela u NIS-u.