Dostupni linkovi

Portparol grčke Vlade kaže da je Srbija dobila demarš odmah nakon pada aviona


Mesto pada ukrajinskog aviona u polju kod grada Kavale na severu Grčke
Mesto pada ukrajinskog aviona u polju kod grada Kavale na severu Grčke

Grčka je uputila demarš Srbiji odmah po padu ukrajinskog aviona koji je prevozio municiju iz Srbije u Bangladeš, dok je uviđaj još uvek bio u toku.

Demarš je poslat odmah, i to po hitnom postupku, rekao je u obraćanju novinarima i vladinim zvaničnicima Janis Ikonomu (Yannis Oikonomu), portparol Vlade Grčke, u kojoj se avion srušio 16. jula.

Kako se navodi u saopštenju Vlade Grčke, demarš je poslat po nalogu ministra spoljnih poslova Grčke Nikosa Dendiasa.

"Ambasador Grčke u Beogradu odmah je po hitnom postupku uložio demarš srpskoj strani u vezi sa potrebom da grčka strana bude ranije obaveštena o prirodi tereta aviona "antonov" koji se srušio u subotu (16. jula) na severu Grčke", izjavio je Ikonomu na brifingu za novinare u Atini u utorak 19. jula.

U isto vreme generalni sekretar vlade Temistokle Demiris posetio je ukrajinskog ambasadora u Atini zbog potrebe prethodnog informisanja grčke strane o prirodi tereta ukrajinskog aviona, prenela je u sredu 20. jula Ambasada Grčke u Beogradu.

Ikonomu je u saopštenju naveo da su na teren odmah po padu aviona 16. jula stigla vatrogasna vozila i dronovi i vozila za prikupljanje opasnih materija. Područje je odmah osigurano i obavešteni su stanovnici okolnih naselja.

"Od prvog trenutka poštovani su svi operativni protokoli, a cela operacija uviđaja je sprovedena u saradnji sa snagama Generalštaba Oružanih snaga Grčke i Nacionalnim koordinacionim centrom za operacije i upravljanje kriznim situacijama", rekao je Ikonomu.

Avion "antonov An-12", srušio se 16. jula kod Kavale na severu Grčke, a prevozio je 11,5 tona municije srpske namenske industrije koja je teret prenosila za Bangladeš, a u nesreći je poginulo svih osam članova ukrajinske posade.

Ministar Stefanović demantovao je spekulacije nekih medija da se tim avionom prevozi naoružanje Ukrajini.

On je 17. jula saopštio da je avion An-12 za Bangladeš iz Niša prevozio 11,5 tona školskih i osvetljavajućih granata za minobacače. Naveo je da je u pitanju roba beogradske firme Valir i da je transportovana avionom u vlasništvu ukrajinske kargo kompanije Meridijan.

Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je 18. jula da pruža podršku grčkim vlastima da o svemu sprovedu detaljnu istragu i obaveste javnost.

U saopštenju se ponavlja da je Srbija u ovom slučaju dosledno poštovala međunarodno pravo i ispunila sve međunarodne obaveze.

U Grčkoj je Tužilaštvo pokrenulo zvaničnu istragu o ovog nesreći.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG