Dostupni linkovi

Varhelji u Beogradu: Investicije će smanjiti ekonomski jaz


Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji na sastanku sa predsednicom Vlade Srbije Anom Brnabić, 8. oktobar 2020.
Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji na sastanku sa predsednicom Vlade Srbije Anom Brnabić, 8. oktobar 2020.

Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji (Varhelyi) izjavio je u Beogradu da će novi ekonomsko-investicioni plan Evropske unije (EU) za Zapadni Balkan obezbediti održiv privredni rast i napredovanje regiona na evropskom putu i njegovo približavanje jedinstvenom tržištu Unije.

Tokom posete Beogradu, Varhelji se sastaje sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, premijerkom Anom Brnabić, ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem, predstavnicima dela opozicije i civilnog sektora.

Na sastanku s predstavnicima platforme nevladinih organizacija Nacionalni konvent o EU, Varhelji je rekao da pandemija korona virusa otežava ekonomski rast i da je Evropska komisija zato usmerila napore na približavanje regiona EU, pošto između dve strane trenutno postoji "veliki jaz".

"Plan je osmišljen tako da pospeši dugoročan oporavak kroz značajan paket investicija", rekao je Varhelji.

Varhelji je izneo očekivanje da će Izveštaj Evropske komisije o Srbiji u Beogradu biti shvaćen kao podstrek i smernice za dalji rad.

On je istakao da je potrebno sprovođenje reformi na održiv način, koje zahteva istinski dijalog, jer je potreban konsenzus u društvu kada je reč o EU.

Upitan da li će Srbiji biti uskraćena ekonomska pomoć Unije, ukoliko izostane napredak u oblasti vladavine prava, Varhelji je rekao da postoje vrlo jasna pravila u metodologiji šta može da se učini ako nema napretka ili ako je registrovano nazadovanje, te da nema potrebe za novim merama.

Jasno je iz našeg izveštaja da se moraju ubrzati neke stvari kako bismo naredne godine mogli da damo drugačiji izveštaj, rekao je Varhelji.

'Evrointegracije prioritet Srbije'

U saopštenju Vlade Srbije, objavljenom nakon sastanka Brnabić i Varheljija, navodi se da je "premijerka istakla u razgovoru da je članstvo u Evropskoj uniji ključni spoljnopolitički prioritet Srbije i da je evropska budućnost Zapadnog Balkana važna za stabilnost celog regiona", a da je "nastavak reformi prioritet buduće Vlade".

Dodaje se da su Brnabić i Varhelji razgovarali Godišnjem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije i da je premijerka rekla da je "značajno to što su ekonomski kriterijumi u izveštaju pozitivno ocenjeni".

Brnabić: Paušalne ocene izbornog procesa

Ranije danas, odgovarajući na novinarska pitanja, premijerka Srbije Ana Brnabić je izjavila da će Vlada Srbije nastaviti da radi na poboljšanju izbornog procesa. Nedostaci u izbornom procesu predočeni su u izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije.

"Radili smo od 2017. godine kontinuirano na izbornom procesu i najbolji primer koliko smo uradili je jedinstveni birači spisak koji je sada ažurniji nego ikada ranije", rekla je Brnabić novinarima.

Ona je istakla da se slaže sa nekim primedbama o izbornom procesu u Srbiji koje stižu iz inostranstva, ali da su neke ocene paušalne i bez konkretnih primera.

"Ne želim da se svojim poslom bavim paušalno. Za neke komentare izbornog procesa koji dolaze od naših partnera iz inostranstva, međunarodnih organizacija, tražiću konkretne primere", rekla je Brnabić.

Varhelji i sa opozicijom u Srbiji

Pre sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, evropski komesar za proširenje Oliver Varheji se sastao sa predstavnicima dela opozicije.

Na sastanku su bili predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas, predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Lutovac, predsednik Pokreta slobodnih građana (PSG) Pavle Grbović i funkcioner Narodne stranke Zdravko Ponoš.

Prema rečima predsednika Demokratske stranke Zorana Lutovca, on je na sastanku rekao Varheljiju da pre primene investicionog plana treba da se stabilizuje politička situacija u Srbiji i da je za to potrebna medijacija Evropske unije (EU).

"Potreban je konkretan dijalog u kojem bi učestvovale relevantne opozicione stranke i predsednici parlamentarnih stranaka", naveo je Lutovac novinarima nakon sastanka sa Varheljijem i predložio formiranje komisije koja bi se bavila izveštajem Evropske komisije o napretku Srbije

Potpredsednik Narodne stranke Zdravko Ponoš izjavio je, komentarišući predlog investicionog plana, da taj novac ne bi trebalo dati bezuslovno jer bi to delovalo kao "bezuslovna podrška vlasti u Srbiji".

Do sastanka Varheljija sa opozicijom došlo je dan nakon što su predstavnici SSP, DS i PSG-a uputili pismo poslanicima Evropskog parlamenta. U pismu su pozdravili ocene Evropske komisije o stanju demokratije u Srbiji, posebno u vezi sa izbornim procesom "u kome nema čak ni terena za jednak nastup i političku u takmicu".

Poseta započeta na Kosovu

Posetu Zapadnom Balkanu Varhelji je započeo na Kosovu. Nakon sastanka sa premijerom Avdulahom Hotijem, Varhelji je izjavio da je postignut napredak u dijalogu između Kosova i Srbije. Prema njegovim rečima, pregovori nisu laki, ali se mora nastaviti sa „zamahom koji je stvoren“.

Varhelji boravi u poseti zemljama Zapadnog Balkana kako bi predstavio ekonomski investicioni plan i nove godišnje izveštaje o napretku u procesu evrointegracija.

Kako se navodi u nacrtu investicionog plana, Evropska komisija namerava da u narednoj deceniji na Zapadnom Balkanu investira do 20 milijardi evra. U nacrtu dokumenta se naglašava da će prioritet biti bolje povezivanje ekonomija Zapadnog Balkana - unutar regiona, ali i sa Evropskom unijom.

XS
SM
MD
LG