Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Prágai levél

Kenguru a teheráni állatkertben 2014. márciusában
Kenguru a teheráni állatkertben 2014. márciusában

Természetesen nem arról van szó, hogy Csehország valami fekete lyuk lenne a kengurutérképen, azaz a helyiek ismerik az erszényes állatot, csak éppen a cseh azon két nyelv egyike, mely nem kengurunak nevezi azt. A Prágai levél végén az is kiderül, melyik a másik.

Ahoj!

Az ahoj köszönést talán még azok is ismerik, akik összesen ennyit tudnak csehül (no és a zmrzlinát még...), ám a szó eredetével kapcsolatban azért akadnak bőven kérdőjelek.

A nyelvészek hajlamosak az angol „hoy” szóból származtatni, ami azért furcsa, mert ezt alapvetően a tengerészek használtak, Csehországnak pedig pont annyi tengere van, mint Magyarországnak.

Persze akadnak viccesebb megfejtések is. Akadnak, akik meg vannak győződve arról, hogy tényleg hajósok hozták magukkal, méghozzá folyamiak Hamburgból.

Mások úgy tartják, az ahoj a latin „Ad honorem Jesu” (Jézus tiszteletére) rövidüléséből alakult ki, míg mások meg vannak győződve arról, hogy „Adolfa Hitlera oběsíme jistě”' („úgyis felakasztjuk Hitlert”) adja ki, de hát utóbbi nyilván erős fantáziát igényel.

A cseh nyelv kis híján eltűnt a 17. században

Az 1600-as években a Habsburgok uralta Bohémiában nyilvános helyen kötelező volt németül beszélni. Ezt ugyanúgy kőkeményen megkövetelték az értelmiségtől, mint a parasztságtól.

Nem kell hozzá nyelvésznek lenni, hogy belássuk, ilyen körülmények között egy nyelvnek annyi esélye van a túlélésre, mint zmrzlinának egy forró júliusi napon. Csakhogy a cseheknél már akkor is szép hagyománya volt a fafaragásnak, a mesterek előszeretettel gyártottak marionettbábukat, akik viszont már „beszélhettek” csehül.

Nyilván a helyzet azért ennél bonyolultabb volt, de ez egy nagyon szép legenda, amit érdemes megőrizni.

A robot és a ptydepe

Egy akkora nyelvnek, mint a cseh (vagy mint a magyar) elég kis esélye van arra, hogy általánosan, mindenhol elterjedt szót adjon a világnak. Ami nekünk, magyaroknak például a kocsi, az a cseheknek a robot.

A robotot Karel Čapek használta először 1920-as, R.U.R. című darabjában – és az általánosan elterjedt vélekedés szerint az ő szüleménye volt. Az író maga ugyanakkor az Oxford English Dictionary etimológiai szótárnak azt írta, a szót testvére, a festő-író Josef Čapek találta ki.

Hogy mi az a ptydepe? Nos, a csehben ez egy olyan bürokratikus zsargont jelent „újbeszélül”, amelynek célja a valódi jelentés elrejtése. (Magyarul: blabla.) A szót egy másik legendás cseh szerző, a későbbi államfó Václav Havel találta ki. Nem szeretném elkeseríteni cseh barátainkat, de ilyen nyelvtörő szó soha az életben nem terjed el világszerte...

(Majdnem) az egyetlen nyelv, mely használja a ř-t

A ř betű a cseh nyelv különlegessége (erre most hadd ne írjak semmit), igaz, az talán túlzás, hogy az egyetlen nyelv, mert akad például pár eldugott norvég dialektus, melyben szintén jelen van.

Ezzel együtt külföldiként Csehországban élve okoz némi kihívást, bár az is igaz, hogy akadnak ennél jóval nagyobb nyelvtörők is (zmrzlina, ugyebár).

Mi van már ezzel a kenguruval?

Nem húzom tovább: két nyelv van mindössze a világon, melyben a kenguru nem kenguru, hanem valami egészen más. Ugyebár a kenguru (illetve hát kangaroo) szó Ausztráliából terjedt el az egész világon.

Mi, magyarok kengurunak hívjuk, a franciáknál kangourou, a németeknél känguru, Koreában 캥거루 (kaeng-geolu) és még sorolhatnánk a végtelenségig. A cseheknél viszont a kenguru az klokan.

Ennek így persze semmi értelme, de hát a nyaktekerészeti mellfekvenc sem sokkal jobb. A párhuzam a kettő között az, hogy a klokan a cseh nyelvújítás idején keletkezett (valamiért nem volt elég jó nekik a kenguru), és meg is ragadt.

Olyannyira, hogy valamilyen furcsa oknál fogva a horvátoknak is megtetszett, így aztán a cseh mellett ma a horvátban is így hívják erszényes kedvencünket.

Prágai levél - mi ez? A Szabad Európa újraindulásával felélesztettünk egy talán feledésbe ment műfajt is, amelynek lényege, hogy a külföldről tartalmat szolgáltató médiumok (amilyen a Szabad Európa Rádió vagy a BBC Magyar Adása volt) megpróbálták kicsit szubjektívabb módon bemutatni a magyar közönségnek a helyi hétköznapokat is. A heti rendszerességgel jelentkező rovatban a prágai és cseh életet, kultúrát, történelmet próbáljuk meg közelebb hozni, illetve megmutatni, milyennek látszik Magyarország 500 km távolságból.
Készült az expats.cz és a praguemorning.cz írásainak felhasználásával.
Prágai tüntetés az orosz követség előtt 2021. április 18-án
Prágai tüntetés az orosz követség előtt 2021. április 18-án

Kölcsönösen kiutasított diplomaták, a prágai „Margitszigetből” az oroszoktól egy darabot visszakövetelő helyiek, meztelen Putyint ábrázoló szobor, belföldi és nemzetközi perpatvar – igazán fordulatos, James Bond-filmbe illő eseményeket hozott az elmúlt hét nap a cseh fővárosban. Prágai levél.

Nem csitul a botrány azután, hogy április 17-én a cseh kormányfő kijelentette: „egyértelmű bizonyítékot” találtak arra, hogy az orosz katonai titkosszolgálatnak köze van a 2014 októberben és decemberben a vrbeticei lőszerraktárban történt robbanásokhoz.

Andrej Babis miniszterelnök az orosz katonai titkosszolgálatot (GRU), azon belül is kifejezetten a 29155-ös egységet vádolta meg a robbantásokkal. Ugyanezen egységet gyanúsítják több merényletkísérlettel és tervezett szabotázzsal szerte Európában. Ezek közül a leghírhedtebb a Szergej Szkripal és lánya ellen elkövetett mérgezéses merénylet volt az angliai Salisbury városában 2018 márciusában.

Szergej Szkripal korábban az orosz katonai titkosszolgálatnak dolgozott, őt és lányát, Juliját a Novicsok nevű, a szovjet időkben kifejlesztett idegméreggel próbálták meggyilkolni. Őket nem sikerült, egy ártatlan brit nő azonban életét vesztette, miután véletlenül kapcsolatba került a szerrel.

A csehek nem lelkesednek az oroszokért

De térjünk vissza Prágába, ahol az elmúlt napok jórészt erről a botrányról szóltak, miközben kiderült (ezt egy közvéleménykutatás is alátámasztotta, nem mintha nagyon kérdéses lett volna), hogy a csehek nem kedvelik az oroszokat.

A Median közvéleménykutató a cseh közszolgálati rádió megrendelésére készített kutatása során (1037 nagykorút kérdeztek meg hétfőn és kedden, azaz nem sokkal a botrány kirobbanását követően) az iránt érdeklődött, mennyire éreznek a megkérdezettnek fenyegetést Oroszország részéről.

A válaszokat egy 1-től 10-ig terjedő skálán lehetett megadni, ahol az 1 volt az egyáltalán semmi veszélyt nem jelent, a 10 pedig a komoly fenyegetést jelent – az átlag 6,4 lett.

A héten az orosz ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij mellett is tüntettek Prágában
A héten az orosz ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij mellett is tüntettek Prágában

A megkérdezettek egyötöde (többségükben nagyvárosokban élők) szerint Oroszország súlyos fenyegetést jelent Csehországra nézve, míg 10 százalék úgy vélte, egyáltalán nem kell tartani Moszkvától.

A cseh rádió egy érdekes ellentmondásra is felhívta a figyelmet. Eszerint míg az Oroszországtól egyáltalán nem tartók ötöde 60 év feletti, ugyanabban a korcsoportban vannak azok is, akik a leginkább ellenségesen viszonyulnak hozzájuk.

A Median igazgatója, Přemysl Čech szerint utóbbi oka az, hogy az idősebbek közül sokan nem tudják megbocsátani az oroszoknak az 1968-as beavatkozást, ami nagyon élénken él még az emlékekben.

Roszatom nyet

A hét eseménye volt az is, hogy Karel Havlíček ipari és kereskedelmi miniszter közölte, a kormány a jövőben nem számol az orosz Roszatom (a név alighanem sokaknak ismerős – például Paks 2, ugye) részvételével a Dukovany atomerőmű bővítésével kapcsolatos pályázaton. (Fordítjuk: „nem kell erőlködni, nem nyerhetnek”.)

A Dukovany atomerőmű 2011. március 15-én
A Dukovany atomerőmű 2011. március 15-én

A közvélemény-kutatásban erre is rákérdeztek, a válaszadók közel kétharmada (65 százalék) támogatta a döntést, míg egynegyede (27 százalék) ellenezte.

Adjátok vissza a parkunkat!

A cseh-orosz kapcsolatok jéghideggé dermedése egészen váratlan eseményekhez is vezetett. Az egyik ilyen az, hogy a prágai városvezetés felszólította Oroszországot, hogy adják vissza a Stromovka park egy részét.

Namármost a Stromovkáról azt kell tudni, hogy Prága egyik ékköve, nagyjából Margitsziget méretű, gyönyörű park. Azt is érdemes tudni, hogy közvetlenül a park mellett található az orosz nagykövetség, orosz iskola és egyéb intézmények.

A Stromovka park egy része
A Stromovka park egy része

Prága 5000 négyzetmétert kér most vissza a park területéből. Ezt Csehszlovákia 1968-as inváziója után csatolták hozzá a szovjet nagykövetséghez, katonai tábort kialakítva ott.

A városvezetés azt mondta, tervük az, hogy visszaállítják a rész eredeti állapotát és zöld területet alakítanak ki.

Az orosz külügyminisztérium válaszában felhívta a figyelmet arra, hogy a cseh nagykövetség Moszkva központjában kapott ingatlant.

Meztelen Putyin arany WC-n

Az elmúlt napok híre volt az is, hogy tüntetők aranyra festett WC-csészére ültettek egy Vlagyimir Putyint ábrázoló meztelen szobrot és WC-keféket is akasztottak a prágai orosz nagykövetség kapujára.

Az aranyra festett WC-csésze és WC-kefék az orosz elnöknek tulajdonított palotára utalnak, a performance pedig tiltakozás volt a Kelet-Ukrajnában fokozódó katonai feszültség ellen.

Arany WC és meztelen Putyin-szobor
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 0:00:50 0:00

Így telt tehát e felettébb eseménydús hét Prágában, az orosz katonai titkosszolgálat ügynökeivel, meztelen Putyinnal, kiutasításokkal mindkét oldalon – erre még James Bond is csettintene.

Prágai levél - mi ez? A Szabad Európa újraindulásával felélesztettünk egy talán feledésbe ment műfajt is, amelynek lényege, hogy a külföldről tartalmat szolgáltató médiumok (amilyen a Szabad Európa Rádió vagy a BBC Magyar Adása volt) megpróbálták kicsit szubjektívabb módon bemutatni a magyar közönségnek a helyi hétköznapokat is. A heti rendszerességgel jelentkező rovatban a prágai és cseh életet, kultúrát, történelmet próbáljuk meg közelebb hozni, illetve megmutatni, milyennek látszik Magyarország 500 km távolságból.

Továbbiak betöltése

Maradjon velünk!

  • Szabad Európa a mobilján: töltse le ingyenes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!

A stabil mobilkapcsolat érdekében a weboldal egyes funkciói az applikációban csak korlátozottan érhetők el.

XS
SM
MD
LG