Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Prágai levél

A kép még tavaly májusi, hamarosan készülhetnek majd újak
A kép még tavaly májusi, hamarosan készülhetnek majd újak

Egy héttel azután, hogy május 10-én kinyitottak az üzletek, megnyílnak a kocsmák, éttermek kerthelyiségei is Csehországban. Akadnak érdekességek (ez már csak egy ilyen ország), például nem lehet wifi és zene, illetve beülni csak a betegségen átesve, beoltva vagy negatív teszttel lehet – de ennek felelőssége a vendégre hárul. Prágai levél.

Egy hete arról írtam, hogy hónapok (gyakorlatilag teljes) zárlata után Csehországban mindenki tűkön ülve várta, hogy május 10-én újranyissanak az üzletek.

Jelentem, a nyitás megtörtént, olyannyira, hogy sima hétköznap kora este akkora dugó volt a Prágából kivezető autópályán a városszéli bevásárlóközpontok irányába, amilyet régen láttam.

Hétfőn (azaz május 17-én) nyitnak a kerthelyiségek is. Tekintsünk el attól a nem elhanyagolható ténytől, hogy brutális esőzéseket jósolnak egész hétre, és képzeljük el, ahogyan az egyszeri éhes-szomjas cseh polgár elindul kedvenc étterme vagy kocsmája felé!

Az érvényes (e sorokat péntek délután írom) szabályok szerint a kerthelyiségekbe csak olyanok térhetnek be, akik vagy átestek a fertőzésen, vagy be lettek oltva (mindkét adaggal) vagy 72 óránál nem régebbi negatív tesztet tudnak felmutatni.

Utóbbit kiadhatja a munkaadó is, mivel Csehországban már jó ideje heti tesztet kell csinálnia annak, akinek be kell mennie a munkahelyére.

Mit csináltak? Hát semmit

A nagy kérdés persze az, ki fogja ellenőrizni ezek meglétét? Nos, a csehek azzal vágták át a gordiuszi csomót, hogy nem csináltak semmit (ez egyébként is jellemző rájuk).

Magyarán sem az egészségügyi, sem az ipari és kereskedelmi tárca nem hozott semmilyen rendeletet, így aztán az egyes vendéglátóipari helyeken múlik, mit is lépnek.

A cseh sajtó persze elég részletesen foglalkozik a kérdéssel, a Mladá fronta Dnes (MfD) lapnak nyilatkozó egyik étteremtulajdonos például kerek-perec közölte, ő bizony nem fog csak azért egy pincért odaállítani a bejárathoz, hogy az ellenőrizze az igazolásokat.

“Maximum megkérdezik majd a pincérek a vendéget, van-e érvényes tesztje, de nem tudok elképzelni olyan helyzetet, ahol 'nincs' lenne a válasz” – fogalmazott a neve leírásához persze hozzá nem járuló tulaj.

“Ha a vendég csal, az az ő felelőssége”

Egy másik azt mondta, ők étterem és nem felügyelő hatóság, szóval oldják csak meg szépen a hivatalos szervek és a rendőrség az ellenőrzést, ők aztán nem foglalkoznak egy adott dokumentum valódiságával.

A kormány sem aggódja túl magát. “Olyan ez, mint amikor a fiatalok először mennek kocsmába. Vannak országok, ahol csak személyigazolvány bemutatása mellett rendelhetnek alkoholt. Ez is olyasmi. Ha a vendég csal, az az ő felelőssége” – jelentette ki Karel Havlíček ipari és kereskedelmi miniszter.

A prágai egészségügyi hivatal vezetője próbált szigorúbban fogalmazni, mondván, a dokumentumokat notóriusan nem ellenőrző helyiségek büntetésre számíthatnak. Ami a szabályokat illeti, nyitva este 10-ig lehetnek a helyek, a minimum 1,5 méter távolságban lévő asztaloknál maximum négy, nem egyazon háztartásban élő ember ülhet.

Ki így - ki úgy nyit: a korlátozások feloldása Európában
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 0:01:20 0:00

Se WiFi, se zene

Más kérdés, hogy kisebbfajta időutazás lesz majd kiülni ezekbe a kerthelyiségekbe, hiszen a törvény szerint a vendégek által elérhető WiFi és a zene is tilos lesz, mondván, így majd nem üldögélnek annyit ott az emberek.

“A zene és főleg a WiFi azért tilos, mert nem az a cél, hogy az emberek (különösen a fiatalok) ott találkozzanak, sörözzenek és üldögéljenek négy órát” fogalmazott Karel Havlíček.

Hanem akkor ugyan mi? - tesszük fel a kérdést kissé megemelkedett szemöldökkel, visszaemlékezve a téli napokra, amikor bőven láttunk olyan helyeket, ahol a “kint felejtett” asztaloknál hosszan üldögéltek és ittak ezt-azt az emberek. Nem beszélve arról, hogy "zene nélkül mit érek én", ugye.

Prágai levél - mi ez? A Szabad Európa újraindulásával felélesztettünk egy talán feledésbe ment műfajt is, amelynek lényege, hogy a külföldről tartalmat szolgáltató médiumok (amilyen a Szabad Európa Rádió vagy a BBC Magyar Adása volt) megpróbálták kicsit szubjektívabb módon bemutatni a magyar közönségnek a helyi hétköznapokat is. A heti rendszerességgel jelentkező rovatban a prágai és cseh életet, kultúrát, történelmet próbáljuk meg közelebb hozni, illetve megmutatni, milyennek látszik Magyarország 500 km távolságból.
Egyelőre üresek a prágai sörkertek... de már nem sokáig.
Egyelőre üresek a prágai sörkertek... de már nem sokáig.

Az ember lassan már nem is emlékszik arra, milyen volt, amikor Prágában csak úgy bement egy üzletbe és vett mondjuk magának egy cipőt. Vagy egy nadrágot. Vagy bármit, ami nem élelmiszer. Nem csoda, ha egy ország várja, hogy május 10-én, hétfőn kinyissanak az üzletek, rá egy hétre pedig megnyíljanak a teraszok.

Legutóbb Magyarországon járva egészen furcsa érzés volt bemenni egy könyvesboltba, hiszen Prágában ilyesmire idén még nem volt lehetőségem. (Mielőtt: vannak angol nyelvű könyvesboltok, az egyik legjobb nem messze a Károly hídtól.)

Nem könnyű ezt az érzést körülírni, hiszen az ember a felnőtt életét úgy élte (legalábbis tavaly márciusig), hogy ha nadrág, cipő, könyv, lábas, fakanál, kerti bútor, futócipő kell, akkor elmegy a boltba és (a pénztárcájához mérten) megveszi.

Soha nem gondoltam volna, hogy egyszer meghat majd, ha beléphetek egy üzletbe. Ám legutóbb Magyarországon ez történt. (Fodrász! Fodrász!) Méghozzá azért, mert itt, Prágában hónapok óta gyakorlatilag minden zárva, ami nem élelmiszerbolt vagy gyógyszertár. Nem csoda, hogy mindenki tűkön ülve várja, hogy május 10-én újranyissanak az üzletek és végre lehessen menni.

Ez nem minden, mert egy héttel később (azaz május 17-én) nyitnak a teraszok is. Más kérdés, hogy már egy hete is az volt az ember érzése, a nyitás megtörtént, sok söröző előtt lehetett embereket látni korsóval a kezükben.

A helyzet különösen a belvárosban volt érdekes, ahol akadt hely, ami egy átlagos londoni pub környékét idézte a lezárások előtti időszakból: tucatnyi vagy még több ember állt a falnak támaszkodva vagy ült a járda szélén sörözgetve, beszélgetve.

Jól láthatóan sem őket, sem a tulajdonost nem zavarta, hogy hivatalosan (még) minimum határeset ilyet tenni – igaz, azért akad olyan cukrászda, amely úgy élt túl, hogy „kintfelejtett” egy-két asztalt és széket a placcon, ahova mintegy véletlenül még a télen is le-leültek emberek.

Elnézve a múlt hétvégi belvárosi – az eddigiekhez képest –, tömeget és a rendkívül nagyvonalúan (...) kezelt maszkviselési kötelezettséget, nagyon meglepő lenne, ha bő egy hét múlva az emberek nem árasztanák el a teraszokat itt is.

Már ha nem 9 fok lesz, mint az mostanában általános.

U.i.: További jó hír, hogy május 15-től az oltási igazolvánnyal rendelkezők minden korlátozás nélkül utazhatnak Magyarország és Csehország között. Ha esetleg akad, aki a saját szemével nézné meg a terasznyitást.

Prágai levél - mi ez? A Szabad Európa újraindulásával felélesztettünk egy talán feledésbe ment műfajt is, amelynek lényege, hogy a külföldről tartalmat szolgáltató médiumok (amilyen a Szabad Európa Rádió vagy a BBC Magyar Adása volt) megpróbálták kicsit szubjektívabb módon bemutatni a magyar közönségnek a helyi hétköznapokat is. A heti rendszerességgel jelentkező rovatban a prágai és cseh életet, kultúrát, történelmet próbáljuk meg közelebb hozni, illetve megmutatni, milyennek látszik Magyarország 500 km távolságból.

Továbbiak betöltése

XS
SM
MD
LG