Ha a vasárnapi román elnökválasztás második fordulójában a szélsőjobboldali George Simion nyer, akkor biztosan létrejön egy autokratikus szövetség közte és Orbán Viktor között, és nagyon hasonló helyzetbe kerül majd az erdélyi magyar közösség, mint amiben most a vajdasági magyarok vannak: kettős függés van Belgrádtól és Budapesttől, ami kiírtja az írmagját is a demokratikus működésnek a magyar intézményeken belül – mondta a Szabad Európának adott interjújában Eckstein-Kovács Péter, volt RMDSZ-es parlamenti képviselő, kisebbségügyi miniszter.
Beszéltem több RMDSZ-es politikussal, nem akartak nyilatkozni, nyilván az utolsó napok kampányával és a mozgósítással vannak elfoglalva…
Ezt örömmel hallom.
Ön szerint mennyire lesz ez sikeres?
A tavalyi választási „szuper évben” (helyhatósági, parlamenti és európai parlamenti választások is voltak Romániában – a szerk.) elég hatékonyak voltak. Sikerült rekord részvételt elérniük. Az elnökválasztáson decemberben a szavazóurnákhoz járuló magyarok száma ugyan nem volt ekkora, de a korábbi elnökválasztásokhoz képest az is jó eredmény volt.
(Kelemen Hunor az RMDSZ elnöke is indult és a szavazatok 4,5%-át szerezte meg, a győztes Calin Georgescu független jelölt lett óriási meglepetésre, de az eredményt később a roman alkotmánybíróság megsemmisítette és Georgescut eltiltotta az indulástól, ezért van most megismételt elnökválasztás az országba, Georgescu George Simion szélsőséges magyarellenes jelöltet támogatja, aki az első fordulóban a szavazatok 40%-át szerezte meg.)
Ehhez kapcsolódóan: RMDSZ-frakcióvezető: Nem kérte tőlünk a Fidesz, hogy lépjünk ki az Európai Néppártból, és üljünk át a patriótákhoz.
Ráadásul megállított egy csökkenő trendet, ami arról szólt, hogy az erdélyi magyarok egyre kisebb arányban vettek részt választáson és egyre kisebb arányban szavaztak magyar jelöltre. Összességében az RMDSZ mozgósító kapacitása és szervezeti háttere – főként, ha más főáramú roman pártokéhoz hasinlítjuk – rendben van. Tettek energiát a mozgósításba – talán a tavalyi parlamenti választáshoz képest egy kicsit kevesebbet. De az erdélyi magyar közösség körében van spontán mozgósítás is, legalábbis azok körében, akik aktívabbak a közéletben. Olyanok is elemzik a politikai eseményeket és mozgósítanak önkéntesen, akik az eddigiekben inkább a politikusokra bízták ezt.
Ahhoz, hogy vasárnap Nicusor Dan demokrata jelöltnek meglegyen a többsége, az általam hallott becslések szerint legalább 2-2,5 millió új szavazóra lenne szüksége. Ez meglehet ön szerint?
A becslés helytálló, de nem szeretnék jóslatokba belemenni. Óriásinak tűnik a hátránya Nicusor Dannak, míg a 41%-os első fordulós eredmény nagyon robusztus, nehéz lesz behozni. Ráadásul az egyik támogató part, a Szociáldemokrata Párt (PSD) hiába nyert tavaly, nagyon rossz állapotban van. Nincs egységes vezetése és a szavazók is nagy mértékben elpártoltak tőle. Ideológiailag is kiüresedett, a valódi szociáldemokráciának már csak az emléke él, a PSD is felzárkózott a piaci fundamentalista, neolibeárlis elit-koszenzushoz. A szavazóik nagy részét pedig elvitte a szélsőjobb. Vagyis Simionnak még a baloldalon is van tartaléka, ami tragikus. Emiatt valóban mindenki mozgósítására szükség lesz, hogy a szélsőjobb előretörését meg lehessen állítani.
Az utolsó napokban mik a legfontosabb témák a kampányban?
Többet is ki lehet emelni. Az első a lej árfolyama – ez ugyanis jelentősen meggyengült az euróhoz viszonyítva. Bár tény, hogy korábban is csak a jegybank beavatkozásával tudták az 5 lej/euro árfolyamot tartani, ez most felment 5,2 köré. Nicusor Dan erre mondta, hogy már rövid távon kemény gazdasági következményei lesznek, ha Simion nyer; míg ő persze azt mondta, hogy ez is a nemzeti bank politikai manővere, amelyik így beavatkozott a kampányba. Fontos téma volt, amikor Simion bejelentette, hogy elnökként drasztikus leépítésekbe kezd a közszférában, akár csak Donald Trump, és a dolgozók egy harmadát elbocsájtaná.
Ehhez kapcsolódóan: RMDSZ-szenátor: Visszautasítom, hogy hűséget fogadtunk volna a Fidesznek
Több, mint 1,5 millióan dolgoznak a közszférában Romániában, számukra nyilván ez negatív üzenet, de tudni kell, hogy az utóbbi években az RMDSZ és a többi most Simionnal szemben álló part is kampányolt már a közszféra leépítésével. Az állami szféra karcsúsításával kapcsolatban tehát kialakult sajnos egy ilyen konszenzus, egyelőre nem tiszta, hogy ez hogyan csapódik le majd szélesebb választói rétegekben, kiknek lesz vonzó, kiket rettenthet el. A következő téma a már lezajlott tévévita, amit szerintem egyértelműen Nicusor Dan nyert, jól megcsillantotta a vitázó képességét, nem Simionnak kedvezett a végkifejlet. Bekapcsolódott a kampányba Calin Georgescu is a közösségi médiában megjelentetett videóival Simion mellett. Ezek nagyon sok embert étrek el.
Mikről beszél benne Georgescu?
Elsősorban a társadalmi egyenlőtlenségekről, de nem úgy, mint egy baloldali, vagy szociáldemokrata, hanem, hogy ezáltal a „nemzet faja sérül”, és ezt kell meggyógyítani, a kapitalizmusról, kizsákmányolásról szó sem esik, mindenért a politikai ellenfelek a felelősek. És természetesen Orbán Viktor Tihanyban elmondott beszéde is kampánytéma lett.
Az RMDSZ mindent megtett a kármentésért, és Magyarországon is sokan megpróbálták utólag megmagyarázni, de ön szerint mennyit árthatott ez a mérsékelt politikai erőknek és az RMDSZ-nek, az erdélyi magyarságnak?
A közvetlen hatását nem értékelném túl. Nagyon sok Erdélyi magyarban kétségtelenül kognitív disszonanciát teremtett, hiszen Orbán Viktor iránt él egy erős bizalom. Az erdélyi magyarok egy nemzetegyesítőt, protektort láttak Orbán Viktorban. Eközben – erre reprezentatív kutatás is van – Simionban csak az Erdélyi magyarok négy százaléka bízott, a pártjában, az AUR-ban még annyi sem. Így egyértelműen Simion volt a fő eleme az erdélyi magyarok elé állított külső ellenségképnek. Az RMDSZ is a szélsőjobboldali veszéllyel kampányol már két éve. Most olyan őrült ütemet diktált Orbán Viktor ezzel a beszéddel, amihez sem az RMDSZ nem tudott stratégiailag igazodni, sem az erdélyi magyar választók nem tudták Orbán számára kedvező módon kognitív szinten feloldani. Így nem hiszem, hogy rövid távú hatása lesz a beszédnek a magyar választókban.
És hosszabb távon?
Természetesen nagyban függ a választás végeredményétől. Ha sikerül megállítani a szélsőjobb erősödését, akkor ez akár meg is törheti Orbán Viktor és a Fidesz hegemóniáját, ami kialakult az erdélyi magyar közegben. Akár az RMDSZ-en belül is érdekes folyamatok indulhatnak el, mert gyaníthatóan lesznek olyanok, akik nem akarnak majd 100%-ban Orbán Viktorhoz igazodni – főleg annak tükrében, hogy annak is van esélye, hogy elveszíti a 2026-os választást. Ez lehetőséget is teremthet arra, hogy az erdélyi magyar elitek visszaszerezzék a saját intézményrendszerük feletti kontrollt, és a magyarországi befolyást visszaszorítsák.
És ha Simion nyer?
Akkor nyilván a fenti forgatókönyvnek nem sok esélye van. Akkor biztosan létrejön egy autokratikus szövetség Simion és Orbán között, és nagyon hasonló helyzetbe kerül majd az erdélyi magyar közösség, mint amiben most a vajdasági magyarok vannak: kettős függés van Belgrádtól és Budapesttől, ami kiírtja az írmagját is a demokratikus működésnek a magyar intézményeken belül. Ehhez akkor nagy valószínűséggel az RMDSZ is adaptálódik majd, és a következő körben a magyar intézményeket vezető eliteknek is megindul az alkalmazkodása. Nyilvánvalóan ekkor is less az autokráciával szemben valamiféle ellenállás, de a bázisa jóval szűkebb lesz, mintha ebben a fázisban sikerülne megállítani a fasiszta előretörést Romániában.
A következő két napban számít még valami fordulatra a kampányban?
Georgescu a videóüzeneteiben eddig érdekes módon nem nevezte meg konkrétan Simiont, nem szólította fel a híveit, hogy szavazzanak rá. Ebben azért lehet változás.