Кетрін Джипсон, «Голос Америки»
Через кілька годин після вступу на посаду президента Сполучених Штатів Дональд Трамп підписав указ про припинення всієї міжнародної допомоги США, поки нова адміністрація визначатиме, чи відповідає ця допомога його політиці «Америка передусім». Тим часом американські експерти та законодавці стурбовані впливом зупинки іноземної допомоги на конкуренцію США з Китаєм. На це звертає увагу «Голос Америки».
Голова Комітету з закордонних справ Сенату, республіканець Джим Ріш заявив, що цей крок є необхідним для встановлення пріоритету фінансової відповідальності, оскільки США має борг у 36 трильйонів доларів.
Ми занурюємось у борг зі швидкістю 1 трильйон доларів за 100 днівДжим Ріш
«Очевидно, що робота над цим ще триває. Цей крок мав на меті підкреслити той факт, що ми занурюємось у борг зі швидкістю 1 трильйон доларів за 100 днів. Я думаю, що цей крок зробив наголос на цій ситуації», – сказав Ріш 30 січня.
За його словами, припиняння закордонної допомоги змусила всіх «перевести подих і подивитися, як ми витрачаємо наші гроші, куди ми витрачаємо наші гроші, переконатися, що це робиться якомога ефективніше».
Він визнав, що «є певні незручності», але влада «продовжує працювати над цим».
Демократи кажуть, що призупинення іноземної допомоги негативно впливає на глобальні інтереси США. Воно створює порожнечу, яку заповнить Китайська Народна Республіка (КНР).
Немає нічого, чого Китай хотів би більше, ніж обмежити наш глобальний вплив та посилити свій впливКріс Кунс
«Я особливо стурбований розширенням впливу Китаю, як вдома, так і за кордоном, у результаті заморожування нашої зовнішньої допомоги – і, спосіб, як це робиться, створює каскадний ефект», – зазначив сенатор-демократ Кріс Кунс із Делавер на слуханнях про китайський вплив за кордоном.
«Немає нічого, чого Китай хотів би більше, ніж обмежити наш глобальний вплив та посилити свій вплив, – додав Кунс. – Таким чином, ми є ненадійним партнером для країн в усьому світі, особливо на Глобальному Півдні, і мене хвилює те, що ми піддаємо ризику нашу безпеку, наші економічні та дипломатичні інтереси різким замороженням, яке зупиняє зусилля з протидії зловмисній діяльності з боку КНР та просування інвестицій в інфраструктуру».
Сенаторка Джин Шагін з Нью-Гемпшира, головна демократка у Комітеті Сенату з міжнародних відносин, каже, що демократи не повинні бути єдиними, хто стурбований оцінкою та відновленням допомоги.
«Я сподіваюся, що всі ви з іншого політичного табору поділитеся своєю стурбованістю з адміністрацією та зазначите, що це не партійне питання, – сказала вона. – Йдеться про те, що ми збираємося зробити, щоб забезпечити збереження нашого впливу в усьому світі в інтересах нашої власної національної безпеки».
По всьому світу вже почали згортатись проєкти та звільняти свій персонал програми іноземної допомоги, фінансовані США.
Китай може виглядати більш надійним партнером, попереджають експерти
Іноземна допомога – це справді важлива стріла в сагайдаку національної безпеки СШАДженніфер Лінд
США є найбільшим у світі постачальником зовнішньої допомоги, але в деяких сферах їх випереджає Китай. За даними Управління звітності уряду, між 2013 і 2022 роками Китай витратив 679 мільярдів доларів на глобальні інфраструктурні проєкти в порівнянні з 76 мільярдами, які витратили США.
«Іноземна допомога – це справді важлива стріла в сагайдаку національної безпеки США разом з іншими інструментами, такими як дипломатія, військова допомога тощо», – сказала законодавцям 30 січня Дженніфер Лінд, доцентка кафедри державного управління Дартмутського коледжу.
На її думку, в ідеалі потрібно було б скоординовано використовувати всі інструменти США для досягнення їхніх цілей.
«З цієї причини я вважаю зрозумілим, якщо адміністрація захоче взяти коротку паузу та оцінити: чи використовуємо ми правильні інструменти в правильний спосіб», – додала дослідниця.
Мелані Гарт із «Атлантичної ради» каже, що заморожування допомоги «підриває здатність Америки конкурувати з Китаєм у всіх сферах».
«Понад 1 мільярд доларів іноземного військового фінансування для Тайваню заморожено. Національний демократичний інститут і Міжнародний республіканський інститут припиняють глобальні операції. Робота правозахисних організацій заморожена», – зазначила вона.
І додала: «Вашингтон фактично відмовився від продемократичного руху Гонконгу».
Це широке заморожування гальмує Америку в момент, коли ми перебуваємо у битві століттяМелані Гарт
Гарт каже, що розуміє бажання адміністрації максимізувати стратегічну спрямованість допомоги та цінує відмову Державного департаменту, але «це широке заморожування гальмує Америку в момент, коли ми перебуваємо у битві століття».
«Це величезний подарунок Пекіну. Чим довше це триватиме, тим важче буде повернути наші позиції, які ми вже втрачаємо сьогодні, завтра і цього тижня», – сказала Гарт.
31 січня державний секретар США Марко Рубіо оприлюднив винятки, які розморозили екстрену продовольчу допомогу, а на початку цього тижня видав ще один перелік винятків, які розморозили інші види гуманітарної допомоги.
Головний демократ у спеціальному комітеті Палати представників зі стратегічної конкуренції з Китаєм 30 січня привітав попередні рішення Рубіо, але сказав, що потрібно зробити більше.
«Хоча необхідний періодичний перегляд внеску програм іноземної допомоги в національну безпеку США, раптове заморожування будь-якої іноземної допомоги безпосередньо поступається територією нашому головному супротивнику: Комуністичній партії Китаю (КПК)», – сказав у заяві конгресмен Раджа Крішнамурті.
«У той час, коли КПК агресивно інвестує за кордон, змінює маршрути ланцюгів постачання та купує прихильність авторитарних лідерів, Сполучені Штати повинні подвоїти іноземну допомогу, а не давати самим собі під дихало», – додав він.
Форум