Доступність посилання

ТОП новини

Суперник Орбана – надія чи омана? Що насправді означає візит Мадяра для України


Петер Мадяр з директором зруйнованої внаслідок російського ракетного обстрілу дитячої лікарні «Охматдит» у Києві, 11 червня 2024 року
Петер Мадяр з директором зруйнованої внаслідок російського ракетного обстрілу дитячої лікарні «Охматдит» у Києві, 11 червня 2024 року

Головний опонент Віктора Орбана та нова політична зірка Угорщини Петер Мадяр днями відвідав Україну, засудивши так звану «мирну місію» угорського прем'єра. Про що свідчить цей візит? Яку загрозу створює популярність Мадяра для Віктора Орбана і до чого тут Україна? Читайте у матеріалі Радіо Свобода.

Коли 8 липня світ сколихнула новина про російську атаку на дитячу лікарню «Охматдит», головний суперник Орбана Петер Мадяр заявив: «Поки, за словами Віктора Орбана, він три дні тому був у миротворчій місії у Москві – російська армія поцілила ракетою в одну з найважливіших дитячих лікарень Києва. Від імені партії «Тиса» ми рішуче засуджуємо напад на мирних жителів і особливо на заклади охорони здоров'я та дітей. І ми очікуємо того ж від уряду Угорщини».

В той самий час одразу після зустрічі з Володимиром Путіним у Москві, наперекір політиці ЄС, угорський прем'єр Віктор Орбан намагався знайти спосіб мирного вирішення війни між Росією та Україною у Пекіні. Висловлюючись про «трагічний і жахливий напад у Києві», Орбан ніяк не згадав про участь чи відповідальність Росії, але скористався нагодою нагадати про свою «мирну місію». Згодом з цими ж намірами прискорити переговори між Києвом та Москвою він відправився на Саміт НАТО у Вашингтоні, а потім обговорив «шляхи досягнення миру» на неформальній зустрічі із Дональдом Трампом.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан позує з кандидатом у президенти США від республіканців Дональдом Трампом у маєтку Трампа в Мар-а-Лаго, Флорида. 11 липня 2024 року
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан позує з кандидатом у президенти США від республіканців Дональдом Трампом у маєтку Трампа в Мар-а-Лаго, Флорида. 11 липня 2024 року

Тож поки Віктор Орбан просував свою «мирну місію», колишній однопартієць, а тепер «загроза» для угорського прем'єра, Петер Мадяр часу не гаяв. Він майже одразу мобілізував підтримку угорців, яких так само шокувала атака Росії на «Охматдит», і вже через кілька днів, 11 липня, прибув до Києва. Мадяр вшанував жертв війни біля Стіни пам'яті полеглих за Україну біля Михайлівського собору, на Майдані, а також – у Бучі. Передавши зібрану гуманітарну допомогу зруйнованому російською ракетою «Охматдиту», зокрема ліки та медичне обладнання, він також зустрівся із директором Охматдиту Володимиром Жовніром. Про все це молодий опонент Орбана активно звітував у своєму фейсбуці та мережі Х: виходив в ефіри, публікував фото і дякував угорському народу. А дорогою додому зупинився на Закарпатті.

Перед тим, як розбиратися, яке значення може мати цей візит для Угорщини та й України, спочатку варто розуміти, хто такий цей суперник Віктора Орбана і який вплив має в угорській політиці.

Від прибічника до жорсткого критика

«Петер Мадяр є серйозним політичним супротивником для Віктора Орбана. І річ не тільки у сенсаційних результатах його партії TISZA (означає «повага і свобода» й обігрується з річкою Тиса – ред.) на виборах до Європарламенту, – сказав у коментарі Радіо Свобода директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський. – Петер Мадяр – це класичний «чорний лебідь». Більш того, зараз як політичний проєкт – це де в чому команда Зеленського у рік тріумфу на президентських та парламентських виборах».

Петер Мадяр – це класичний «чорний лебідь»
Дмитро Тужанський

На радарі міжнародної преси Петер Мадяр відносно недавно, але встиг гучно про себе заявити. Зірка посеред шторму, свіжий вискочка, претендент на титул Орбана і навіть Ісус у приталеному одязі – як лише не називають угорського опозиціонера, який кинув виклик діючій владі Угорщини.

Бунтарем 43-річний юрист-міжнародник став не одразу. Ще минулого року Мадяр був членом правлячої партії «Фідес», малопомітним «гвинтиком» системи Віктора Орбана, як писала «Європейська правда». Він представляв інтереси обранівської Угорщини у ЄС і займав управлінські посади в державних інституціях, як-от в Угорському банку розвитку. Але у медіа про нього більше говорили як про чоловіка міністерки юстиції Юдіт Варги (вже колишньої) і їхню зразкову сім'ю із трьома дітьми.

Політична зірка Петера Мадяра спалахнула після так званого «педофільського скандалу» в Угорщині. У лютому 2024 року стало відомо, що президентка Угорщини та соратниця Орбана Каталін Новак помилувала засудженого у справі про педофілію в дитячому будинку. Це так збурило угорське суспільство, що Новак подала у відставку, а за нею – і міністерка юстиції, колишня дружина Мадяра, Юдіт Варга, яка мала бути обличчям «Фідес» на виборах до Європарламенту.

Скандал поставив під сумнів декларований Орбаном захист «традиційних цінностей» і неабияк струснув всю правлячу еліту. Цим і скористався Петер Мадяр. Залишивши «Фідес» і державні посади, він швидко став нещадним критиком влади, звинувачуючи Орбана у масштабній корупції та дискредитаційних кампаніях проти опозиції.

Петер Мадяр на підсумковому заході його партії «Тиса» у Будапешті під час виборів у ЄС, 8 червня 2024 року
Петер Мадяр на підсумковому заході його партії «Тиса» у Будапешті під час виборів у ЄС, 8 червня 2024 року

Мадяр завоював значну кількість прихильників онлайн, а у березні виступив перед багатотисячним натовпом із закликами до фундаментальних змін – там і оголосив про план створити свою політичну силу. Його партія мала стати альтернативою «роздробленій опозиції в Угорщині», писала агенція AР, і дати надію на зміни «після десятиліть у політичному болоті», як казав Мадяр. Ефект опозиціонера підсилив і опублікований запис, на якому нібито Юдіт Варга розповідає про те, як деякі урядовці видаляли докази з протоколів суду у справі про педофілів, щоб приховати свою роль у корупційних схемах, повідомляла AP.

Зі славою борця проти режиму Орбана на Мадяра посипались звинувачення та спроби проурядових медіа дискредитувати новачка, який набирав розмаху. Але результат був зворотний.

На нещодавніх виборах у ЄС Мадяр і його «Тиса» завдали удару 14-річного успіху партії Віктора Орбана, здобувши майже 30% голосів супроти 44,5% «Фідес». Тобто, сім місць у Європарламенті, а це – більше за всі опозиційні партії. Тоді Петер Мадяр сказав, що займе своє крісло у Європарламенті для збільшення зв'язків із Брюсселем, передає Reuters. Але додав: якщо це перешкоджатиме його підготовці до майбутніх виборів в Угорщині, він покине Європарламент.

Загроза для Орбана – реальна?

Ми маємо парадокс, коли правий політик захопив насамперед ліберальну аудиторію
Тужанський

«Є певна ілюзія, що Петер Мадяр як правий консервативний політик і людина з системи «Фідес», чи то NER (від «Система національної співпраці» – сленгова назва режиму Віктора Орбана у негативному значенні – ред.), відхоплює саме електорат Орбана, який у ньому розчарувався. Насправді, поки цього не видно, – зазначив директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський. – Більше того, за електоральними перетоками, які можна відслідкувати, ми маємо парадокс, коли правий політик захопив насамперед ліберальну аудиторію партії «Моментум», фактично знищивши її, а також партії «Двохвостої собаки».

Прихильники Петера Мадяра, колишнього інсайдера уряду та лідера партії «Тиса» беруть участь у мітингу напередодні виборів до Європарламенту в Будапешті. 8 червня 2024 року
Прихильники Петера Мадяра, колишнього інсайдера уряду та лідера партії «Тиса» беруть участь у мітингу напередодні виборів до Європарламенту в Будапешті. 8 червня 2024 року

За словами експерта, йдеться насамперед про молодь, але не лише. На думку Тужанського, саме протестний електорат становить ключову загрозу для Віктора Орбана. «Угорщина є «захопленою державою», але з електоральною демократією, яка при певних обставинах може покласти край режиму», – додав він.

Внутрішня політика Угорщини знову стає цікавою і… дуже брудною
Тужанський

Безпрецедентний результат Мадяра свідчить і про те, що парламентські вибори в Угорщині, які мають відбутися у 2026 році, фактично вже почалися, каже директор Інституту центральноєвропейської стратегії, а «внутрішня політика Угорщини знову стає цікавою і… дуже брудною».

То як щодо України?

Щодо до візиту Петера Мадяра до Києва. Російська атака на дитячу лікарню потрясла західний світ і викликала бурю реакцій і навіть низку практичних кроків на підтримку України. У цьому сенсі приїзд Мадяра не викликає подиву, зауважив Дмитро Тужанський у коментарі Радіо Свобода: «Як новообраний депутат Європейського парламенту і лідер групи, яка вступила до Європейської народної партії (ЄНП), він просто не міг не приїхати до Києва. Петер Мадяр миттєво на це прореагував саме як прозахідний та проєвропейський політик. На відміну від Віктора Орбана та його команди, з чиїх заяв важко було зрозуміти, хто обстріляв Київ того дня», – зазначив експерт.

Водночас, намагаючись бути антиподом Віктора Орбана та його авторитарного правління, Петер Мадяр досить стриманий у висловах щодо російської війни в Україні.

Передвиборчі білборди партії «Фідес» Віктора Орбана. Ліворуч – напис «Зупиніть війну» з портретами Мадяра та американського філантропа угорського походження Джорджа Сороса. Праворуч – напис «Мир» із портретом Орбана. 8 червня 2024 року
Передвиборчі білборди партії «Фідес» Віктора Орбана. Ліворуч – напис «Зупиніть війну» з портретами Мадяра та американського філантропа угорського походження Джорджа Сороса. Праворуч – напис «Мир» із портретом Орбана. 8 червня 2024 року

За словами представника ЄНП у програмі POLITICO’s Brussels Playbook, Мадяр навмисне уникає подібних розмов, приховуючи свою позицію, щоб уникнути політичних наслідків в Угорщині. Мовляв, «усе, що він говорить про Україну та війну, пропагандистська машина Орбана використовує проти нього».

Візит Петера Мадяра до Києва – це політичний жест і тест політичного ґрунту всередині Угорщини
Тужанський

Про це свідчить і його недавня заява на публічному виступі 18 червня під час прийняття нових євродепутатів. Петер Мадяр засудив дії Росії, назвавши Путіна агресором. Він також заявив, що Україна має право оборонятися, а її незалежність і суверенітет є під міжнародним захистом, пише POLITICO. Втім, щодо військової підтримки угорський опозиціонер більш обережний: «Ми поділяємо позицію уряду [Будапешта]: ми не надсилатимемо війська чи зброю в Україну з Угорщини. Ви знаєте, яка чутлива ситуація в Угорщині у цій війні, – сказав Мадяр. – Але ми будемо підтримувати український народ усіма іншими способами та інструментами».

Саме в Україні молодий лідер опозиції міг перевірити настрої угорського електорату стосовно війни Росії проти України. «Візит Петера Мадяра до Києва – це політичний жест і тест політичного ґрунту всередині Угорщини, більш конструктивного щодо України, – розповів у коментарі Радіо Свобода директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський. – Мовляв, так, є проблема з правами угорської нацменшини в Україні, є страх угорців перед війною, є небажання і страх посваритися з Росією, бо це ціни на комуналку. Але окрім цього всього є ще чимало інших способів підтримувати Україну з боку Угорщини як надійного союзника ЄС і НАТО. Саме цю політичну нішу Петер Мадяр тестує».

Сентименти до Закарпаття

Лише з дописів Петера Мадяра у соцмережах можна було зрозуміти, що зупинка на Закарпатті – не лише про логістичну зручність дорогою в Угорщину. Новий суперник Орбана поклав квіти угорським героям на військовому кладовищі в Ужгороді, а також побачив реалії життя українських «братів-угорців» під час теперішньої війни.

«Угорські родини живуть у щоденному страху через призов на військову службу та переживають за життя рідних та друзів, яких відправили на фронт. Угорці, які проживають в Україні, з нетерпінням чекають закінчення війни або принаймні наказу про припинення вогню, – зазначив Петер Мадяр у фейсбук-дописі, не вдаючись у деталі. А окрім цього, зачепив і чутливе для відносин між Будапештом та Києвом питання прав національної спільноти. – Закарпатські родини розділились, а половина тамтешніх угорців уже втекли з країни. Сподіваємося, що політичні лідери України та Угорщини найближчим часом дійдуть згоди щодо відновлення прав угорської меншини і розпочнеться політичне зближення двох країн», – підсумував Мадяр.

Поїздка угорського опозиційного лідера на Закарпаття була обов'язковою у символічному сенсі, запевняє Тужанський. Тут йдеться і про національну травму від Тріанонської угоди, яка розділила кордонами угорський народ, і національну ідею навколо втраченої єдності.

«Інша річ – як ті чи інші угорські політики пропонують з цією ідеєю працювати, – коментує директор Інституту центральноєвропейської стратегії. – І це фактично дебати між двома доктринами. Перша – це доктрина примирення та добросусідства у Центральній Європі, згідно з якою угорська нація має бути об'єднана не у межах кордонів держави Угорщина, а в ЄС і НАТО, коли між угорцями Угорщини та сусідніх країн зникнуть кордони в результаті європейської та євроатлантичної інтеграції. Друга – ідея реваншизму, яка полягає в тому, що Угорщина повинна вимагати приєднання території сусідніх держав, де історично мешкає угорська нацменшина, або територій, які входили до Королівства Угорщини до Тріанонської угоди. Сьогодні та останні десятиліття саме перша ідея – порозуміння та добросусідство – є ключовою державною політикою Угорщини», – додав Тужанський.

Саме перший підхід добросусідства пояснює мотивацію та підтекст поїздки Петера Мадяра на Закарпаття.

Однак попри те, що тут його бачення видається не надто відмінним від політики Орбана, а позиція щодо війни дещо завуальована, у своєму ставленні до України Петер Мадяр все ж ближчий до підтримки Брюсселя, аніж до дружби з Росією. Про це говорить як його партійна приналежність у Європарламенті, так і неприхована амбіція замінити авторитарного лідера Угорщини.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG