Президент Володимир Зеленський підписав закон, згідно із яким, із 1 січня до 31 липня громадяни України чоловічої статті, яким виповнюється 17 років, повинні стати на військовий облік. Це звична процедура, але згідно з нововведеннями, термін, упродовж якого 17-річні можуть стати на військовий облік, збільшили. Раніше це можна було зробити лише до березня. Радіо Свобода пояснює детальніше, що змінилося і які можуть бути питання.
Відтепер, щоб стати на військовий облік, у юнаків будуть два шляхи: електронний кабінет призовника з використанням електронної ідентифікації (дуже актуально для тих, хто наразі перебуває за кордоном) або ж особистий похід у ТЦК і заповнення там певного переліку документів. Це, наприклад, медичні характеристики, щоб розуміти чи в людини є проблеми зі здоров’ям. А також надання копій документів, що посвідчують особу, та фотокарток.
Щоправда, якщо юнак не пройшов ідентифікацію у «Резерв+» вчасно, а відтак застосунок не згенерував військово-обліковий документ, йому таки доведеться прийти до ТЦК особисто, пояснив у коментарі Радіо Свобода військовий адвокат Євген Филипець.
Механізм підтвердження обставин поки залишається неврегульованим
«Якщо з певних причин зробити це (стати на облік – ред.) через застосунок не вдалося, облік залишається обов’язковим. У такому разі потрібно особисто звернутися до ТЦК. І хоча для запізнення існують поважні причини — хвороба, стихійні лиха чи перебування на тимчасово окупованих територіях, інші обставини, що унеможливлюють обов’язок пройти електронну ідентифікацію та уточнення даних засобами Електронного кабінету призовника або шляхом особистого візиту до ТЦК — перелік цих причин досить обмежений. Та й механізм підтвердження обставин поки залишається неврегульованим», – вважає Филипець.
На думку адвоката, попри спрощення процедури того, як стати на військовий облік 17-річним, залишається чимало запитань. Серед них: як юнаки повинні доводити, що саме поважні причини унеможливили вчасну постановку на облік? Чи буде створений механізм для документального підтвердження таких випадків? Крім того, переконаний Филипець, державі вартувало б конкретизувати перелік таких причин, щоб він враховував більше життєвих ситуацій.
«Хто і як визначатиме «інші обставини», що унеможливлюють обов’язок стати на облік дистанційно або шляхом особистого візиту до ТЦК?», – запитує адвокат.
Ба більше, якщо юнаки не стануть на військовий облік вчасно, то їм не просто доведеться особисто іти до ТЦК, щоб зробити це, але вони муситимуть сплатити штраф – 17 тисяч гривень. На цьому раніше наголошував член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Федір Веніславський.
Як держава може проконтролювати виконання цього обов’язку тими, хто не планує повертатися?Євген Филипець
«Якщо встановлено факт адміністративного правопорушення і немає обставин, які виключають притягнення до адміністративної відповідальності, таку особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності», – казав він у коментарях ЗМІ.
Щодо українських юнаків за кордоном, то на думку Євгена Филипця, можливості постановки на облік справді стали зручнішими. Але от контроль з боку держави виконання цього обов'язку викликає сумніви.
«Не потрібно повертатися додому, стояти в чергах чи виконувати інші бюрократичні процедури. Це рішення зручне, але виникає логічне запитання: як держава може проконтролювати виконання цього обов’язку тими, хто не планує повертатися?», –заначає він.
Щодо військового обліку жінок, то згідно з ухваленим законом, українки, які виявили бажання проходити базову військову службу, за власною заявою ставатимуть на облік призовників. Після завершення служби їх братимуть на військовий облік військовозобовʼязаних – за власним бажанням.
Форум