Дивовижна доля і дивовижний талант. Вижити поміж світових воєн, розвинути свої здібності і змогти написати таке про Україну, що зробить його ворогом не лише для радянського КДБ, а й для путінської Росії. Під час президенства Віктора Януковича, твори Самчука за рішенням тогочасного міністра освіти Дмитра Табачника виключили зі шкільної програми, а у 2021 році за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив відзначати пов'язані з Самчуком пам'ятні дати.
То чим же такий страшний для проросійських сил Улас Самчук? І чому його ювілей – 120 років – посеред повномасштабної війни Росії проти України вартує особливої уваги?
Відповіді на ці питання – у публікаціях Радіо Свобода:
Улас Самчук народився 20 лютого 1905 року у Дермані, яку називають «царицею волинських сіл», а життєвий шлях його обірвався у канадському Торонто.
Між цими датами і цими місцями – важкий шлях поневіряння і боротьби українця, який втратив можливість жити на своїй землі.
Біографія Самчука може стати основою сценарію для художнього фільму, який на прикладі однієї долі покаже, що відбувається із людиною і цілими народами, коли спалахують війни через чиїсь амбітні бажання переділити світ.
Завдяки своєму таланту і наполегливості Улас Самчук відомий і як журналіст, і як письменник, і як член уряду УНР в екзилі.
Самчуку вдалося чи не першому розповісти світу про Голодомор і показати, на що прирекла себе Україна через розбрат та нездатність захистити себе.
Детально про життєвий шлях і творчість Уласа Самчука можете прочитати у текстах Радіо Свобода:
Петро Кралюк, дослідник біографії і творчості Уласа Самчука, автор книжки «Улас Самчук (Знамениті українці)» вваажає, що той є «одним із найвизначніших українських письменників, із непохитним духом та глибоким проникненням у суть людських переживань, який залишив неоціненний спадок в українській літературі, сяйво якого не згасає донині».
Сама доля Уласа Самчука, його творчість, його «песимістичний оптиміз», наголошує професор Кралюк, демонструють, що попри нещастя і випробування, треба зберігати життєвий тонус, боротися, ніколи не здаватися, і встигати радіти життю.
Форум