Доступність посилання

ТОП новини

Годували борщем і чебуреками. Як українські біженці в США допомагали постраждалим від пожеж американцям


Більш ніж два тижні не вщухають пожежі у штаті Каліфорнія. Займання продовжує охоплювати лісові масиви і житлові райони. Українські біженці допомагають постраждалим американцям
Більш ніж два тижні не вщухають пожежі у штаті Каліфорнія. Займання продовжує охоплювати лісові масиви і житлові райони. Українські біженці допомагають постраждалим американцям
Валерія Маркуш

Більш ніж два тижні не вщухають пожежі у штаті Каліфорнія. Займання продовжує охоплювати лісові масиви і житлові райони. Вогонь вчергове спалахнув 22 січня за пів сотні миль на північ від Лос-Анджелесу і швидко поширився через сильний вітер і сухі рослини. Загалом в штаті евакуювали понад 200 тисяч людей.

«Ми виходили і бачили, що все в диму, майже нічого не видно, попіл літає, як сніг», – розповідає Алекс. Майже десять років він живе у штаті Каліфорнія, куди переїхав після окупації Росією українського Криму. Через займання в регіоні чоловікові довелося зібрати «тривожну валізу» на початку січня цього року, ночувати в евакуаційному центрі, жити у друзів. Повернувся додому чоловік через два тижні. Будучи в евакуації, розповідає Алекс, він разом з другом вирішив допомагати іншим постраждалим від стихійного лиха. На їхню ідею, каже, одразу відгукнулося багато охочих, серед яких – і українці, які знайшли у США прихисток після початку повномасштабної війни.

Українці частують їжею постраждалих від пожеж американців. Лос-Анджелес, 2025 рік
Українці частують їжею постраждалих від пожеж американців. Лос-Анджелес, 2025 рік

Волонтери приготували близько 300 літрів борщу та близько пів тисячі кримськотатарських чебуреків для евакуйованих. Серед тих, хто готував їжу – одеситка Катерина. Вона переїхала до США після повномасштабної російської агресії в Україні. Аби долучитися до благодійної ініціативи, жінка подолала від свого тимчасового помешкання до Лос-Анджелесу близько 200 кілометрів. Каже, допомагаючи потерпілим, хотіла подякувати країні, яка надала їй прихисток і підтримує її Батьківщину під час війни. Своїми історіями небайдужості українці в Америці поділитися з проєктом Радіо Свобода «Ти як?».

«Українці знають, що таке втрачати свої домівки»

Перед обличчям лиха – ми всі однакові
Катерина Хлівна

«Було важко бачити, що ці люди залишилися без нічого або майже без нічого. Вони евакуйовуються і не знають, чи залишаться їхні домівки. Ми були в безпечній зоні й бачили лише вдалині вогонь, але приїхали із захисними масками. Дивлячись, як люди приймають першу допомогу, ти відразу розумієш, що це – просто люди, і неважливо, з якого вони континенту. Перед обличчям лиха – ми всі однакові. Хотілося подякувати американцям і допомогти їм, оскільки українці, як ніхто, знають, що таке втрачати своїх рідних, свої домівки і бути без допомоги», – розповідає біженка Катерина Хлівна, яка 14 січня допомагала постраждалим від пожеж в Лос-Анджелесі.

Одеситка Катерина переїхала у США після початку повномашстабної війни
Одеситка Катерина переїхала у США після початку повномашстабної війни

Майже три роки одеситка Катерина живе у Штатах. Сюди вона приїхала після початку повномасштабної війни, яку зустріла у Києві. До столиці вона приїхала, щоб відвідати кондитерський майстер-клас з приготування хелсі-солодощів та побачити друзів.

З березня 2022 року Катерина проживає в Сан-Діеґо. Біженка і тут готує солодощі на замовлення, бо мріє тут займатися кондитерською справою. А у вільний час вона займається волонтерством у Balboa Park. Це простір, на території якого розташовані музеї та культурні пам’ятки. Наприклад, невеликі будиночки, кожен з яких презентує якусь країну. Всього у парку – близько тридцяти хатинок, одна з них – українська під назвою House of Ukraine.

Волонтери приготували борщ та чебуреки. Лос-Анджелес, 2025 рік
Волонтери приготували борщ та чебуреки. Лос-Анджелес, 2025 рік
Ми, українці, об’єднуємося, щоб допомагати нашій країні
Катерина Хлівна

«Ми, українці, об’єднуємося, щоб допомагати нашій країні. На вихідних в будиночку чергують волонтери, тому що Сан-Діеґо – це туристичне місце, постійно багато відвідувачів, які можуть познайомитися з нашою культурою. У перші вихідні грудня в місті проводять захід, який називається December Nights – з цього заходу починаються всі різдвяні ярмарки. В цей період всі будиночки, які презентують свою країну, готують страви національної кухні. Ми, як волонтери, долучаємося до цієї ініціативи: робимо вареники, чебуреки та борщ», – розповідає Катерина.

Окрім поширення української культури, учасники спільноти проводять кожні вихідні акції-нагадування про війну в Україні, а також дякують американцям за підтримку.

Катерина каже, що про пожежі в штаті Каліфорнія дізналася з соцмереж. А вже через два дні вони з подругою допомагали постраждалим від лиха за двісті кілометрів від свого нового дому. Про те, що в Лос-Анджелесі потрібні волонтери, українки дізналися від громадської організації Sield of Freedom, яка підтримує українських військових, надсилаючи їм медикаменти, безпілотники, машини для евакуації.

Парковка, на якій українці пригощали українською їжею американців. Лос-Анджелес, 2025 рік
Парковка, на якій українці пригощали українською їжею американців. Лос-Анджелес, 2025 рік
У нас була постійна черга від 20 до 40 людей, вони готові були чекати, поки ми приготуємо їжу
Катерина Хлівна

«Ми прибули на місце, де надавали допомогу, там уже було дуже багато людей та волонтерів. Волонтери з великого авто, кухні на колесах, роздавали вареники та шаурму. Ми організували польову кухню, підігрівали борщ та смажили чебуреки. Загалом ми приготували близько 300 літрів борщу та роздали 440 чебуреків. У нас була постійна черга від 20 до 40 людей, вони готові були чекати, поки ми приготуємо їжу. Нам було нелегко стояти весь день на ногах під палючим сонцем, але у порівнянні з рятувальниками, які гасили пожежі майже без відпочинку, людьми, які втратили домівки, нам було неважко. Об’єднавшись, з музикою і навіть підтанцьовуючи, ми допомагали людям – і від цього нам було тепло на серці», – розповідає Катерина.

«Це наша подяка за все, що Штати роблять для України»

Алекс Денисов народився в Криму. Чоловік покинув півострів відразу після його анексії. Майже десять років Алекс живе у Лос-Анджелесі. Тут він займається акторською діяльністю. З перших днів повномасштабної війни, каже чоловік, відвідує акції на підтримку України в Штатах.

«Наша українська громада почала збиратися в різних точках. Я розумів, що мінімум, який я можу зробити, – це піти на акції і розповідати про війну в Україні, говорити з медіа, розповсюджувати інформацію. Наступні декілька тижнів майже кожен день я був на протестах. Я хотів бути хоч якось корисним», – розповідає чоловік.

Кримчанин Алекс – один із ініціаторів заходу
Кримчанин Алекс – один із ініціаторів заходу

Про пожежу в своєму регіоні Алекс дізнався з новин. Перший час він залишався вдома. Але наступного дня через сильний вітер вогонь охопив і його мікрорайон. Алекс зібрав «тривожну валізу» і евакуювався разом з другом.

Ми виходили з будинку і бачили, що все в диму, майже нічого не видно
Алекс Денисов

«Ми виходили з будинку і бачили, що все в диму, майже нічого не видно, попіл літає, як сніг. Ми приїхали в евакуаційний центр і спали на розкладачках, потім ночували або у друзів, або в готелях. Також ми їздили дивитися, чи наш будинок на місці. Нацгвардія перекривала райони, щоб уникнути пограбувань та мародерства, але нас пропустили, оскільки бачили нашу адресу в документах. Так ми приїжджали кожен день дивитися, чи все з будинком добре. Повністю повернутися додому ми змогли лише через два тижні», – зазначає переселенець.

Будучи в евакуації, Алекс з другом – американцем з українським корінням – вирішили допомагати постраждалим від пожеж.

Українські волонтери готують їжу. Лос-Анджелес, 2025 рік
Українські волонтери готують їжу. Лос-Анджелес, 2025 рік
Зараз потрібно допомагати людям, які постраждали більше, ніж ми
Алекс Денисов

«Ми з Пітером зрозуміли, що зараз потрібно допомагати людям, які постраждали більше, ніж ми. З огляду на те, що всі працюють, і щось грандіозне реалізувати ми б не змогли, то вирішили, що можемо нагодувати всіх біженців українськими стравами. Це був ви би потужний об’єднуючий фактор двох країн. За 24 години ми підняли різні громади, організації та волонтерів з інших регіонів і запропонували їм нашу ідею – кожен готує, скільки може, привозить їжу на зазначене місце і ми її роздаємо. На наш заклик у Лос-Анджелес приїхало 30-35 українців-волонтерів», – розповідає чоловік.

Волонтери частували людей на великій парковці, яка, зі слів Алекса, була повністю переповнена евакуйованими. Саме там українці почали роздавати борщ та смажити чебуреки. Алекс каже: «Все розбирали відразу. Ми відчували цю віддачу від людей, нам дякували, що ми, окрім того, що допомагаємо своїй країні, яка перебуває в стані війни, прийшли на допомогу американцям. А ми казали: «Це наша подяка за все, що Штати вже зробили за цей час і продовжують робити для України». Було приємно, оскільки, ми не просто допомагали людям, які потрапили в біду, ми ще й поширювали та розповідали про власні традиції і українську національну кухню людям з усього світу», – ділиться чоловік.

Українки, які зголосилися нагодувати постраждалих від пожеж. Лос-Анджелес, 2025 рік
Українки, які зголосилися нагодувати постраждалих від пожеж. Лос-Анджелес, 2025 рік

Масштабні пожежі в штаті Каліфорнія почалися 7 січня. Займання охопило лісові масиви та житлові районі. Президент України Володимир Зеленський запропонував США допомогу і готовий був відправити 150 українських рятувальників. З місць, які охопив вогонь, довелося евакуювати майже 200 тисяч людей. Вогонь забрав життя щонайменше 28 людей та знищив понад 15 тисяч будівель.

Значною мірою пожежникам вдалося приборкати вогонь, але синоптики прогнозували нові займання через посилені вітри. 22 січня за 80 кілометрів від Лос-Анджелеса спалахнула нова лісова пожежа. За словами шерифа округу, евакуювали ще близько 31 тисячі людей, а 23 тисячі осіб попередили про те, що і їм, можливо, доведеться залишати домівки через вогонь.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG