Доступність посилання

В Україні жваво обговорюють слова Дональда Трампа про вибори


Президент США Дональд Трамп
Президент США Дональд Трамп

В Україні активно реагують на заяви президента США Дональда Трампа, які він зробив на пресконференції в Мар-а-Лаго, штат Флорида.

Трамп, зокрема, сказав, що підтримка президента України Володимира Зеленського в українському суспільстві становить нібито чотири відсотки. Сам Зеленський, посилаючись на свіже соцопитування, сказав, що йому довіряє понад половина українців.

А, між тим, політики й експерти активно коментують слова Трампа, і спектр цих реакцій дуже широкий – від здивування і засудження до намагання «зрозуміти логіку американців».

За словами Дональда Трампа, це не Росія вимагає проведення виборів в Україні, а це «об’єктивна ситуація», адже виборів уже давно не було.

Якщо сідати за стіл, то тут й український народ вже вирішить, що давно не було виборів
Дональд Трамп

«У цій ситуації, коли в Україні весь час триває воєнний стан, й лідер цієї країни, за рейтингом схвалення, вже впав до 4%... Я думаю, що якщо сідати за стіл, то тут й український народ вже вирішить, що давно не було виборів. Це не Росія каже Україні, що треба вибори, це об’єктивна ситуація», – сказав він.

Президент Володимир Зеленський відповів на заяву Трампа щодо його рейтингу. Зокрема, український президент зазначив, що Трамп став «жертвою російської дезінформації».

«Якщо хтось хоче мене поміняти прямо зараз, то прямо зараз не вийде… Якщо ми говоримо про 4%, то ми бачили цю дезінформацію, ми розуміємо, що вона іде від Росії, і у нас є докази», – сказав Зеленський журналістам 19 лютого.

Володимир Зеленський на зустрічі з журналістами в Києві 19 лютого 2025 року
Володимир Зеленський на зустрічі з журналістами в Києві 19 лютого 2025 року

Зеленський послався на свіже опитування КМІСу, яке засвідчило що рейтинг Зеленського є значно вищим, ніж це було озвучено Трампом.

Оприлюднене 19 лютого опитування, проведене на початку лютого Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), демонструє: понад половина (57%) українців довіряють президентові Володимиру Зеленському, не довіряють йому 37% учасників дослідження.

Якщо хтось хоче мене поміняти прямо зараз, то прямо зараз не вийде
Володимир Зеленський

Соціологи зазначили, що «показники довіри трохи покращилися, порівняно із останнім опитуванням, у грудні 2024 року, коли йому довіряли 52%, не довіряли – 39%, а баланс довіри-недовіри становив +13%».

Представники КМІСу пояснили, що готувались оприлюднювати дані трохи пізніше, але зробили це саме зараз через заяву Трампа.

Питання потреби проведення виборів раніше вже порушувалось американськими представниками – зокрема, про це раніше – побіжно, коротко – казав Трамп. Його спецпредставник Кіт Келлог, який зараз відвідує Україну, також висловлювався за доцільність проведення виборів, щоб продемонструвати «міцність української демократії».

Труднощі виборів у час війни

Офіційною позиція української влади є така: поки існує воєнний стан, вибори, згідно з Конституцією України, є неможливими. Воєнний стан був запроваджений з початком повномасштабної агресії Росії проти України, і він періодично продовжується Верховною Радою (нині він діє до 9 травня 2025 року).

Серед труднощів проведення виборів називають складність організації голосування для вояків ЗСУ – зокрема, на лінії фронту. Також кажуть про кілька мільйонів внутрішньо переміщених осіб, а також згадують і українських біженців в Європі, голосування яких організувати теж буде непросто. Є й інші складнощі організаційного порядку. Та й безпековий фактор не можна не брати до уваги.

Розмови про те, що буде режим припинення вогню, і після того можуть бути проведені вибори, мені здаються абсолютно не співставними з реальною ситуацією
Іванна Климпуш-Цинцадзе

Проведення виборів в Україні одразу після припинення вогню є нереалістичним, заявила 19 лютого в ефірі Радіо Свобода депутатка Верховної Ради Іванна Климпуш-Цинцадзе (фракція «Європейська солідарність»).

«Розмови про те, що буде режим припинення вогню, і після того можуть бути проведені вибори, мені здаються абсолютно не співставними з реальною ситуацією. Ми з вами знаємо, що для того, щоб це могти зробити, нам потрібно, очевидно, щоб у парламенті був законопроєкт, уже готовий до розгляду, який би регулював ці повоєнні вибори», – зазначила Климпуш-Цинцадзе.

Сам президент Зеленський у виступі на Мюнхенській безпековій конференції минулого тижня заявив, що «готовий говорити про вибори в Україні», але, за його словами, українці «абсолютно не хочуть виборів – бояться, що ми втратимо режим воєнного стану, якщо будуть вибори, солдати повернуться додому і Путін окупує всю територію».

А тим політикам, які говорять про вибори, Зеленський тоді порадив подумати про зміну громадянства.

Паралельно опозиційний політик, п’ятий президент України Петро Порошенко звинуватив владу в тому, що вона тишком ніби готується до виборів на осінь цього року. Порошенко навіть імовірну дату виборів назвав – 26 жовтня 2025 року.

Що каже ЦВК?

В ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко сказав, що тема виборів може послабити Україну зараз.

«Зараз розмови про вибори в Україні вигідні, в першу чергу, агресору, який хоче дестабілізувати ситуацію. Так, як ви сказали, це питання порушується для того, щоб підірвати легітимність влади в Україні, для того, щоб послабити довіру до влади, послабити підтримку України з боку міжнародних партнерів. Це елемент гібридної війни, на мою думку, який активно використовує наш ворог», – сказав Діденко в інтерв’ю.

Будівля ЦВК в Києві (ілюстраційне фото)
Будівля ЦВК в Києві (ілюстраційне фото)
Зараз розмови про вибори в Україні вигідні, в першу чергу, агресору, який хоче дестабілізувати ситуацію
Олег Діденко

Раніше керманич Росії Володимир Путін кілька разів в інтерв’ю російським ЗМІ ставив під сумнів легітимність Зеленського, натякаючи, що той вже, мовляв, пересидів термін повноважень.

Зеленський був обраний президентом навесні 2019 році – тобто він вже невдовзі буде шість років на посаді – президента і парламент в Україні традиційно обирають на 5 років, але ж в Україні війна, а за воєнного стану вибори проводитись не можуть, каже Конституція.

«Чи теоретично можливі вибори в Україні 26 жовтня? Теоретично можливо. Але що для цього потрібно? Для цього потрібно, щоб в Україні настав мир, щоб в Україні закінчився воєнний стан і щоб після цього було достатньо часу для зміни законодавства і належної підготовки виборчого процесу», – каже в інтерв’ю голова ЦВК України.

«Чи можливо це на практиці в тих умовах, в яких ми сьогодні живемо? Якщо відверто казати, це маловірогідно, як на мене. Якщо говорити про те, чи є в нас зараз конкретні дії, спрямовані на підготовку до виборів 26 жовтня цього року, то однозначно ні. Станом на зараз у нас немає ні фактичних, ні юридичних підстав говорити про вибори. У нас станом на зараз триває воєнний стан. Під час воєнного стану вибори не організовуються, не проводяться», – додав Олег Діденко.

«Зрозуміти логіку американців»

На тлі шквалу критики Трампа і звинувачень на його адресу в «підігруванні Росії» також лунають голоси, які намагаються зрозуміти керівництво США.

«Пояснюю логіку американців, чому вони тему виборів привʼязують до теми мирних переговорів. Отже, вона полягає в тому, що людина, яка підпише документ (мирний договір з Росією), має у майбутньому цей договір виконувати. Хто б цією особою не був – Зеленський, Залужний тощо. У американців острах, що новий президент може відмовитись виконувати угоду і вся робота з урегулювання піде коту під хвіст», – написав в фейсбуці очільник Інституту світової політики Віктор Шлінчак.

«Тому й вигаданий попередній алгоритм: спочатку зупинка військових дій, потім – вибори, наступним етапом – підготовка і підписання угоди. Але кожен із елементів цього алгоритму має свої підводні камені. Чому це може виявитися цікавим для Росії? Бо вона якраз хоче паузу для перегрупування військ і нарощування армії. З тим, що якщо зірветься третій етап – відновити свої військові дії в країні, яка ще буде втомлена й виборчою кампанією. Але щоб вибори відбулися, треба ще стільки всього пройти…», – пояснює Шлінчак.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив про підтримку президента Зеленського на тлі Дональда Трампа про необхідність проведення виборів в Україні.

«Ukraine needs bullets, not ballots (Україна потребує куль, а не виборчих бюлетенів)… Україна не відмовляється від демократії. Але вибори можливі лише після закінчення дії воєнного стану. Це пряма норма українського закону. Вигадувати «демократію» під обстрілами – це не демократія, а спектакль, у якому головний вигодонабувач сидить у Кремлі», – написав Стефанчук у фейсбуці 19 лютого.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG