МЮНХЕН – Довгоочікувана Мюнхенська безпекова конференція (Munich Security Conference, MSC) розпочалася 14 лютого на тлі сильного снігопаду та інтенсивних обговорень. Вони стосуються того, чи приведе подія до дипломатичного прориву, який допоможе припинити війну Росії проти України.
Делегацію США очолює віцепрезидент Джей-Ді Венс, який мав зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським перед виступом на головній сцені Мюнхенської безпекової конференції.
Поки неясно чи є хтось на конференції із представників Росії. В офіційному списку запрошених РФ не було. Речниця МЗС Росії Марія Захарова 14 лютого заявила, що жодні «представники офіційних державних органів і установ Росії» не приїдуть, повідомило російське державне інформаційне агентство ТАСС.
А речник Кремля Дмитро Пєсков відмовився коментувати, чи планують Вашингтон і Москва зустрітися на полях Мюнхенської конференції.
«Нам поки нічого повідомити», – цитує Пєскова ТАСС.
Але 13 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що офіційні особи США та Росії зустрінуться в Мюнхені в п’ятницю і що Україна також запрошена. 12 лютого тижня Трамп також заявив, що розмовляв з очільником Росії Володимиром Путіним.
Київ заявив, що не очікує таких переговорів у Мюнхені.
У всякому разі Мюнхен є першою нагодою для багатьох європейських лідерів зустрітися з високопосадовцями нової адміністрації у Вашингтоні, враховуючи держсекретаря Марка Рубіо, спецпредставника з питань України та РФ Кіта Келлога та міністра оборони Піта Геґсета.
Глава Офісу президента України Зеленського Андрій Єрмак повідомив, що зустрівся з Келлоггом і обговорив «координацію спільних зусиль для досягнення справедливого і міцного миру».
Геґсет вже спричинив ажіотаж на зустрічі міністрів оборони країн НАТО в Брюсселі цього тижня, коли заявив, що за мирною угодою Україна не може розраховувати на повернення територій, окупованих Росією, або на вступ до НАТО.
Деякі схвильовані коментатори в Європі назвали ці пропозиції закладанням умов для другої «Мюнхенської угоди 1938 року«, за якою Великобританія та Франція поступилися вимогам нацистської Німеччини щодо частини Чехословаччини.
Читайте тут: «Миротворець» Гітлер: невивчені уроки для сьогодення
Сенатор США Джон Корнін заявив Радіо Свобода, що це некоректне порівняння. «Це спотворення історії й неправда», – сказав він. «Ми тут, щоб висловити нашу відданість миру в Україні, якщо це можливо».
Корнін, республіканець, зазначив, що перший день переговорів був продуктивним, і наголосив на сильній двопартійній підтримці України в Сенаті США.
«Ми знаємо, хто є агресором. Це Володимир Путін. Нам потрібно знайти спосіб підвищити ціну за порушення будь-якої мирної угоди, щоб він просто не зробив цього знову».
Попередження щодо «умиротворення»
Верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики Кая Каллас цього тижня говорила про «умиротворення». Президент Франції Емманюель Макрон застеріг від «капітуляції» перед Росією.
Не може бути довготривалого і справедливого миру без участі ЄвропиМаргус Цахкна
Дзвінок Трампа Путіну «не зміцнює позиції України [або] Європи», – сказав міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна в інтерв’ю Радіо Свобода у кулуарах конференції.
«Що нам потрібно зробити прямо зараз, перед будь-якими переговорами чи переговорами з Путіним, – це змінити його мету. А його мета не змінилася, – сказав Цахкна. – Вона полягає не в здобутті додаткових територій в Україні. Путіну йдеться про зміну архітектури європейської безпеки та повного знищення Україну як країни».
Він додав, що «не може бути довготривалого і справедливого миру без участі Європи», і що Європа повинна виступити і також покласти на стіл план, які гарантії безпеки ми можемо надати Україні разом зі США».
На пресконференції в Брюсселі Геґсет заявив, що пропозиції США «не є зрадою». Але він також наголосив, що Європі потрібно збільшити витрати на оборону, а не продовжувати покладатися на американську могутність.
Венс повторив цю тезу на зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте.
«Звичайно, НАТО є дуже важливим військовим альянсом, звісно, ми є найважливішою частиною, – сказав Венс. – Але ми хочемо переконатися, що НАТО справді створене для майбутнього. Значною мірою це полягає в забезпеченні того, щоб НАТО трохи більше розподіляло тягар у Європі, та щоб Сполучені Штати могли зосередитися на деяких наших викликах у Східній Азії».
Рютте сказав, що погоджується з тим, що Європа має «вирости в цьому сенсі та витрачати набагато більше».
Без Європи вести переговори з Путіним не вийде?
Упродовж деякого часу так незмінно звучало і послання Трампа.
Тож не дивно, що однією із подій-відкриттів 14 лютого став круглий стіл під назвою «Робити більше з меншою участю США? Зміцнення європейської оборони».
Ще одна, пізніша, сесія 14 лютого буде присвячена гібридній війні в Балтійському морі. Це ще одна проблема на часі, коли західні країни звинувачують Росію в серії інцидентів, що вплинули на інфраструктуру підводних кабелів зв'язку та трубопроводів за останні місяці.
Президент Зеленський виступив на панелі під назвою «Майбутнє співпраці США та України у сфері безпеки». Про це майбутнє можна буде багато чого дізнатися цими вихідними.
Під час конференції Кремль відреагував на зауваження Венса в інтерв’ю The Wall Street Journal. Вони стосуються того, що крім економічних інструментів впливу, «звичайно, існують військові інструменти впливу», які Сполучені Штати можуть використати, щоб спонукати Росію досягти угоди про припинення війни.
Не дві країни воюють, а Росія принесла війну на нашу землю і ми її, я вважаю, гідно захищаємоЗеленський
«Це новизна у позиції [США]. Ми таких формулювань раніше не чули, їх раніше не озвучували, – сказав Пєсков журналістам. – Тому, звісно, під час тих самих контактів, про які ми говорили, ми сподіваємося отримати додаткові роз’яснення».
Президент України Володимир Зеленський під час участі у панелі на конференції заявив, що сьогодні не йдеться про мирну угоду.
«Не треба шукати посередництва між Україною і Путіним. Нам потрібна тверда підтримка сильної країни, Сполучених Штатів, сильного президента Трампа. Я не вважаю, що може бути щось між нами посерединІ. Бо не дві країни воюють, а Росія принесла війну на нашу землю і ми її, я вважаю, гідно захищаємо», – сказав Зеленський.
За словами президента України, мирною угодою може бути тільки план про закінчення війни, який передусім повинен бути проговорений і підтриманий Україною і США. Також важлива роль країн Європи.
«І Україна є частиною вже Європи і буде частиною рівноправною Європейського Союзу. І для нас голос Європи дуже важливий за столом, а не десь за лаштунками. Вони – рівноправні партнери. І це можна подивитись через той вклад грошовий, військовий, гуманітарний, різний, фінансовий, який Європа вкладала разом із нашими друзями з Сполучених Штатів Америки», – наголосив Зеленський.
- Мюнхенська безпекова конференція (Munich Security Conference, MSC) проводиться у Німеччині кожного лютого, починаючи із 1963 року.
- На Мюнхенській безпековій конференції 2007 року президент Росії Володимир Путін виступив з промовою, у якій звинуватив Захід (Мюнхенська промова Путіна) у «перешкоджанні зовнішній політиці Росії» і оголосив, що буде «протидіяти». У 2008 році Росія напала на Грузію, а у 2014-му на Україну.
- Цього року у MSC беруть участь очільники майже 60-ти держав і урядів, 150 міністрів і керівників міжнародних організацій. Триватиме Мюнхенська конференція з безпеки три дні.
Форум