Заступник спецпредставника президента США з питань Росії та України Джон Коул заявив, що Сполучені Штати не виключають потенційного членства України в НАТО, або повернення до кордонів 1991 року. Про це високопоставлений американський чиновник сказав у коментарі виданню Reuters у Мюнхені.
«Наразі це все ще залишається на столі», – сказав Джон Коул, відповідаючи на запитання, чи виключили США можливе членство України в НАТО. Він додав, що можливе повернення України до кордонів, які існували до 2014 року, також залишається на порядку денному.
Коул зазначив, що офіційні переговори щодо України ще не розпочалися, і що США все ще ведуть дискусії з європейцями та українцями про те, як найкраще укласти угоду.
«Європейці хочуть, щоб ця війна припинилася, - сказав він. «Вони більш ніж готові брати участь (у військовій підтримці Києва – ред.). Є сумніви... щодо того, чи будуть вони віддаватися на 100 відсотків. Але все, що я чую, вказує на те, що вони дійсно готові долучитися», – сказав він виданню.
Міністр оборони США Піт Геґсет 12 лютого заявив, що Сполучені Штати «не вважають, що членство України в НАТО є реалістичним результатом переговорного врегулювання». «Натомість будь-які гарантії безпеки повинні бути підкріплені боєздатними європейськими та неєвропейськими військами», – розповів очільник Пентагону.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю заяву Геґсета, сказав, що не вважає, що «ці двері (до НАТО – ред.) реально були відкриті». «Нас поки що ніхто не запрошує в НАТО. Я постійно про це говорив, що є відповідні кроки і включення цього питання в Конституцію України. Це не значить, що НАТО сказало: включіть це в Конституцію і ви завтра будете в НАТО… Але ви повинні зрозуміти: що всі ці розмови про кроки, реформи, переобладнання армії, про новий рівень української армії. Куди вже вище?» – сказав глава держави.
Зеленський на засіданні Верховної Ради 16 жовтня представив пункти пропонованого ним «плану перемоги» України у війні з Росією. Він складається з п’яти публічних пунктів і кількох засекречених додатків. За словами президента, першим пунктом є запрошення України до НАТО.
Україна включила положення про європейську та євроатлантичну інтеграцію до своєї Конституції. Розмови про потенційне членство держави в НАТО тривають із 2008 року – тоді підсумкова декларація саміту в Бухаресті містила положення, що Україна (а також Грузія) одного дня таки буде членом НАТО.
На саміті НАТО у Вільнюсі 2023 року було погоджено (за ініціативою Великої Британії), що відтепер Україні для членства в НАТО не треба буде отримувати ПДЧ (план дій щодо членства), – а вона піде до альянсу як Фінляндія та Швеція – напряму. Було сказано, що Україна стане членом НАТО, коли визріють умови і буде згода союзників.
Форум