Доступність посилання

Мюнхенська конференція з безпеки: що стоїть на кону?


Фото від 17 лютого 2024 року. Президент України Володимир Зеленський виступає з промовою на Мюнхенській конференції з безпеки
Фото від 17 лютого 2024 року. Президент України Володимир Зеленський виступає з промовою на Мюнхенській конференції з безпеки

Усі погляди будуть прикутими до півдня Німеччини цими вихідними. Світові лідери збираються в готелі Bayerischer Hof на триденну Мюнхенську безпекову конференцію (Munich Security Conference, MSC). Вже оголошено, що припинення війни в Україні буде головним питанням обговорення.

Звучатимуть багато офіційних заяв, триватимуть дискусії на високому рівні, але, чи не найважливіші переговори – про майбутнє України – відбуватимуться у кулуарах.

Велика частина дискусій, що передували конференції, точилася про те, чи представить уповноважений президента США Дональда Трампа з питань Росії та України Кіт Келлог довгоочікуваний мирний план у столиці Баварії.

Келлог сказав AP, що поки Білий дім уточнює деталі будь-яких потенційних переговорів.

«Коли ми повернемося з Мюнхена – хочемо передати президенту варіанти. Тож коли він буде [безпосередньо] залучений до мирного процесу, знатиме, як це для нього виглядатиме», – сказав Келлог.

Окреслюються контури угоди

Один європейський дипломат розповів Радіо Свобода, що, швидше за все, це будуть «свого роду контури або широкі мазки угоди, яка з’явиться в Мюнхені», оскільки президент України Володимир Зеленський і глава його офісу Андрій Єрмак мають зустрітися з Келлоггом і віце-президентом США Джей-Ді Венсом.

​Коли ми повернемося з Мюнхена – хочемо передати президенту варіанти
Кіт Келлог

Також можуть відбутися потенційні українські переговори з держсекретарем США Марко Рубіо та міністром оборони Пітом Геґсетом, які також візьмуть участь у конференції. Крім того, кілька європейських лідерів також прагнуть обговорити війну під час вихідних. Ймовірно, цей вікенд стане святом Валентина, повним дипломатичних швидких побачень.

Чим саме закінчаться переговори, ще невідомо, але дипломати припускають: буде певне заморожування конфлікту, коли Київ принаймні тимчасово погодиться на втрату частини територій для Росії в обмін на гарантії безпеки.

Хоча офіційні особи НАТО, з якими спілкувалося Радіо Свобода, виключили негайне членство України в НАТО, збільшення поставок зброї із Заходу до Києва розглядається як більш реалістичний варіант.

Келлог раніше говорив про можливість проведення виборів в Україні в певний момент, що неможливо за Конституцією України, доки діє воєнний стан. А Трамп нещодавно розхвалював можливість, за якою США отримають доступ до українських родовищ рідкісноземельних мінералів «як компенсацію за сотні мільярдів, витрачених на допомогу Києву протистояти повномасштабному вторгненню Росії».

Архівна світлина. Президент США Дональд Трамп під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським. Нью-Йорк, 25 вересня 2019 року
Архівна світлина. Президент США Дональд Трамп під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським. Нью-Йорк, 25 вересня 2019 року

Залишається відкритим питання, наскільки Кремль охочий укласти угоду із західними офіційними особами. Попри те, що Росія відкрита для переговорів зі Сполученими Штатами, Кремль може бути менш зацікавлений у будь-якому компромісі зараз, бо вважається, що Москва має перевагу в боях.

  • 12 лютого президент США Дональд Трамп повідомив, що провів телефонну розмову з очільником Росії Володимиром Путіним. Це підтвердили і у Кремлі. Як написав Трамп у своїй соцмережі Truth Social: «Ми обоє погодилися, ми хочемо зупинити мільйони смертей, які відбуваються у російсько-українській війні».
  • Президент США також назвав склад своєї команди, яка вестиме переговори про укладення мирної угоди між Україною та Росією. До неї увійшли держсекретар Марко Рубіо, директор ЦРУ Джон Реткліфф, радник із питань національної безпеки Майкл Волц та спеціальний посланець Стів Віткофф.
  • Потім Дональд Трамп поговорив телефоном із президентом України Володимиром Зеленським. В Офісі президента повідомили, що розмова тривала близько години. Говорили «про можливості досягти миру. Про нашу готовність працювати разом на рівні команд. Про наші технологічні можливості, зокрема дрони та інші сучасні виробництва. Вдячний президенту Трампу за інтерес до того, що ми можемо зробити разом», – написав Зеленський у телеграмі.

Дедлайн по заручниках у Газі

Окрім України, багато лідерів у Мюнхені також пильно та схвильовано спостерігатимуть за Газою. Кінцевий термін повернення ізраїльських заручників із полону угруповання «Хамас» (визнаного терористичним у США та ЄС) припадає на полудень 15 лютого – якраз на екваторі конференції. Раніше Трамп попереджав, що «всі ставки скасовуються і нехай почнеться пекло», якщо їх не звільнять.

Звільнений заручник Ор Леві, який був захоплений під час бойовиками «Хамасу» 7 жовтня 2023 року, дивиться у вікно гелікоптера, який приземлився в медичному центрі Шеба, де він проходитиме лікування. Рамат-Ган, Ізраїль, 8 лютого 2025 року
Звільнений заручник Ор Леві, який був захоплений під час бойовиками «Хамасу» 7 жовтня 2023 року, дивиться у вікно гелікоптера, який приземлився в медичному центрі Шеба, де він проходитиме лікування. Рамат-Ган, Ізраїль, 8 лютого 2025 року

Парламентські вибори в Німеччині, які відбудуться лише через тиждень після Мюнхенської конференції з безпеки, також створять цікавий фон. І нинішній лівоцентристський канцлер Олаф Шольц, і його ймовірний наступник, лідер правоцентристів Фрідріх Мерц, будуть шанованими іноземними високопосадовцями в Баварії.

І хоча вони можуть обмінюватися шпильками, найвірогіднішим результатом після виборів є велика коаліція між відповідними партіями.

Антимігрантську та проросійську партію «Альтернатива для Німеччини», що, як прогнозують, здобуде друге місце на виборах, не допустили до зібрання. Те саме стосується і популістичної партії «Альянс Сари Вагенкнехт» з подібними поглядами. Прогнозовано, що разом вони отримають понад чверть усіх голосів.

Популістський вітер віє й у Німеччині.

  • 12 лютого у Брюсселі пройшло перше після зміни влади в США засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн». Ця зустріч вперше відбувалася під головуванням міністра оборони Великої Британії Джона Гілі і з участю нового міністра оборони США Піта Геґсета
  • За словами міністра оборони України Рустема Умєрова, серед пунктів порядку денного зустрічі – стабільне та своєчасне постачання військової допомоги у 2025 році, прискорення постачання критично важливого озброєння – ППО, авіації, боєприпасів, інвестиції в оборонну промисловість в Україні та спільні проєкти з європейськими партнерами.
  • Міністр оборони України Рустем Умєров цю зустріч «продуктивною», повідомляє кореспондентка Радіо Свобода у Брюсселі.
  • Україна отримала близько нових 14 пакетів допомоги від союзників, яких у Контактній групі з обронної підтримки України ­– 50. Щодо членства України в НАТО, заявив міністр, позиція України не змінилася.

  • Зображення 16x9

    Рікард Юзвяк

    Редактор Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода з питань Європи​. Раніше працював кореспондентом РВЄ/РС у Брюсселі

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG