«Дуже сильно відчують нестачу цієї підтримки такі важливі сфери, як медицина»
«Найбільша загроза в тому, що ми можемо втратити багато саперів»
«Підтримували малий, середній бізнес. Достатньо багато бізнесменів хотіли повернутися, відкритися, відремонтувати свої потужності. І частина це зробила. Зробили це завдяки допомозі від USAID».
Агентство США з міжнародного розвитку (відоме, як USAID) перебуває на межі закриття, повідомив радник адміністрації президента Трампа, мільярдер Ілон Маск. За його словами, він детально обговорив з президентом США це питання. При цьому Маск зазначив, що агентство не підлягає відновленню.
Раніше стало відомо, що Дональд Трамп заборонив Агентству надавати допомогу іншим країнам упродовж 90 днів. Протягом цього часу програми мають перевірити на відповідність зовнішній політиці США.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» дізнався:
- Як вплине на південь України призупинення фінансування за американськими програмами?
- Наскільки це критично під час війни?
- Чи відновлять США фінансування проєктів в Україні, і що робити, якщо ні?
Минулого року Херсонщина загалом отримала міжнародну допомогу в обсязі 1,5 млрд гривень – це майже наполовину більше, ніж 2023 року, повідомив «Новинам Приазовʼя» заступник директора «Центру близькосхідних досліджень» Сергій Данилов, який також досліджує південь України. Він зазначив, що велика частина фінансування з цієї суми належала саме USAID.
Левова частка все-таки це якраз американське агентствоСергій Данилов
«Були реалізовані критично важливі інфраструктурні об'єкти. В першу чергу йдеться про ситуацію з водою, бо після підриву Каховської ГЕС в багатьох місцях порушена система водопостачання, традиційних джерел немає, бо вони недоступні, тому довелося дуже багато свердловин вводити в експлуатацію. Потім дуже сильно відчують нестачу цієї підтримки такі важливі сфери, як медицина, бо дуже багато обладнання – від «швидких» до ультразвукових апаратів, МРТ, закуповувалося переважно коштом USAID або пов'язаних з USAID проєктів», – зазначив експерт.
На світанку 6 червня 2023 року стало відомо про часткове руйнування греблі Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві греблі російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна адміністрація натомість стверджувала, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили греблю Каховської ГЕС. Численні експерти заявляли, що руйнування греблі відбулося, найімовірніше, через закладення великої кількості вибухівки на ГЕС, яку контролювали війська РФ.
Втім, USAID не єдиний донор, є ще ООН та низка інших агентств, які фінансують гуманітарні програми на півдні, каже Данилов.
«Але треба сказати, що левова частка все-таки це якраз американське агентство. Завдяки йому було дуже багато проєктів відновлення і допомоги громадам. Три громади, з якими я контактував, вони якраз входять в таку програму «Добре». Це сприяння децентралізації в Україні. І програма «Добре» на 100% фінансується від USAID. Там критична для громад допомога з ремонтною технікою і відновлення шкіл», – зауважив він.
- Херсонська обласна військова адміністрація в кінці січня повідомляла, що в межах проєктів USAID лише за цей період передали 22 електрогенераторні установки та понад 2 тисячі літрів дизельного пального для Бериславської громади. Також 23 зарядні станції отримала Білозерська громада. Ці пристрої встановлять у місцевих закладах освіти та культури, комунальних підприємствах, старостатах, ЦНАПах, відділах сільських рад та медичних закладах, зазначили в ОВА.
«Наслідки відчують всі»
Програми, які фінансувалися американським агентством, сприяли відновленню бізнес-середовища Херсонщини, розповідає Данилов. Зокрема, це відчував аграрний сектор.
Це, безперечно, сприяло стійкості громадСергій Данилов
«Закуповувалися і добрива, і сільськогосподарська техніка, і теплиці, і виділялася допомога на ремонт іригаційних систем. Це все дало можливість, вдвічі збільшити площу орних земель. Тобто область починає потроху одужувати, витягувати себе за волосся, за тієї ситуації, в якій вона опинилася після російської окупації. Також допомога була для енергетичної безпеки, це – встановлення газотурбінних установок. Підтримували малий, середній бізнес. Достатньо багато бізнесменів хотіли повернутися, відкритися, відремонтувати свої потужності. І частина це зробила. Зробили це завдяки допомозі від USAID. Це, безперечно, сприяло стійкості громад. В тому ж Посад-Покровському консервний комбінат, наприклад, який був повністю розбитий, але власники його витягують, і зараз він почав хоч трошечки працювати. Наскільки я пам'ятаю, там теж була частка допомоги від USAID. Ну, і таких прикладів ще є багато по області», – каже експерт.
Він вважає, що внесок американської допомоги за цими програмами настільки вагомий, що знайти заміну буде складно. Наслідки зупинки фінансування відчують всі, додав Данилов.
Це позначиться і на кількості робочих місць, і на заробітках людей, в результаті –на виручках в магазиніСергій Данилов
«Найприкріше те, що зараз зупиняться ті проєкти, які вже на фінальній стадії, інфраструктурні проєкти, які були майже готові, які очікували останніх внесків для того, щоб запустити, поставити необхідне додаткове обладнання. І всі попередньо витрачені гроші тепер не запрацюють так, як планувалося. Це позначиться і на кількості робочих місць, і на заробітках людей, в результаті на виручках в магазині, і так по всьому ланцюжку. Тоді, коли вливаються гроші в регіон, це все одно сприяє підтримці платоспроможного попиту. Це сприяє тому, що місцевий бізнес починає запускатися і якось працювати. Тобто це гроші для регіону. У будь-якому випадку це додатковий імпульс для розвитку Херсонщини», – наголосив Данилов.
Розмінування: «можемо втрати багато саперів»
Голова правління Асоціації саперів України Тимур Пістрюга розповів «Новинам Приазов'я», що програми гуманітарного розмінування фінансуються Держдепартаментом США, не агентством USAID. Втім, рішення американського президента про призупинення програм може вплинути й на цю сферу.
От втратити саперів, а ми можемо втратити дуже велику кількість, це буде найбільшою проблемою державиТимур Пістрюга
«Вплив колосальний. Найбільша загроза в тому, що ми можемо втратити багато саперів. Найцінніші інвестиції – це інвестиції людей. Що таке сапер – це не просто людина, яка отримала фах, має сертифікат EOD (рівень підготовки сапера – ред.). Це людина, яка вже з досвідом, вирощувалась роками, з початку деокупації України у 2022 році. І це вже людина, яку я не боюсь відправляти на найскладніші ділянки Херсонщини, Миколаївщини. От втратити саперів, а ми можемо втратити дуже велику кількість, це буде найбільшою проблемою держави з точки зору протимінної діяльності. Ви розумієте, люди не будуть 90 днів сидіти без зарплати. Держдепартамент США, щоб ви розуміли, це найбільший донор програм гуманітарного розмінування в Україні. Моя організація безпосередньо має проєкт від Держдепартаменту США. І це колосальна кількість саперів», – розповів він.
Наразі в Асоціації саперів займаються оптимізацією ресурсів і ведуть перемовини і з іншими організаціями, каже голова правління.
«Ми багато спілкувалися останні дні. У мене є проєкт від уряду Канади. Канадці нас, слава Богу, підтримують і не кидають. Наприклад, Нідерланди можуть зараз запустити класну програму, Великобританія теж. Але масштаби просто великі і я чув цифри, що одна із потужніших міжнародних організацій може втратити 170 саперів, просто звільнити», – поділився Пестрюга.
- Президент України Володимир Зеленський доручив профінансувати деякі проєкти, які працювали за підтримки USAID, з внутрішніх джерел, а також – домовлятися щодо цих питань з європейськими партнерами.
Відбудова на паузі?
«Будуємо Україну Разом» – це громадська організація, яка займається відбудовою регіонів і створює можливості для молоді долучатися до цього через волонтерство. Частина проєктів організації отримувала фінансування з USAID.
Керівниця регіонального офісу «БУР-Південь» Ольга Савченко розповіла «Новинам Приазов'я», що організація почала працювати на півдні після деокупації територій Херсонщини і Миколаївщини.
«Ми бачили зсередини, що наразі відбувається на деокупованих територіях, прифронтових селах і населених пунктах. Ми для себе тоді виокремлювали, чим ми можемо допомогти, яка громадська організація? Тоді за підтримки канадського уряду нам вдалося реалізувати три відбудовчі табори в Херсонській та Миколаївській області. Ми допомагали з відновленням укриття і амбулаторії», – розповіла вона.
Організація має заплановані проєкти на цей рік, тож призупинення американського фінансування може вплинути на їхню реалізацію, каже керівниця. Втім, робота наразі не зупиняється.
«Зараз завершуються активності з іншими партнерами і ми почали працювати за проєктом Ginger від Української освітньої платформи. Десь навесні – на початку літа також плануємо роботи в Херсонській області з відновлення приватних будинків, також запартнерилися з ACTED (французька гуманітарна організація – ред.). Ми партнеримося з бізнесом, шукаємо підтримки в бізнесі, який підтримує соціальні проєкти», – додала вона.
- Заступниця голови Офісу президента Ірина Верещук також прокоментувала повідомлення про зупинку фінансування проєктів Агенції з міжнародного розвитку США. Вона зазначила, що найближчим часом мають початися консультації з американськими партнерами з метою найскорішого продовження фінансування проєктів із гуманітарного реагування в Україні. Поки ситуація стабілізується, потрібно зберегти людей та напрацювання, заявила Верещук.
«Наслідки попереду»
Кандидат соціологічних наук, директор Агенції регіонального розвитку Запорізької області Аскад Ашурбеков розповів, що призупинення американського фінансування може вплинути на низку програм, які реалізуються у цьому регіоні.
Наслідки ми будемо бачити в наступні вже декілька місяців, більш критичні і більш явніАскад Ашурбеков
«Запорізька область була значним реципієнтом отримання допомоги від USAID. Тому що прифронтовий регіон потребує вкладень фінансів в розвиток критичної інфраструктури, підтримки цієї інфраструктури. USAID забезпечувала генераторами та іншою допомогою. Якщо подивитися на перелік партнерів, ми побачимо Запорізьку обласну адміністрацію, міські військові адміністрації, муніципалітети нашої області. Тобто підтримка достатньо велика. Це не враховуючи, знову ж-таки, незалежні громадські ініціативи, в тому числі Запорізький центр розслідувань, і інші громадські об'єднання, які працюють в Запорізькому регіоні. Отже, проблема достатньо серйозна, я думаю, що її наслідки ми будемо бачити в наступні вже декілька місяців, більш критичні і більш явні», – прогнозує соціолог.
«Сигнал для України»
Ситуація з американським фінансуванням – це сигнал для України, що потрібно шукати різні джерела забезпечення і дедалі більше орієнтуватися на власні зусилля, каже Ашурбеков.
«Ми маємо на сьогодні досить потужні фонди і партнерів з Європейського Союзу. Перш за все, це GIZ і, напевно, що німецький фонд, який найбільше допомагає Україні, починаючи від сфери децентралізації, закінчуючи інфраструктурним проєктом. Ми бачимо велику кількість партнерських програм урядів Норвегії, Данії, Швеції, Японії, які зараз працюють на території нашої країни. Тому сьогодні і для органів місцевого самоврядування, і для громадського сектору є такий виклик, з яким вони повинні працювати, незалежно від того, чи відновиться фінансування від USAID, чи взагалі буде USAID працювати як така», – зазначив він.
Важливо сьогодні мати фінансування з різних джерел, доводити свою ефективність, працювати в тому числі і з державними грантовими фондами, які є при багатьох міністерствах, зауважив Ашурбеков.
Все більше і більше повинні орієнтуватися на свої власні силиАскад Ашурбеков
«Я думаю, що ключовий виклик для нашої країни і всі останні події свідчать про те, що ми все більше і більше повинні орієнтуватися на свої власні сили. Це стосується економіки, це стосується війни, це стосується розвитку демократії. Тобто ми повинні розуміти, що світ увійшов у фазу крихкості. І все, на що ми опиралися десятиліттями або вважали постійним, сьогодні може рухнути», – додав він.
«Фінансування зменшиться»
Виконавча директорка Незалежної антикорупційної комісії (НАКО), членкиня Антикорупційної ради при Міністерстві оборони України Олена Трегуб у соцмережах висловилась на підтримку аудиту та реформування USAID. Вона розповіла «Новинам Приазов’я», наскільки ефективними, на її думку, були програми, які фінансувалися USAID під час війни. Зокрема, і на півдні України.
Вони реально вирішували реальні проблеми реальних живих людей, це фактОлена Трегуб
«Це були величезні об'єми фінансування, тому що спочатку, за повномасштабного вторгнення, нам надали США загалом приблизно 180 млрд доларів, і більшість грошей це були, звичайно, на зброю. Саме через USAID проходило близько 40 млрд доларів. І ці гроші часто були непомітними для українців, тому що вони фінансували фермерів, наприклад, роздавали їм мінеральні добрива безплатно для олійних культур, зернових. Або, наприклад, коли постійно обстрілювалися наші енергетичні об'єкти, надавали труби, зварювальні різні прилади для того, щоб наші комунальники ремонтували все це саме на прифронтових територіях. Цього було дуже багато, насправді. Коли я останній раз зустрічалася з керівництвом USAID у Вашингтоні десь, можливо, влітку, і вони готувалися до опалювального сезону у нас в Україні. І звичайно, вони дуже переживали, якщо будуть обстріли, щоб ми не замерзли взимку. Я пам'ятаю, що вони сказали: «Наша місія – це підготувати все, щоб ви вижили, щоб у вас витримала енергетика». На жаль, українці на прифронтових територіях це відчують (припинення фінансування через USAID – ред.). Скоріш за все, USAID закриють і переведуть до складу Державного департаменту. Я не можу казати вам про ефективність, але те, що вони реально вирішували реальні проблеми реальних живих людей, це факт», – сказала Трегуб.
Також експертка розповіла, якими є наразі шанси відновлення фінансування цих програм.
Варто очікувати зменшення цього фінансування, однозначноОлена Трегуб
«Я думаю, що шанси є. Мені здається, що ці програми можуть бути переведені просто під фінансування Державного департаменту. Варто очікувати зменшення цього фінансування, однозначно. Але мені здається, що важко буде аргументувати Трампу навіть своїм виборцям, більшість з яких, до речі, підтримують Україну, чому взагалі українцям в тяжкий час не допомагають, хоча б у таких базових речах? Вони хочуть, щоб були заморожені саме такі програми, пов’язані з різними аспектами ліберального характеру, вони це називають walk programs, тобто програми на гендерну рівність, можливо, отакого характеру. Але навряд чи буде таке, що вирішать взагалі покинути Україну напризволяще і не допомагати Україні. Це, мені здається, абсолютно не буде сприйнято його (Трампа) виборцями добре», – додала Трегуб.
- Президент США Дональд Трамп 20 січня заборонив Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) упродовж 90 днів надавати допомогу іншим країнам – доти, доки програми не перевірять на відповідність зовнішній політиці США. Держдепартамент США 24 січня призупинив роботу всіх програм іноземної допомоги, зробивши виняток для військової допомоги Ізраїлю та Єгипту. Після рішення Держдепартаменту багато організацій, які залежать від допомоги США, вирішили зупинити роботу.
- 29 січня стало відомо, що Держдепартамент США вирішив тимчасово продовжити фінансування деяких гуманітарних програм, які «рятують життя».
- Крім військової, Україна отримувала суттєву невійськову допомогу зі США. За даними з офіційного сайту, від початку повномасштабної війни Агентство з міжнародного розвитку США(USAID) надало Україні 2,6 мільярда доларів гуманітарної допомоги, 5 мільярдів доларів допомоги на розвиток та понад 30 мільярдів доларів прямої бюджетної підтримки.
- Як мовиться у звіті Офісу урядової підзвітності США, пряме бюджетне фінансування уряду України йшло через USAID для відшкодування уряду заробітних плат вчителям, державним службовцям і працівникам охорони здоров’я.
- За даними міністерства фінансів України, найбільшим донором прямої бюджетної допомоги з лютого 2022 року є Європейський союз, який залучив 45 мільярдів євро на фінансування пріоритетних видатків держбюджету.
Форум