Олексій Продайвода
Велика частина програм у сфері медицини, освіти та енергетики в Україні базувалася на фінансуванні USAID, Агенції США з міжнародного розвитку. Тому коли Агенція отримала розпорядження адміністрації Трампа призупинити всі проєкти і видатки на них, це поставило під удар існування передусім певних громадських організацій в Україні, які реалізовуються тільки завдяки грантам. Серед таких – «Ветеран хаб» у Києві. Що буде з організацією, дізнавався телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.
Відразу після другого приходу до Білого дому президент США Дональд Трамп підписав указ, який передбачав припинення всіх американських програм з надання допомоги іноземним державам, неурядовим та міжнародним організаціям терміном на 90 днів. За цей час адміністрація Трампа планує оцінити їхню «ефективність і відповідність зовнішній політиці Сполучених Штатів».
Указ став повною несподіванкою для одержувачів американської допомоги по всьому світу і, по суті, блокував їхню роботу.
- Держсекретар США Марко Рубіо заявив 3 лютого, що тепер він є виконувачем обов’язків директора Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) і планує припинити «непокору» агенції порядку денному президента Дональда Трампа.
- Ілон Маск, який офіційно отримав статус спеціального державного службовця, але позиціонує себе як представника Трампа у справі скорочення витрат уряду, стверджує, що нова адміністрація може скоротити дефіцит США на трильйон доларів і подає ініціативу щодо USAID як боротьбу з корупцією.
Ми не можемо платити зарплату, ми не можемо здійснювати витратиІвона Костина
Серед тих, кому довелося призупинити діяльність – громадська організація «Ветеран хаб» у Києві. Вона допомагає ветеранам війни та їхнім сім'ям повернутися до громадянського життя – надає їм психологічну та юридичну допомогу, допомагає з працевлаштуванням.
Зараз просторе приміщення організації порожнє, всередині майже немає відвідувачів і навіть персоналу.
«З 24 січня ми не можемо платити зарплату, ми не можемо здійснювати витрати, не маємо права виводити людей на роботу, – каже Івона Костина, співзасновниця організації «Ветеран хаб». – Але водночас багато людей все одно приходять працювати, займаються волонтерством. Для нашої команди це був великий шок, тому що це було дуже несподівано. Не було попередження, що це очікує наші проєкти».
Указ Трампа вплинув не лише на «Ветеран хаб», а й на інші українські організації, які отримували допомогу:
Ми будемо шукати додаткові можливості. Будемо виходити за межі країни, чого ми раніше не робилиТетяна Коврига
За даними Американського агентства з міжнародного розвитку USAID, з початку повномасштабної війни з Росією Україна отримала понад 2,5 мільярда доларів гуманітарної допомоги. Ще 5 мільярдів пішло на різні проєкти розвитку та понад 30 мільярдів – на пряму бюджетну підтримку. Саме ці кошти йдуть на відновлення об'єктів після російських ударів бомб, ракет та дронів та на допомогу переселенцям. Але також вони йдуть агросектору, незалежним ЗМІ, на боротьбу з корупцією, освітні проєкти для дітей.
Багато некомерційних організацій в Україні після указу Трампа змушені терміново шукати альтернативні джерела фінансування.
«Було складно. У мене сьогодні вранці була зустріч із командою, було багато емоцій. Я зважувала кожне слово, – розповідає Тетяна Коврига, директор GOGLOBAL – Так, ми будемо шукати додаткові можливості та виходити із зони комфорту. Точніше, ми вже з неї вийшли. Будемо виходити за межі країни, чого ми раніше не робили».
Після рішення призупинити на 90 днів фінансування всіх програм за кордоном і хвилі обурення, що піднялася з цього приводу, Держдепартамент США вирішив зробити виняток і продовжити виділяти гроші проєктам, які рятують життя людей. Тобто тим, що стосуються ліків, медпослуг, харчування та житла. У Держдепартаменті кажуть, що 90-денна пауза потрібна, щоб переглянути всі програми іноземної допомоги, зрозуміти їхню ефективність, а також переконатися, чи долари, що витрачені за межами США, відповідають американським зовнішньополітичним інтересам.
Тим часом 3 лютого біля головного офісу USAID у центрі Вашингтона демократичні члени Конгресу зібралися, щоб виступити проти «незаконного маневру» Ілона Маска включити Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у Державний департамент.
Ми будемо захищати USAID до кінцяДжеймі Раскін
Цей крок, впевнені конгресмени, ставить під сумнів фінансування програм допомоги в усьому світі, включаючи мільярди доларів допомоги Україні. Джеймі Раскін, демократ від Меріленда, заявив, що не знає, якими були мотиви Маска, «але вони не мають нічого спільного з тим, що було законно прийнято народом Сполучених Штатів Америки через Конгрес Сполучених Штатів. Ми будемо захищати USAID до кінця».