Доступність посилання

«Віддати Херсон та Запоріжжя»: Росія вимагає нових територій. Як на це реагувати на тлі заяв США про припинення війни?


Жителі Херсона стоять перед російськими військами на вулиці під час мітингу проти окупації міста, 14 березня 2022 року
Жителі Херсона стоять перед російськими військами на вулиці під час мітингу проти окупації міста, 14 березня 2022 року

«Більшість не захоче жити, коли поруч окуповані території та російські війська, навіть якщо буде припинення вогню»

«У цьому полягає свідома тактика окупанта, щоб людей тримати в позиції виживання. Створюють їм нестерпні абсолютно умови»

«В Україні не знайдеться жодного народного депутата, який віддав би свій голос за те, щоб з Конституції вилучили наші окуповані області».

Постійний представник Росії при ООН Василь Небензя заявив, що «Україна безповоротно втратила Крим, Донецьку, Луганську, Херсонську і Запорізьку області». Він дав зрозуміти, що Київ має відмовитися від територій цих областей, які досі перебувають під його контролем. Аналітики американського «Інституту вивчення війни» зазначають, що Росія таким чином вимагає від України нових територіальних поступок.

Як черговий ультиматум Москви повʼязаний із переговорами делегацій Росії і США та як російські вимоги сприймають жителі українського півдня? Про це розповідає проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Небензя повторив позицію Кремля, що ці регіони нібито увійшли до складу Росії. Тезу про приєднання цих регіонів до складу РФ Москва почала поширювати після того, як організувала і провела на новоокупованих українських територіях так звані референдуми, які не визнають Київ та міжнародна спільнота. Втім російська влада вписала ці регіони у свою Конституцію.

Саме ці слова постійного представника Росії при ООН Василя Небензі американський «Інститут вивчення війни» трактує як вимогу нових поступок від Києва. Хоча саме така постановка питання не є новою.

Ще в жовтні 2022 року після так званих референдумів депутат російської Держдуми і голова комітету з державного будівництва і законодавства Павло Крашенинников заявляв, що Запорізька область увійде до складу Росії в адміністративних межах, а Херсонщина – ще й з двома громадами Миколаївщини: Снігурівською та Олександрівською.

Окупувати місто Запоріжжя російські військові не змогли ані до, ані після цих подій. А Херсон, Снігурівку та Олександрівку ЗСУ звільнили в листопаді того ж року.

«Багато речей в обмін на Україну»

Чому російська влада вирішила повторити старі територіальні претензії саме зараз, пояснює російський політолог Аббас Галлямов.

Аббас Галлямов
Аббас Галлямов
Путін може запропонувати Трампу співпрацю взагалі за всіма напрямками, які Трампа цікавлять
Аббас Галлямов

«Вони (російська влада – ред.) сподіваються, що «перекуплять» Трампа. Тобто об'єктивно почуватися впевнено з погляду цієї російської військової складової вони не можуть. З погляду економіки теж. Україна відмовляється домовлятися з США щодо рідкоземельних металів, а ми (російська влада – ред.) йому запропонуємо наш арктичний шельф. Він (Трамп – ред.) же хоче добувати нафту, він обіцяв американцям збільшити пропозицію на цьому ринку. Ну ось, будь ласка, приходьте та володійте. Крім цього, Путін може запропонувати Трампу співпрацю взагалі за всіма напрямками, які Трампа цікавлять, – від Близького Сходу до Латинської Америки, Китаю, ОПЕК. Тобто багато речей в обмін на Україну», – пояснив політолог.

«Хворі геополітичні забаганки»

Навіть якщо адміністрація президента США виявиться прихильною до російських територіальних вимог, реалізувати їх буде нереально. Про це нагадує український політолог, директор Агентства розвитку Приазовʼя Костянтин Батозський.

Адже Крим, Луганська, Донецька, Запорізька та Херсонська області є міжнародно визнаними територіями України та відображені в українській Конституції.

Костянтин Батозський
Костянтин Батозський
В Україні не знайдеться жодного народного депутата, який віддав би свій голос за те, щоб з Конституції вилучили назви наших окупованих областей
Костянтин Батозський

«Питання про те, хто зможе забезпечити ось такий умовний розподіл нашої держави, воно просто не стає в принципі. Це неможливо. Плюс це неможливо технічно зробити в Україні, тому що будь-які зміни території потребуватимуть від нас голосування у Верховній Раді, конституційної більшості голосів. І звісно, що в Україні не знайдеться жодного народного депутата, який віддав би свій голос за те, щоб з Конституції просто вилучили назви наших окупованих областей і наших територій. Це є абсолютно актом державної зради. І взагалі у нас перегляд наших конституційних положень є злочином в Україні. Тому не варто дослухатися до цих слів агресора про те, що вони хочуть щось ділити. Це їхня максималістська позиція на перемовинах, яку вони намагаються блокувати. Але це не значить, що хтось до цього дослухається і буде виконувати всі ці хворі геополітичні забаганки», – зауважив він.

Також, вважає експерт, будь-які історичні аналогії про розділення країн у минулому для теперішньої ситуації в Україні є недоречними.

«Зазвичай зараз представники американської адміністрації апелюють до прикладів Південної та Північної Кореї або Західної та Східної Німеччини або двох В'єтнамів тощо. Але насправді не можна порівнювати всі ці країни з Україною саме через те, що, по-перше, всі ці конфлікти відбувалися вже під час Холодної війни, коли умовно країни, два полюси домовились про розподіл сфер впливу. І, по-друге, в усіх цих випадках на землі стояли іноземні контингенти, які забезпечували виконання такої домовленості чи угоди. Наприклад, досі в Західній Німеччині, стоять величезні американські воєнні бази, навіть на яких розташована ядерна зброя. Досі на території Південної Кореї стоять американські війська, які таким чином гарантують безпеку цієї країни», – навів приклади Батозський.

«Розділення територій сприймуть негативно»

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп не хоче розміщувати американські війська в Україні. Як він пояснив, його країна розташована «дуже далеко». Хоча він підтримує ідею, щоб свій контингент до України надіслали країни ЄС. Але будь-яке перемирʼя та розділення територій жителі українського півдня сприймуть негативно, каже перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.

Білборд у Херсоні, квітень 2022 року
Білборд у Херсоні, квітень 2022 року
Під великим питанням буде для багатьох ВПОповернення до правобережної частини Херсонщини навіть
Юрій Соболевський

«В абсолютної більшості, якщо не у всіх, залишилися друзі, родичі на лівобережній частині Херсонщини, і вони спілкуються з ними, вони їх підтримують, кажуть їм: «Почекайте, все буде Україна, буде звільнення території, звільнення області, буде відбудова і далі нормальне життя». Якщо дуже негативний сценарій, якщо зараз не вдасться повернути лівобережну частину Херсонщини, то під великим питанням буде для багатьох наших ВПО повернення до правобережної частини Херсонщини навіть. Тому що більшість не захоче жити, коли поруч окуповані території, російські війська, навіть якщо буде припинення вогню. Тому це для нас дуже важливе питання – звільнення всіх територій, всіх наших людей», – зазначив він.

Жителі ж окупованої частини півдня, на думку Костянтина Батозського, зараз мають інші пріоритети і не можуть відстежувати новини щодо переговорів.

«Люди на окупованих територіях знаходяться на тій стадії, коли в них немає можливості і змоги думати про якісь там політичні процеси, тому що все, чим вони зайняті – це виживання. Якщо ми говоримо, наприклад, про Маріуполь, це взагалі виживання в умовах, коли в тебе знищено майже все. Ну яка справа цим людям до Трампа з цими перемовинами? У цьому полягає свідома тактика окупанта, щоб людей навпаки тримати в цій позиції виживання. Створюють їм нестерпні абсолютно умови, щоб у них не з'явився вільний час ще почитати газети й подумати, а що ж там буде?» – сказав Батозський.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

  • Призначений РФ керувати захопленою частиною Херсонщини Володимир Сальдо (заочно засуджений українським судом до 15 років увʼязнення за державну зраду, колабораційну діяльність та сприяння російській агресії – ред.) цими днями заявив російським ЗМІ, що «Україна може втратити більше регіонів, якщо не погодиться на умови Росії». Зокрема він сказав, що через відмову України до вимог РФ «наступні переговори йдуть і з урахуванням проведених референдумів у всіх регіонах», які начебто мають відношення до СРСР та були його частинами.

Наслідки удару російської армії керованою аіабомбою по житловому будинку Херсона. Україна, 20 лютого 2025 року
Наслідки удару російської армії керованою аіабомбою по житловому будинку Херсона. Україна, 20 лютого 2025 року

«Не здавати позицій»

18 лютого в Ер-Ріяді відбулися перемовини між делегаціями Сполучених Штатів і Росії, на які не запросили Україну. Дональд Трамп пізніше заявив, що «Україна мала три роки для переговорів». А президент України Володимир Зеленський через зустріч представників Росії та США відклав свій візит до Саудівської Аравії. Зеленський нагадав, що Україна не пристала на російські ультиматуми у найскладніший час. І йому незрозуміло, звідки таке відчуття, що Київ піде на це зараз.

Український політолог Олег Саакян вважає, що Зеленський відреагував на перемовини США і Росії абсолютно правильно. Інша справа, що адміністрація Трампа може не брати до уваги аргументи Києва.

Олег Саакян
Олег Саакян

«Провести паралель з 2022 роком і запитати, чого, власне, хтось думає, що Україна піде на ультиматуми зараз, якщо Україна цього не зробила, в значно гіршому становищу у 2022 році, перебуваючі віч-на-віч з Росією. Україні важливо зараз тримати позицію в тих питаннях, які для нас є першочерговими і не здавати позицій назад», – вважає політолог.

«Поки без найгіршого сценарію»

Ми можемо припускати, що про щось вони там домовилися, але впевнено стверджувати цього немає підстав
Аббас Галлямов

Після зустрічі державного секретаря США Марко Рубіо та міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова сторони домовилися створити переговорні групи щодо врегулювання війни Росії проти України. Але суттєвих досягнень не було, вважає російський політолог Аббас Галлямов.

«Поки що підстав стверджувати, що є якийсь результат, немає. Якби за підсумками цієї зустрічі Трамп сказав: «Все, ми припиняємо постачати зброю Україні». Або, наприклад, сказав: «Все, ми скасовуємо санкції». Ось це був би результат. А все інше – це ж слова. Реального результату немає. Навпаки Марко Рубіо після цих переговорів зателефонував кільком міністрам закордонних справ країни Європи й спеціально сказав, що доки не буде досягнуто домовленості про припинення вогню, санкції проти Росії США скасовувати не будуть. Тому ми можемо припускати, що про щось вони там домовилися, але впевнено стверджувати цього немає підстав. Тобто поки що ми бачимо лише слова», – наголошує аналітик.

Марко Рубіо
Марко Рубіо

Олег Саакян додає: найгірших сценаріїв поки вдається оминути. Адже США продовжують військову допомогу Україні. Також активізувалися інші союзники Києва – країни Європейського Союзу.

Найближче завдання для Європи ширше, ніж Європейського Союзу навіть, бо це і Британія, і Україна, і інші країни Європи, – це забезпечити свою безпекову суб'єктність
Олег Саакян

«Вони чудово розуміють, що майбутнє європейської безпеки визначається за результатами російсько-української війни. Європа наразі не присутня за столом переговорів, оскільки в безпековому розрізі Європа на сьогодні є аутсайдером, і залежно від американської безпекової парасольки. Тому найближче завдання для Європи ширше, ніж Європейського Союзу навіть, бо це і Британія, і Україна, і інші країни Європи, – це забезпечити свою безпекову суб'єктність, здатність захищати себе самій. І тоді це дозволяє виходити на геополітичну суб'єктність, як полюсу світової політики. Бо нині не економіка і кількість фінансів конвертується в геополітичний вплив, а перш за все, наявність воєнної могутності. Здатні себе захистити? Супер. Здатні ще захистити когось? Ви є суб'єктом і ви є політично впливовою столицею», – зазначив політолог.

Перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський наголошує: головним для українців зараз є зберігати єдність та спокійно реагувати на новини щодо переговорів.

«Росія дуже багато зусиль спрямовує на те, щоб розгойдати Україну, щоб не було єдності. Вони чудово розуміють, що це їхній шанс на перемогу. Якщо українці будуть поводитися так, як це було в перші тижні, місяці вторгнення, коли дійсно вся країна була єдина, то шансів в них (РФ) не буде перемогти», – наголосив він.

  • 47-й президент США Дональд Трамп і під час виборчої кампанії і після інавгурації неодноразово наголошував, що має намір швидко припинити війну в Україні. Представники нової америкнської адміністрації запропонували Україні угоду про рідкісноземельні метали, взяли участь у Мюнхенській безпековій конференції, а після того провели двосторонні переговори з представниками Росії у Саудівській Аравії.
  • Президент Зеленський не погодився підписати угоду про корисні копалини без гарантій безпеки для України, а також заявив, що Україна не піде на домовленості про мир, досягнуті без участі України і Європи.
  • Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського «диктатором без виборів» і закликав «рухатися швидко, інакше у нього не залишиться країни». Президент США вважає, що Зеленський «вмовив» Сполучені Штати Америки витратити 350 мільярдів доларів на війну, а США витратили на 200 мільярдів доларів більше, ніж Європа.
  • У відповідь на Зеленський скликав пресконференцію, під час якої назвав цифри про допомогу США і дані останніх соціологічних опитувань щодо його рейтингу.
  • Віцепрезидент США Джей Ді Венс застеріг українського президента Володимира Зеленського від «нападок» на Дональда Трампа.
  • Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року. У Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну й назвали це «спеціальною операцією». Також російська влада відкидає звинувачення у скоєнні злочинів проти цивільних жителів України.
  • Лідер РФ Володимир Путін раніше говорив, що Росія готова до переговорів тільки в тому випадку, якщо Україна поступиться їй територією, про анексію яких раніше заявила Москва. Частина з них, як і раніше, перебувають під контролем влади України.
  • Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році Київ пообіцяв відновити контроль над своєю територією.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG