«Мало хто вірив, що взагалі може хтось це побудувати, бо там треба було багато знести».
«Вони вирішили прибрати всю вулицю Покровську, прибирають школу, автовокзал».
«Вже є досвід «відновлення» будинків з нуля в Маріуполі, вони просто з цим досвідом прийдуть у Бердянськ».
Російська окупаційна влада хоче перебудувати Бердянськ. Про масштабну перебудову міста окупанти говорять з літа минулого року. Зокрема, планують прибрати залізничну колію з набережної та перенести вокзал. Також в планах – побудувати нову систему дощової каналізації. Про таку ідею 7 квітня повідомив Єдиний інститут просторового планування Росії. Роботи мають стати частиною нового генерального плану. Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» докладніше дізнався:
- На якому етапі зараз реалізація плану перебудови міста?
- Чи отримають компенсацію власники будинків, які потраплять під демонтаж?
- Як ці роботи змінять історичний вигляд міста та що про них думають місцеві жителі, бердянські історики та влада?
Уродженець Бердянська Віталій Швець може втратити єдиний матеріальний зв’язок із малою батьківщиною. Будинок Віталія в окупованому місті невдовзі знесуть, якщо Росія втілить свій план з перебудови Бердянська.
«У мене там немає родичів, немає інших якихось тригерів. Будинок – це було таке коханнячко, в котре вкладалася душа», – ділиться бердянець.
У липні 2024 року окупаційна влада представила «майстер-план розвитку Бердянська». Його розробив Єдиний інститут просторового планування – російська державна установа, яка працює в тому числі на захоплених територіях України.
У вересні інститут опублікував ролик зі схемами та докладніше розповів про ідею перебудови міста. Зокрема, російські планувальники хочуть прибрати залізничну колію, яка йде вздовж міського пляжу.
Бердянський історик Ігор Лиман розповідає: цю гілку проклали ще за часів Російської імперії.
«Там ходив свого часу, ще от на початку 20 століття, поїзд, який возив не вантажі, а людей. Саме підвозили відпочивальників до курорту», – зазначив він.
«Вирішили знести всю вулицю»
Замість колії вздовж пляжу російська окупаційна влада планує побудувати нову гілку, яка з’єднає морський порт і станцію «Берда». Житель Бердянська Віталій Швець розповідає, що свій нереалізований план окупанти вже встигли змінити.
«Коли цей їхній інститут планування вперше показав свої плани щодо залізниці, це не було щось нове для бердянців в цілому. Бо про це вже давно говорили. Але мало хто вірив, що взагалі може хтось це побудувати, бо там треба було багато зносити. Історія в тому, що спочатку вони збиралися цю залізницю вести через вулицю Підгірну, а потім десь через пів року після того, як вони продемонстрували свої наміри, були збори на Лісках (мікрорайон міста), де оголосили, що все, плани змінилися, будуть прибирати не Підгірну, а вулицю Покровську (раніше Куйбишева). Тобто вони вирішили прибрати всю вулицю Покровську, прибирають школу, автовокзал і далі пряма лінія до порту», – розповів він.
Бердянець вважає, що плани окупантів досить серйозні. Пояснює: досі не запрацювала школа №9, розташована у районі, який потрапив під перебудову, змінив офіс і місцевий інтернет-провайдер «Юпітер».
Залізниця замість ресторанів
Заступник голови Бердянської районної ради, військовослужбовець ЗСУ Віктор Дудукалов сказав «Новинам Приазов’я», що перенесення залізниці зашкодить багатьом місцевим жителям.
«Сьогодні окупанти анонсують перенесення залізниці на мікрорайон Ліски, але місцеві прекрасно знають, що це за мікрорайон, і знають, що кожен вільний клаптик землі на Лісках або приймає відпочивальників, або на ньому розташований об’єкт розважальний: кафе, ресторан чи якісь там атракціони. І зрозуміло, що нормальні люди не планували би перенесення залізниці через Ліски, тому що це фізично нереально. Окупанти повинні сказати і собі, і місцевим жителям, що саме вони знесуть у цьому мікрорайоні або поруч з ним для того, щоб там прокласти залізницю», – зауважив він.
Утім, Віталій Швець каже, що знести будинки на Лісках окупаційній владі буде не так вже й складно. Тим, хто залишається в місті, обіцяють компенсацію, інші ж не отримають нічого.
«Місяців два тому до мого знайомого по вулиці Покровській підходила квартальна і радила пришвидшитися з оформленням документів. І мова там йде про те, що люди будуть отримувати компенсацію за те, що їхні будівлі будуть знесені, а знести вони хочуть все, що по вулиці Покровській по парній стороні. І тут уже питання, якщо буде компенсація, то яка? Бо вони ж можуть сказати: «Ось тобі «безхозне» житло десь там у мікрорайоні Колонія, це тепер твій будинок». Ну це така собі заміна. По факту людей, котрі мають отримати компенсацію по вулиці Покровській, не так багато живе, бо виїхало багато, ніхто нічого собі не оформив. І може бути таке, що умовно 10 будівель компенсують, а іншим і компенсувати нічого не треба, бо вони не заявили свої права на нерухомість», – припускає бердянець.
Куди хочуть перенести автовокзал?
Також розробники генплану пропонують перенести автовокзал з Західного на Східний проспект. В описах окупаційна влада принципово використовує радянські назви – вулиця 12 грудня та Пролетарський проспект відповідно. Історик Ігор Лиман пояснює: місто, де зараз розташований автовокзал, є знаковим для минулого Бердянщини.
«Автовокзал – це вже споруда радянських часів. З 19 століття це була Петропавлівська площа, названа на честь Петропавлівської церкви, яка була там і яка була знищена радянською владою. І з цією площею пов’язана ціла низка таких знакових подій в історії Бердянська. В тому числі це події 12 грудня 1920 року, на честь яких і була названа та вулиця, яка проходить, вздовж автовокзалу. 12 грудня, коли махновці, зайшовши в Бердянськ, мали бій з червоноармійцями і близько 80 червоноармійців там в тому бою загинули», – розповів історик.
Заступник голови Бердянської райради Дудукалов застерігає: може статися так, що окупанти знесуть старий автовокзал і не побудують новий. До того ж, він вважає його перенесення невиправданим.
«Питання доцільності цього заходу залишається відкритим, тому що незрозуміло, навіщо взагалі це робити – переносити автовокзал. Він нікому не заважає, він розташований більш-менш логічно, з точки зору інфраструктури. Адже коли людина Мелітопольським шосе заїжджає з будь-якого великого міста, вона потрапить саме на автовокзал за цим маршрутом по головній дорозі. Я вже мовчу про те, що автовокзал не використовується сьогодні, навіть відпочивальників – одиниці, порівняно із тим, що було у 2021 році і що було у 2014 році», – пригадав Дудукалов.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
Плани на порт
Також Єдиний інститут просторового планування передбачає відновлення діяльності вантажного порту в Бердянську та будівництво біля нього логістичних комплексів. Разом з цим, каже Дудукалов, окупанти планують поглибити морське дно. Але, додає посадовець, Бердянський порт Росії потрібен насамперед для подальшої війни проти України.
Порт використовувався і продовжує використовуватися як військовий об'єктВіктор Дудукалов
«Не секрет, що він використовувався і продовжує використовуватися як військовий об'єкт для збереження там боєприпасів, для розташування особового складу, для перевантаження техніки тощо. Це відбувалося і продовжує відбуватися. Разом з цим окупанти намагаються використовувати порт з точки зору цивільної інфраструктури: вивозити через порт металобрухт, збіжжя. Сьогодні вони визнають, що потужності порту використовуються до 20%. Одна з причин – немає вантажів для здійснення перевалки», – пояснив Дудукалов.
«Забудова за маріупольською схемою»
Також у Бердянську російські планувальники хочуть створити кілька зон житлової забудови. На схемах показують, що в місті будуть територія малоповерхової забудови – до 4 поверхів, середньоповерхової – від 5 до 8, а також багатоповерхові будинки – 9 поверхів і вище. Місцевий житель Віталій Швець припускає, що окупанти застосують схему, яку вже використали в Маріуполі.
«Оці мікрорайони, що вони промалювали, це ж не нове. Шостий мікрорайон, про нього завжди казали, він вже мав всю документацію для розгортання перебудови. Всі райони, що вони хочуть перебудувати, на мій погляд, нереально зробити. Всі, хто хоч раз там зіштовхувався з будівництвом, вони розуміють, що побудувати щось з нуля набагато легше, ніж там щось реставрувати. Але в них (російської окупаційної влади) є вже такий досвід «відновлення» будинків з нуля в Маріуполі, вони просто з цим досвідом прийдуть у Бердянськ, побудують величезні мікрорайони, тим самим отримають величезну лояльність місцевих жителів», –розмірковує бердянець.
Разом з тим Дудукалов вважає, що багато планів Росії так і залишаться на схемах і в презентаційних роликах. Адже за три роки контролю над містом окупаційна влада не змогла вирішити базові проблеми, наприклад, забезпечити містян водою.
- Бердянськ був окупований на початку повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року.
Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва
Форум