«Бачимо як окупанти вчаться форсувати Дніпро»
«Російські загарбники шукатимуть можливості і робитимуть спроби окупувати нашу область повністю»
«Зараз на лівому березі точно окупант не може спати спокійно».
Російська армія рано вранці 20 грудня атакувала житлову забудову, соціальну та критичну інфраструктуру Херсону. Як повідомила місцева влада, внаслідок російських ударів є поранені та загиблий. Це наймасштабніша атака на Херсон за останній час.
Окупанти постійно проводять штурми на Херсонському напрямку і намагаються закріпитися на острівній зоні. Російська армія тренує форсувальні групи на полігонах на окупованих територіях Запорізької й Херсонської областей. Влада Херсонщини повідомляла про загрозу нового наступу загарбників на правобережну частину області і безпосередньо обласний центр – місто Херсон. З лівого берега навпроти центру Херсона російська армія запускає нові моделі безпілотників. У такий спосіб окупанти вдосконалюють бойові прийоми та навчають нових операторів для свого вторгнення.
Тож яким був цей рік для Херсонщини, які загрози існують у майбутньому 2025 році, проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» розпитав начальника Херсонської обласної військової адміністрації Олександра Прокудіна.
Російські військові за добу обстрілюють десятки населених пунктів правобережної частини Херсонської області – б'ють по критичній, соціальній і транспортній інфраструктурі, а також житлових кварталах і автівках.
Олександр Прокудін каже, що безпекові питання для регіону – серед головних. За його словами, ризик повторного наступу російської армії на правобережну частину Херсонщини, зберігається постійно, адже фронт всього за кілька кілометрів.
Прокудін:
– Звичайно, ми усвідомлюємо, що російські загарбники шукатимуть можливостей, робитимуть спроби окупувати нашу область повністю, бо в їхньому законодавстві, це область РФ. Але Сили оборони України готуються до ймовірних сценаріїв, які може планувати ворог. Водночас наші військові щодня і щоночі знищують техніку, готуються до імовірних речей. І зараз на лівому березі точно окупант не може спати спокійно, тому що наші підрозділи і тримають на тому березі оборону, і не дають росіянам просуватися на острови та отримувати вигідні позиції зараз.
За словами очільника області, тенденція накопичення російським військом човнів на лівому березі Дніпра продовжується.
– Така тенденція спостерігається і вони проводять навчання своїх солдатів, які працюють над тим, щоб навчитися форсувати Дніпро. Останнім часом спостерігаємо, як маленькими групами вони штурмують острови (у Дніпрі), але жодний штурм не був успішний. Наші військові знищували катери і окупантів на воді.
«Готові до будь-якого розвитку подій»
Прокудін запевняє, що правобережна Херсонщина і сам Херсон готові до будь-якого розвитку подій. Навіть до масованих російських штурмів.
Прокудін:
Ніхто не збирається нікуди тікати, усі на місцях і знають, що робити
– Тут не варто забувати, що Херсонщина є прифронтовим регіоном. І лінія фронту буквально за кілька кілометрів. Загроза наступу від Росії не виникла сьогодні або вчора. Вона є постійною та актуальною. Ми постійно перебуваємо у тісній комунікації з військовими. Я певен, що наші воїни не допустять найгіршого сценарію. Влада, військові, правоохоронці роблять все можливе і неможливе, щоб цього не відбулося. Втім ми розуміємо, що буде відбуватись, якщо навіть це буде. І ми готові до будь-якого розвитку подій. У нас є чіткі плани дій, реагування у надзвичайній ситуації. Звичайно зараз зі зрозумілих причин не можна про це говорити. Війна непередбачувана, тому ситуації можуть бути різними, але повірте, ніхто не збирається нікуди тікати, усі на місцях і знають, що робити. Ми, як військова адміністрація, не дамо цього зробити нікому.
Про евакуацію
Очільник Херсонщини запевнив, що на випадок загострення ситуації в регіоні вже є чіткі плани евакуації жителів, для цього є всі ресурси для будь-якого населеного пункту.
Прокудін:
– Все це погоджено з військовим командуванням і з іншими правоохоронними структурами нашої області. Тому точно не потрібно панікувати. Ми допоможемо евакуюватися. Зараз проводиться евакуація з 50 населених пунктів Херсонської області, де небезпечно. Тому ми закликаємо зараз робити це, але якщо буде примусова евакуація, все для цього буде зроблено.
За словами Прокудіна, на наближених до Дніпра територіях, які вважаються найнебезпечнішими зараз, залишається небагато жителів – там немає родин із дітьми.
– Вони пояснюють, що не хочуть покидати свою домівку. Але з початку звільнення Правобережжя 48 тисяч 600 людей евакуйовані, серед них 6 тисяч 650 дітлахів, 474 маломобільних осіб. Тобто кожен день ми евакуйовуємо з небезпечних ділянок фронту, можна так сказати, небезпечних населених пунктів, людей, Переміщуємо їх в інші, безпечні регіони.
Тільки за цей рік загинула 251 особа
– Всі населені пункти вздовж Дніпра, от всі без винятку, небезпечні зараз. Щоб ви розуміли, тільки цього року 210 тисяч снарядів впали на цю землю. Це велика кількість руйнувань. Тільки за цей рік загинула 251 особа, серед них є і дитина. Ще 1800 осіб регіону отримали поранення, із них 50 діти.
Полювання на цивільних
Прокудін зазначив, що деокуповану Херсонщину обстрілюють з різних типів озброєння.
Прокудін:
– У нас немає того, чим би нас не обстрілювали. Від ракет, «Шахедів», КАБів до дронів. Це і артилерія, і міномети, і навіть зі стрілецької зброї. На зараз, починаючи з серпня, окупанти активно застосовують як знаряддя вбивства жителів області, саме цивільних – скидають вибухівку з Мавіків та подібних дронів. Понад 10 300 разів вони так атакували з БПЛа саме область. Ці удари також забрали багато життів наших людей. Росіяни називають це зараз «сафарі» на жителів регіону.
Це все викладається в їхніх телеграм-каналах. Вони з цього глузують, як вбивають бабусю на зупинці чи на велосипеді. Чи просто їде маршрутка, в якій зранку в неділю їхали люди на службу в церкву, вони скидають вибухівку, там троє загиблих, вісім поранених. І це все викладається в пабліках їхніх. Від повторних ударів потерпають ті, які приходять на допомогу – медики, поліцейські або працівники ДСНС. Тільки за цей рік втратили понад 300 карет швидкої допомоги, поліцейських автомобілів, автівок ДСНС та комунальної техніки через удари дронами.
Такі атаки на херсонців начальник ОВА називає «терором».
«Не вщухають прильоти»
За словами глави Херсонщини, масштаб руйнувань за цей рік в на Правобережжі «колосальний». Окупанти продовжують щоденні обстріли регіону, знищуючи і цивільну, і критичну інфраструктуру, каже він.
Прокудін:
Кожні 2 хвилини ми чуємо вибух
– Наразі таких об'єктів, які пошкоджені, або повністю зруйновані близько 32 тисяч, це близько 1300 багатоквартирних будинків, десь 95% таких будинків – у Херсоні, понівечено. Це 28 700 приватних осель, це 150 шкіл, 111 дитсадків, 171 заклад охорони здоров'я, 114 адмінбудівель та інші невійськові об'єкти.
Звичайно, чим ближче населений пункт знаходиться до річки Дніпро, тим більше руйнувань, тому що прильоти не вщухають. Ми порахували, кожні 2 хвилини ми чуємо вибух. Тому найбільше руйнувань саме в Херсонській громаді. Нині тут пошкоджено або вщент зруйновано 5200 таких цивільних об'єктів. І воно продовжується.
Втім великої міграції з регіону не спостерігається, каже він.
– У нас зараз приблизно 150 тисяч населення. Звичайно, навіть ті, хто переїздить з небезпечної зони, вони намагаються залишатися на Херсонщині. У нас таких вже 44 тисяч жителів, які мають статус ВПО. Серед них 7400 – це діти, які переїхали з небезпечних в більш безпечні райони області. Але приймають всюди.
Ми пропонуємо людям евакуюватися, і допомагаємо з цим, у більш безпечні області – Київ, Дніпро, Кривий Ріг, Миколаїв, Кропивницький, Львів, Івано-Франківськ. Створюємо гуманітарні хаби для цього, щоб підтримати наших людей в тих регіонах, щоб херсонці змогли поспілкуватись. Там є різні послуги, від психологічних до юридичних. І навіть долучаємо Центр зайнятості, щоб люди дізналися про вакантні посади та могли влаштуватися десь на роботу.
Дуже багато переселенців з Херсонщини по всій Україні. Але намагаємось контролювати цей процес і контактувати з нашими жителями.
Про відбудову
За словами Прокудіна, вже є такі населені пункти, де повністю все зруйновано і жити неможливо. Їх, скоріш за все, після закінчення війни буде недоцільно відновлювати, каже він.
Прокудін:
– Це дуже великий список, якщо чесно. Десять-двадцять таких населених пунктів. Проблеми з відновленням будуть, і на майбутнє всі повинні розуміти це, тому що з тим, з чим ми зараз стикаємось, напевно ніхто ніколи не стикався. Звичайно, ми проводимо зараз відбудову в тих громадах, де є безпековий фактор, які не обстрілюються.
Всі інші, які вздовж Дніпра, там небезпечно і недоцільно зараз відновлювати. Наразі майже 4900 цивільних об'єктів відновлено. Це і багатоповерхові, багатоквартирні будинки, це і приватні будинки, сотні об'єктів соціальної та критичної інфраструктури. Найбільше відновлено – Високопільській громаді. Там більш ніж півтори тисячі таких об'єктів.
З травня минулого року в регіоні реалізовується урядова програма «єВідновлення». Зокрема, 4300 родин, які мають пошкоджене житло, отримали 724 млн грн. Ще 1300 сімей, в яких повністю знищені будинки отримали житлові сертифікати приблизно на 1 мільярд 400 мільйонів гривень, повідомив Прокудін. Відновлення Посад-Покровського очільник назвав «болючим питанням».
Прокудін:
– Тому що не місцева влада відповідальна за це, це державна була програма, і саме цей населений пункт входив в шість населених пунктів, які взялась відбудовувати Агенція відновлення і не зробила цього. Але зі зміною керівництва зараз більш жваво почався цей процес, ми повністю допомагаємо агенції.
Я думаю, люди найближчим часом побачать зміни та результат відбудови. Буде все більше і більше залучатися техніки, більше людей на відбудову цього населеного пункту.
Понад 1000 будинків у 26 населених пунктах правобережної Херсонщини відновлено за програмою «Пліч-о-пліч», розповів глава регіону. Цю програму він вважає дуже успішною і такою, що допомагає згуртувати українців з різних регіонів. Прокудін сподівається на її поновлення у 2025 році.
Руйнація Каховської ГЕС: ліквідація наслідків триває
Великою проблемою для регіону залишається ліквідація наслідків руйнації Каховської ГЕС, каже голова області. Передусім це серйозні наслідки для аграрної сфери. На його думку, на це піде не один рік.
Прокудін:
– В нас була найбільша зрошувальна система в Європі, саме у Херсонській області. Тому зараз проводяться роботи й в системі зрошування та водопостачання. Зараз проводиться капітальний ремонт на чотирьох об'єктах водопостачання і на трьох об'єктах водовідведення, проводяться невідкладні роботи ще в чотирьох населених пунктах. Це і водогін, і свердловини.
Ми отримуємо і направляємо на ці цілі благодійну допомогу. Це вагома допомога від волонтерів і міжнародних організацій. Завдяки їхній підтримці вже пробурено 26 свердловин, ще 16 реставровано, розчищено близько 100, встановлено 40 водонапірних веж, 23 відремонтовано.
І наразі триває робота – 29 свердловин зараз тільки робиться, встановлюється 9 водонапірних веж. Люди з тих населених пунктів, де це робиться, кажуть, що робимо краще, ніж було. Тобто нові водогони з нормальних труб, нові свердловини, які вже енергонезалежні з сонячними батареями, які просто можуть працювати без світла, без нічого. Тому намагаємось зробити так, щоб там було водозабезпечення краще, ніж було до повномасштабного вторгнення.
- На світанку 6 червня 2023 року стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС. Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Кремль назвав руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва.
- Представники країн Заходу, коментуючи руйнування греблі, прямо не заявляли про те, що її підірвала Росія, проте все ж таки відзначали відповідальність Москви за те, що сталося – оскільки саме Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року й окупувала частину Херсонської області (зокрема і Каховську ГЕС), перетворивши її на зону боїв.
- Причиною руйнування Каховської ГЕС, найімовірніше, став вибух у тунелі бетонної основи греблі, написало 16 червня 2022 року американське видання New York Times, прямо вказуючи на те, що це зробила Росія. Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією, обміління водосховища вище, нестачу питної води у регіоні. Українська влада оголосила про евакуацію із небезпечних районів Херсонщини. За фактом підриву Каховської ГЕС прокурори порушили справу про екоцид.
«Розмінували 423 тис. га території»
На деокупованій частині Херсонщини розмінували 423 тис. га території – це 62%, а також 3900 км обстежених доріг, 2200 км ліній електропередач, 150 км газопроводів, повідомив очільник ОВА.
Прокудін:
– Той план, який нам ставився на 2024 рік, ми виконали і перевиконали. На наступний рік у нас також амбітні плани. Залишається близько 260 тисяч гектар. Але є деякий безпековий фактор. І це залишаються ті землі, які біля Дніпра, які зараз просто недоцільно розміновувати, тому що там і так постійно кожен раз прилітає. З 260 тисяч гектарів, які нам залишилось розмінувати, 60 – це безпечні території, а 200 – це небезпечні. Тобто то, що ми знаємо – 64 тисячі гектарів, які залишаються на правому березі нерозмінованих в безпечних зонах – ми 100% розмінуємо.
Про ситуацію на Лівобережжі і віру в перемогу
Попри окупацію лівобережної частини Херсонщини, звʼязок з людьми, які там залишаються, зберігається, зазначив Прокудін. За його словами, ситуація там тільки погіршується.
Прокудін:
– Окупанти не здатні задовольнити всі базові потреби наших людей: це їжа, комунальні й медичні послуги. Мешканці скаржаться на проблеми з затриманням гуманітарної допомоги. Подекуди ніякої допомоги немає. Люди залишаються на Лівобережжі самі. Навіть і в медичній сфері не можна отримати послуги, тому що там бракує кадрів, бракує ліків, швидкі не стовідсотково приїжджають на виклики. Тому жителі стикаються з великими проблемами в цій сфері.
– В російських школах – суцільна пропаганда, а не освіта. Дітей змушують писати листи російським окупантам, виготовляти окопні свічки. Останнє, що ми бачили, це тиск на аграріїв – вимагають посвідчення трактористів, машиністів за російським законодавством, в іншому випадку погрожують взагалі конфіскувати техніку. Доходить інформація про те, що інсулінозалежним погрожують, що вони не зможуть отримати життєво важливі препарати, якщо не отримають паспорт РФ.
Олександр Прокудін переконаний, що лівобережна частина Херсонщини буде деокупована, тому просить українців, які там залишилися, не падати духом.
– Немає сумнівів, що над Новою Каховкою, Генічеськом, Каланчаком, над кожним селом, містечком лівобережжя Херсонщини знову замайорить український прапор. Наші воїни зараз демонструють приклад неймовірної мужності, витримки і відважно борються за кожен метр української землі. Лівий берег — це наша земля, рідна земля, це наш дім, і ми зробимо все можливе, щоб він був нашим, був вільним від окупантів. Херсонщина завжди була і буде залишатися в Україні.
- Сили оборони півдня наголошують, що російські війська постійно проводять штурми на Херсонському напрямку, намагаючись закріпитися на острівній зоні. Але безрезультатно, і російська армія несе великі втрати.
- Повномасштабна війна Росії проти України триває від ранку 24 лютого 2022 року. Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну і називає це «спеціальною операцією», або як сказав Путін 19 грудня – «двіжухою». Також російська армія щодня атакує міста та інфраструктуру, але не визнає, що цілеспрямовано скоює злочини проти цивільних жителів України.
Повномасштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.
Форум