Доступність посилання

ТОП новини

«Без паспорта РФ – лише нелегальна робота»: нові заборони в окупації


Українців, які до кінця 2024 року не отримають паспорт РФ в окупації, вважатимуть там «іноземцями» – указ Путіна
Українців, які до кінця 2024 року не отримають паспорт РФ в окупації, вважатимуть там «іноземцями» – указ Путіна

В яких сферах на окупованих територіях неможливо працювати без оформлення російського паспорта? Як виживають ті, хто відмовляються брати російські документи? Яким став ринок праці за два роки окупації на захоплених територіях півдня України, дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Табу для «іноземців»

На окупованій частині Запорізької області розширили перелік професій, де не можуть працювати ті, кого російська влада вважає іноземцями. Призначений Кремлем керувати захопленою частиною регіону Євген Балицький у квітні підписав зміни до відповідного розпорядження.

Євген Балицький
Євген Балицький

Список професій збільшився на понад 30 найменувань.

Під заборону потрапила діяльність у сфері виробництва харчових продуктів та напоїв, видобутку корисних копалин, оптової торгівлі, оренди та лізингу, а також у низці інших напрямків.

Балицький зазначив, що це рішення начебто пов'язане з питанням безпеки та регулюванням перебування так званих іноземних осіб на окупованій території.

Водночас у Центрі національного спротиву наголошують, що до регіону на заробітки приїжджають жителі Росії. Там діє так званий перехідний період, після завершення якого усіх українців, що відмовилися отримувати російські паспорти, окупаційна влада вважатиме «іноземцями» та «мігрантами».

  • Керівник РФ Володимир Путін наприкінці квітня підписав указ, яким продовжив термін перебування українців на окупованих територіях без російських паспортів до 31 грудня цього року. Після цього їх вважатимуть іноземними громадянами.

Кадровий голод

Директор Центру стратегічного розвитку територій із Мелітополя Андрій Орлов розповів «Новинам Приазов’я», що на окупованій частині Запорізької області зараз майже в усіх сферах відчувається кадровий голод. Найскладніша ситуація там, де потрібні фахівці з освітою і досвідом.

Андрій Орлов
Андрій Орлов

«Зараз, наприклад, відбувається формування територіального фонду обов'язкового медичного страхування у Запорізькій області. Це фейкова структура, розуміємо, але вона їм необхідна. Туди зараз активно набирають саме керівний склад. Тобто це керівник відділу правового та кадрового забезпечення, наприклад, керівник планово-бюджетного відділу, керівник відділу інформаційно-технічного забезпечення та супроводу. Або, наприклад, є пропозиції щодо управління федерального казначейства по Запорізькій області, куди теж необхідні фахівці. Тобто не вистачає кадрів», – зазначив експерт.

За його даними, в окупації є також нестача кадрів у сфері судової системи, бухгалтерському обліку, освіті, не вистачає мережевих та оптових менеджерів, менеджерів у будівництві, фахових робітників, таких як там зварювальники, водії, будівельники, електрики.

«Робота на день»

Офіційно працевлаштуватися можна лише за наявності російського паспорта, каже Орлов. Втім, частина місцевих жителів досі намагається уникнути співпраці з підконтрольними окупантам структурами й підприємствами, зауважив він.

Людина одразу потрапляє до списків потенційної мобілізації
Андрій Орлов

«Люди просто не готові ризикувати іти на певні посади. Таке працевлаштування, а воно обов'язково є офіційним, передбачає, що людина одразу потрапляє до списків потенційної мобілізації», – підкреслив він.

Зараз в окупованій частині регіону розвинений ринок праці, який не передбачає офіційного працевлаштування, розповів Орлов.

«Дуже активно розвинулася практика роботи на один день або роботи на один сезон. Ми розуміємо, що це сільськогосподарські регіони, там дуже розвинена сільське господарство і сезонна робота є дуже актуальною. Також дуже процвітає нереєстрована торгівля на ринках. Є дуже актуальними послуги догляду за житлом, коли люди за певну платню просто підтримують житло, щоб його не «віджали». Також актуальним є послуги догляду за людьми похилого віку, особливо з вадами здоров'я», – каже співрозмовник.

Окупований Мелітополь, травень 2022 року
Окупований Мелітополь, травень 2022 року

Окупаційна влада натомість намагається покрити дефіцит кадрів за допомогою жителів Росії, яким обіцяють зарплати високого рівня, додав експерт.

«З приводу зарплат слід сказати, що вже другий рік територіально зарплати на цих територіях, якщо порівнювати з РФ, вищі. Щоб заманити, якомога більше людей з території. Зарплата у два-три рази вища, це точно. І саме такою зарплатнею заманюють людей з РФ на ТОТ», – стверджує Орлов.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Цілеспрямована політика паспортизації»

Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов розповів «Новинам Приазов'я», що окупаційна влада розширила перелік сфер, де не можуть працювати «іноземці» для того, щоб примусити якомога більше місцевих жителів взяти російські паспорти.

Сергій Данилов
Сергій Данилов

«Це цілеспрямована політика паспортизації. Попри тиск, частина мешканців окупованих територій не брала паспорти РФ. Хтось просто сидів вдома, хтось оформлював міграційні карти в себе вдома, інші документи, як іноземець. Але ці люди і так не претендували на бюджетну роботу. Зараз окупанти хочуть обмежити навіть теоретичну можливість в майбутньому для громадян України, які не взяли цей російський паспорт, потрапляли на роботу в комунальні підприємства, в інші бюджетні установи, а також на керівні посади», – пояснив експерт.

Жителі захопленої частини Херсонщини, які утримуються від співпраці з окупаційними структурами, намагаються забезпечувати себе самостійно, каже аналітик. За його словами, це переважно відбувається за рахунок власних присадибних ділянок, торгівлі, робота в бʼюті-сфері.

Заборонено вихід в море для рибалок в Азовському морі.
Сергій Данилов

«Якщо говорити про сферу туризму, вона повністю зникла. Також заборонено вихід в море для рибалок в Азовському морі. В більшості навіть позабирали катери. Хтось живе за рахунок переказів з контрольованих урядом України територій. Але у більшості подушка безпеки, яка була накопичена, вже закінчилася», – розповів Данилов.

«Базарні відносини»

Перший заступник міського голови Маріуполя Михайло Когут розповів, що до цього міста на заробітки приїжджають багато жителів Росії. Окупаційна влада при працевлаштуванні надає перевагу саме їм.

Основні підприємства, де працювали маріупольці до повномасштабного вторгнення, зруйновані, зазначив посадовець. Відповідно, ринок праці у місті суттєво змінився.

Маріупольців в окупованому місті обмежують в роботі – заступник міського голови
Маріупольців в окупованому місті обмежують в роботі – заступник міського голови

«Ті, хто залишився там, я вже сказав, в них там вибір також не дуже великий, тому що тільки отримання паспорта дає якусь можливість, і то, немає гарантії, що ти будеш працювати. Маріуполь до війни був великим промисловим містом, яке розвивалося, тому з роботою там проблем не було. Наразі після російської агресії не працюють ні підприємства, ні та сфера, яка була. Ну, наразі це більше там, як в 1990 роки – базарні відносини між людьми», – пояснив Когут.

«Штрафи та депортація»

Директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки, правозахисник Павло Лисянський розповів «Новинам Приазов’я», що на територіях Донецької і Луганської областей, які перебувають в окупації вже 10 років, без російського паспорта можна працювати лише нелегально.

Павло Лисянський
Павло Лисянський

«Загалом, за те, що ти працюєш на окупованій території без російського паспорту, передбачені штрафи для всіх. Якщо ти не отримав паспорт громадянина РФ, то ти повинен отримувати посвідку на проживання і таке інше. Якщо заходить «міграційна служба», то вона може затримати особу, виписати штраф або через суд депортувати її з ТОТ. Тому зараз є такий вплив на так званих роботодавців, що вони не брали на роботу людей без паспорта громадянина РФ. Відповідно, влаштуватися можна, якщо тільки нелегально, неофіційно на будівництво або на якусь таку вахтову роботу або щось прибрати – рядова професія низької кваліфікації. Керівництво в окупаційних адміністрацій, керівництво заводами або підприємством – все тільки через громадянство РФ», – зазначив Лисянський.

У цьому регіоні також є кадровий дефіцит майже у всіх сферах, каже експерт. Російські компанії, які залучають до виконання певних робіт, приїжджають зазвичай зі своєю командою.

«Якщо підприємець з Башкортостану, наприклад, з Москви, з іншого регіону РФ, от виграв підряд, який був там, виданий на федеральному рівні, наприклад, 4 –10 мільйонів рублів, то він привозить разом з собою всю команду, яку будуть це виконувати. Я думаю, що вони платили б і місцевим. Просто у багатьох місцевих немає російського паспорта. А друге, немає кваліфікованих спеціалістів, для того, щоб вони виконали цей підряд», – пояснив він.

  • 24 лютого 2022 року Росія почала повномасштабне вторгнення до України.
  • До цього з 2014 року вона окупувала частину Донбасу та український півострів Крим.
  • У вересні 2022 року Москва оголосила про анексію чотирьох українських областей. Україна і Захід засудили цю спробу анексії.
  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG