Доступність посилання

«Маріуполь не Владивосток»: як банки РФ спонукають росіян переселятися в окуповані міста


Російські фінустанови відкривають дедалі більше відділень і банкоматів у захоплених населених пунктах України
Російські фінустанови відкривають дедалі більше відділень і банкоматів у захоплених населених пунктах України

«Цілком очевидний вибір, куди треба їхати, якщо ти вирішив переїжджати і брати житлову іпотеку. Владивосток звучить не дуже привабливо для росіян».

«Уряд Росії вже повністю махнув рукою на всі санкційні ризики».

«У Мелітополі є велике скупчення військових РФ. Для банків – це потенційні клієнти».

В окупованому Росією українському Мелітополі зʼявився офіс російського ВТБ-банку. Раніше тут запрацював офіс «Сбєрбанку» – найбільшого банку РФ. Російські фінустанови відкривають дедалі більше відділень і банкоматів у захоплених населених пунктах України, хоча до повномасштабного вторгнення найбільші банки РФ намагалися не працювати на окупованих територіях.

Що змінилося за останні роки та чи може незаконна присутність російських банків на українській території стати причиною для нових санкцій проти РФ, читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Як повідомив російському державному агентству ТАСС так званий «керівник банку ВТБ в Новоросії» Віктор Шип, у мелітопольському відділені буде працювати 15 людей.

До початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну великі російські банки намагалися не працювати на окупованих територіях, нагадує політолог, директор Агентства розвитку Приазовʼя Костянтин Батозський. Відділень ВТБ або «Сбєрбанку» не було навіть у Криму.

Вони вільно зараз відкривають свої відділення на окупованих територіях
Костянтин Батозський

«Річ у тому, що російські банки до 2022 року насправді боялися потрапляння під санкції з боку США та інших держав. І після того, як вже було запроваджено повномасштабні санкції та російська економіка довела, що вона може вижити за цих санкцій, уряд Росії вже повністю махнув рукою на всі санкційні ризики.

Тому вони вільно зараз відкривають свої відділення на окупованих територіях. До того ж вони йдуть за своїми клієнтами. Тобто в Мелітополі є велике скупчення військових. Там це такий потужний логістичний хаб, де зареєстровано багато підприємств, які зараз займаються ремонтом російської техніки. Тому банк йде за цими людьми для того, щоб їх обслуговувати», – пояснив він.

ВТБ, «Сбєрбанк», ПСБ

Експансія російських банків на новоокуповані території почалася із Маріуполя. У червні 2022 року там запрацював державний «Промсвязьбанк».

Тодішній радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко характеризував цю подію як пряму інтеграцію банківської системи окупованих територій у російську. Зараз у Маріуполі діє мережа відділень ВТБ банку, «Сбєрбанку» та ПСБ(колишній «Промсвязьбанк»), розповідає Андрющенко.

Перший банкомат «Сбєрбанку Росії» у Сімферополі
Перший банкомат «Сбєрбанку Росії» у Сімферополі

«Ну, в принципі, майже всі банки представлені в Маріуполі. Які основні послуги? Це, в першу чергу, забезпечення бюджетних платежів в невеликому об'ємі, але тут лідером є ПСБ, він домінує на цьому ринку.

З'являтися великі російські банки почали після того, як Путіним було оголошено старт іпотечних програм у Маріуполі, як для новобудов, так і для вторинного ринку. Тоді з'явилися великі банки, які фактично верифіковані російським урядом для того, щоб забезпечувати ці іпотечні програми. Судячи з усього, тепер прийшла черга Мелітополя», – сказав Андрющенко.

У вересні 2024 року ПСБ відкрив у Маріуполі офіс, який став найбільшим на окупованій частині України. Підрозділ має обслуговувати як фізичних, так і юридичних осіб.

Утім, зазначає Андрющенко, головне, чим займають російські банки – операції з державними грошима.

Російське будівництво в окупованому Маріуполі, лютий 2023 року
Російське будівництво в окупованому Маріуполі, лютий 2023 року
Вони обслуговують державні гроші великого об'єму, які спрямовані на будівництво
Петро Андрющенко

«Ці банки обслуговують не просто державний сектор, вони обслуговують державні гроші великого об'єму, які спрямовані на будівництво, які спрямовані на іпотечні виплати, на кредитування і таке інше.

Це, в принципі, не для того, щоб підтримати людей, це більше для того, щоб підтримати самі банки, які через кризу на території РФ, через нереальні ці проценти кредитні і бюджети, сильно втрачають. Тому це такий рятівний круг від російського уряду. Це до питання, чому вони з'являються в окупації? В принципі, більше вони нічим не займаються», – зауважив він.

«Сприяють переселенню росіян в окупацію»

Ще один напрямок роботи російських банків – іпотека. Установи обіцяють пільгову програму під 2% річних та з першим внеском у розмірі 10% від вартості житла. Таким чином банки сприяють переселенню росіян до захопленого українського Маріуполя, каже Андрющенко.

Окупований Маріуполь, травень 2025 рік
Окупований Маріуполь, травень 2025 рік
Вони їдуть у Маріуполь і тому тут житло користується досить високим попитом
Петро Андрющенко

«Окрім окупованих територій, окрім Маріуполя, така іпотека існує лише на Далекому сході Російської Федерації. Наприклад, у Владивостоку, на Сахаліні може.

Цілком очевидний вибір, куди треба їхати, якщо ти вирішив переїжджати і брати житлову іпотеку. Владивосток звучить якось не дуже привабливо для росіян, які мешкають на європейській частині РФ. Тому вони їдуть у Маріуполь і тому тут житло користується досить високим попитом», – зауважив він.

Цьому також сприяє активна реклама на території РФ. Андрющенко каже, що до Маріуполя приїжджає багато росіян з Москви та Санкт-Петербургу.

«Є й з депресивних регіонів, проте різноманіття таке, що це центральні міста їдуть, і значною мірою, що місцями для нас це неочікувано», – додав він.

«Санкції вже не лякають»

Лише на захопленій частині Донеччини російський ПСБ станом на вересень 2024 року мав 250 відділень. Розширюють свою мережу ВТБ і «Сбєрбанк».

Костянтин Батозьский прогнозує, що дедалі більше російських фінустанов заходитимуть на новоокуповані території. А ті, що вже працюють, будуть прагнути знайти іншу спеціалізацію.

Костянтин Батозський
Костянтин Батозський

«ВТБ насправді дуже великий банк, який більше працює з юридичними особами, ніж з фізичними. Для фізичних осіб Росії здебільшого існує «Сбєрбанк» та інші комерційні банки.

Мета ВТБ – бути таким фінансовим хабом для російського бізнесу, який буде працювати на окупованих територіях. Вони приходять за великими клієнтами», – зазначив він.

Директор агентства звертає увагу на те, що ПСБ – це великий банк, який співпрацює з російським Міністерством оборони і активно роздає споживацькі кредити та іпотеку.

«Є також банки в Росії, які працюють за моделлю нашого «Монобанку». Тобто не мають багато відділень, працюють здебільшого віртуально. Це насамперед «Тинькофф Банк», який зараз називається «Т-Банк». І невдовзі там має з'явитися «Альфа-банк», який є дуже потужним, оскільки його власники повністю прийняли російську сторону і зараз є повноцінними путінськими клієнтами», – розповів Батозський.

Рекламний банер в окупованому РФ Сімферополі, 2014 рік
Рекламний банер в окупованому РФ Сімферополі, 2014 рік

Він додає, що метою експансії російських банків на підконтрольну Росії частину України є не тільки обслуговування клієнтів чи отримання прибутку. Для окупантів також важливий ідеологічний чинник.

Вони будуть тільки нарощувати свою присутність на окупованій території
Костянтин Батозський

«Правда полягає в тому, що санкції вже не лякають російські банки й вони будуть тільки нарощувати свою присутність на окупованій території, тому що вони зацікавлені в нормалізації окупації.

Вони зацікавлені в тому, щоб якомога більше людей в усьому світі визнавали, що це «російські території назавжди». Тому вони переводять свої компанії, свої банки і намагаються їх залишити виключно для того, щоб довести, що вони там надовго і це все серйозно», – переконаний Батозський.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

Як працює західна санкційна політика?

Зараз «Сбєрбанк», ВТБ та ПСБ є в санкційних списках США та Євросоюзу. Через це вони мусили згорнути роботу у західних країнах, пояснює кандидат економічних наук Ілля Несходовський. Разом з тим не всі банки РФ перебувають під санкціями.

Ілля Несходовський.
Ілля Несходовський.

«По деяким, наприклад, американці видають спеціальну ліцензію, яка дає можливість здійснювати розрахунок. Наприклад, під санкції попадав «Газпромбанк». Разом з тим дали відповідну ліцензію, яка дає можливість розраховуватися за газ і за нафту для окремих країн, зокрема, Туреччині і Угорщині. Тому частково банки присутні, по окремим видам операції й для окремих країн», – зауважив він.

Втім, каже економіст, переважна частина великих банків, які здійснювали зовнішню діяльність, на сьогодні знаходиться під санкціями. Тому дуже багато російських експортерів і імпортерів фактично перейшли на розрахунки криптовалютою, щоб не стикатися з різноманітними обмеженнями, які були впроваджені проти російських банків, розповів експерт.

«РФ хоче створити прецедент»

Росія намагається послабити санкційний тиск в тому числі на свої фінансові установи. Зокрема, в березні стало відомо, що Кремль виставляє як умову для переговорів про перемирʼя зняття санкцій з «РоссельхозБанку». Але Євросоюз не пішов на поступки та відмовився під'єднувати банк до системи SWIFT. Несходовський припускає, що у разі успішного для себе результату Кремль не обмежиться цим банком.

Росія вимагає зняти західні санкції з «РоссельхозБанку»
Росія вимагає зняти західні санкції з «РоссельхозБанку»

«Вони хочуть зняти в цілому з банків санкції не тому, що цей банк є важливим, а тому, щоб в принципі зробити прецедент – зняття санкцій. Вони наголошують, що цей банк використовується для розрахунків за сільськогосподарську продукцію. Вони порушували питання Чорноморської ініціативи, що якраз Росії треба зняти всі обмеження з проходження торгових суден – по страхуванню і, в тому числі по розрахунках.

Тобто їм достатньо зробити прецедент, щоб один із великих російських банків вже не був під санкціями. А далі через цей банк уже проводити всі абсолютно розрахунки за будь-яку продукцію, навіть зброю», – пояснив економіст.

Тим часом в Україні на аукціонах продають активи дочірніх підрозділів російських банків, які раніше працювали на підконтрольній території. Майно на 3 мільярди гривень у держави намагалася придбати компанія громадянки Росії Марини Євсеєвої. Проте після розслідування проєкту «Схеми» Української служби Радіо Свобода НБУ позбавив компанію-покупця ліцензії.

Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG