«Саме з цього місця вони зупиняли український контрнаступ».
«Авіація РФ у Мелітополі – це ну дуже небезпечно для України».
«Нічого міжнародного туди літати не буде».
Російська влада готується до відновлення аеропортів у захоплених Донецьку, Маріуполі та Мелітополі. Відбудувати летовища можна буде за рік-два, щойно дозволить безпекова ситуація, заявив віцепремʼєр уряду Росії Марат Хуснуллін.
Попри те, що гаряча фаза війни триває, російська влада періодично озвучує плани відновити пасажирське авіасполучення, зокрема і на окупованій частині півдня.
- Чи мають ці ідеї шанси на втілення?
- Яких пошкоджень зазнали аеродроми під час повномасштабної війни?
- Яким чином окуповані летовища використовуються зараз?
Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
Ще в лютому минулого року призначений Кремлем керівник захопленої частини Запорізької області Євген Балицький заявляв про наміри відновити аеропорт у Мелітополі до кінця 2024 року.
Причому, як пишуть журналісти місцевого видання «РІА Південь», ідеться про явну підміну понять. Балицький казав про відновлення аеропорту з військово-цивільними функціями, хоча цивільного летовища в Мелітополі не було і до повномасштабного вторгнення, а був військовий аеродром, стратегічний об’єкт Повітряних сил.
Прогнози Балицького не здійснилися. І ось 10 квітня 2025 року про плани відновити аеропорти в Мелітополі, а також Донецьку та Маріуполі, заявив в інтерв’ю виданню «Ізвєстія» віцепрем’єр уряду Росії Марат Хуснуллін.
Він додав, що роботи з відновлення аеропортів коштуватимуть до 6 мільярдів рублів (тобто до 73 мільйонів доларів). Посадовець зазначив, що треба буде заново споруджувати будівлі аеропортів. А ось злітні смуги достатньо буде просто відремонтувати.
Важливість аеродрому в Мелітополі
За перші місяці повномасштабного вторгнення Росії ЗСУ атакували летовище у захопленому Мелітополі принаймні п’ять разів, заявляв тодішній радник Офісу президента України Олексій Арестович. На аеродромі російські загарбники розміщували штурмовики Су-25 та гелікоптери.
Про значення цих уражень «Новинам Приазов’я» розповів аналітик InformNapalm Антон Павлушко.
«У Мелітополі до війни була авіабаза транспортної української авіації. Її якраз до війни, здається, відремонтували. А вже після початку повномасштабної війни там розмістилися росіяни. В них там був аеродром підскоку для гелікоптерної авіації. І звичайно, що саме з цього місця вони зупиняли, наприклад, український контрнаступ», – зауважив він.
В Україні немає стільки ракет, щоб зробити з цієї авіабази якийсь один великий кратерАнтон Павлушко
За словами аналітика, на аеродромі Мелітополя у 2022 році було розташовано дуже багато гелікоптерів окупантів.
«І саме тоді, звичайно, що всі це побачили по супутнику та нанесли тоді ураження по цій авіабазі. По Мелітополю окупанти одразу зрозуміли, що так близько ловити немає чого, розміщуючи свою авіацію до лінії фронту. Але все одно аеропорт як такий залишився. Звичайно, що українські удари були, але в Україні немає стільки ракет, щоб зробити з цієї авіабази якийсь один великий кратер», – зазначив він.
Летовище в Мелітополі й надалі цікавитиме Росію передусім як військовий об’єкт, вважає аналітик Павлушко.
«Звичайно, що для них це дуже ласий шматок, тому що якщо там розмістити не тільки гелікоптери, а ще якісь літаки, ну там, в принципі, взагалі можна за декілька десятків хвилин добиратися до різних українських цілей. Там тобі і Одеса під боком, і навпроти прямо Запоріжжя, і Херсон. Ну дуже небезпечно таке для України місце, з одного боку», – каже експерт.
З іншого боку, окупанти так само розуміють, що велике скупчення їхньої авіації на мелітопольському аеродромі – це ціль для відпрацювання з боку українських військових, зауважив він.
«Не треба буде годинами летіти. Дронами можна туди долетіти набагато швидше. Втім, звичайно, що там вони (окупанти) будуть намагатися щось розміщувати. Будуть робити і капоніри, і якесь нове місце для розміщення бомб, палива. Загалом щось таке планувати будуть», – вважає Павлушко.
Аеродром під катівню?
Речник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Коваленко не вірить, що окупантам вдасться відновити аеродром у Мелітополі під час бойових дій.
За словами посадовця, зараз російські військові використовують його як катівню.
«Є численні свідчення, що там затримували наших українців. Під час окупації допитували їх там. Цей аеродром перебуває під постійною увагою наших Збройних сил. Тобто туди було неодноразово чимало влучень. Останнє, якщо не помиляюсь, на початку березня 2025 року.
Колись окупантами у 2022 і 2023 роках він використовувався як аеродром для тактичної авіації, для оцих літаків типу «Су», які скидають керовані авіабомби. Зараз він не використовується. Тобто там завдано шкоди злітно-посадковій смузі. Тому там зараз можуть злітати тільки маленькі літальні апарати», – повідомив він.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
Доля аеропортів Бердянська та Маріуполя
Серед летовищ, про відновлення яких говорить російський віцепремʼєр Хуснуллін, є також аеропорт у Маріуполі. Він не використовувався з 2014 року.
У 2019 році тодішній міністр інфраструктури України Владислав Криклій заявляв, що аеропорт не працює, бо українська влада не хоче повторення трагедії MH17.
Про стан об’єкта «Новини Приазовʼя» розпитали експерта з авіації Богдана Долінце.
«Якщо говорити про аеропорт Маріуполя, то він у 2005 році пройшов чергову реконструкцію, але з 2014 року він не експлуатувався у зв’язку з близькістю до лінії фронту. Тобто фактично мова йде, що цей аеропорт перебував в достатньо непоганому стані, але для виконання регіональних рейсів він не використовувався.
Протягом повномасштабної війни інформації щодо руйнування або пошкодження цього аеропорту не було. Тобто можна пропустити, що в цілому цей аеропорт може перебувати в стані, який дозволяє достатньо швидко або відносно недорого повернути його до функціонування», – зазначив він.
У розмовах про так зване «відновлення» на окупованій частині півдня російська влада згадує також і Бердянськ. Відбудова аеропорту значиться в майстер-плані міста, який у лютому 2025 року представив Єдиний інститут просторового планування РФ.
«До 2022 року, тобто до початку повномасштабної війни, аеропорт у Бердянську не функціонував. І загалом він потребував реконструкції. Якщо говорити про сам аеропорт, то в цілому з 1997 року він в принципі не приймав і не відправляв рейси.
Злітно-посадкові смуги, а саме: аеродромний комплекс у Бердянську і Маріуполі використовувався саме для військових цілей. А щодо можливості відновлення цивільних авіаперевезень, то, звісно, бердянський аеропорт неможливо на сьогодні використовувати. Для цього необхідно провести реконструкцію», – наголосив експерт.
Що стосується Маріуполя, то там у разі успішного запуску зможуть сідати хіба що російські літаки, додає Долінце. Адже повітряний простір над Україною закритий для цивільної авіації.
«Піар-проєкти РФ»
Аналітик InformNapalm Антон Павлушко вважає, що згадки про окуповані аеропорти Росії потрібні здебільшого як піар-проєкти.
Щось цивільне з російських якихось регіонів туди може спокійно сідатиАнтон Павлушко
«Вони зараз заявляють, що в Маріуполі й льодову арену будують. Там дуже пафосні проєкти. Я думаю, що в принципі відновлення аеропортів може бути так само одним з таких проєктів. Чи туди щось буде літати? Звичайно, що міжнародне нічого не буде літати.
Але щось цивільне з російських якихось регіонів туди може спокійно сідати. Але, знову ж таки, все залежить від того, як закінчиться війна і взагалі чи це їм дістанеться. Якщо лінія фронту буде знаходитися тільки в десятках кілометрів і, в принципі, все буде дуже незрозумілим, то звичайно, що відновлювати там ніхто нічого не буде», – зазначив він.
Найбільше з усіх летовищ, про які згадав Марат Хуснуллін, за час війни Росії проти України постраждав аеропорт в окупованому Донецьку. Він був повністю зруйнований ще у 2015 році. Лише його відновлення буде коштувати принаймні вдвічі дорожче, ніж планує витратити російська сторона на відновлення трьох об’єктів, каже експерт з авіації Долінце.
«Ми пам’ятаємо, що аеропорт «Донецьк» в принципі був повністю знищений, тобто мова йде про відсутність злітно-посадкової смуги, термінального комплексу і загалом тривалий час – фактично 8 років він не експлуатувався, що, звісно, призвело до деградації систем.
Тобто, якщо говорити про донецький аеропорт, то загалом мова має йти про побудову абсолютно нового аеропорту. Вартість такого будівництва, як правило, складає від 120 до 200 мільйонів доларів. Це якщо говорити про базову можливість відновлення авіаперевезень», – підкреслив він.
Українські військові регулярно завдають ударів по російських військових аеродромах не тільки на окупованій частині України, але й у Росії.
Останнім часом таких ударів поменшало, а західна преса повідомляла, що українським військовим бракує далекобійних ракет. Разом з тим, підсумовує Богдан Долінце, атаки поновляться як тільки Україна зможе поповнити свій арсенал.
Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва
Форум