Верховна Рада законодавчо закріпила пріоритетність членства України в НАТО (організації Північноатлантичного договору).
За ухвалення законопроекту № 6470 в цілому проголосували 276 депутатів (за мінімально необхідних 226).
«Агресія Російської Федерації проти України, анексія частини української території поставила перед Українською державою невідкладне завдання щодо реального забезпечення національної безпеки країни. Досвід низки держав-сусідів України свідчить, що в нинішніх умовах як найефективніший інструмент забезпечення безпеки, збереження територіальної цілісності і суверенітету вони розглядають структури колективної безпеки, що функціонують на засадах прогресивних демократичних цінностей, найбільш дієвою з яких є організація Північноатлантичного договору. Суттєве розширення цієї організації за останні роки – переконливе цьому підтвердження», – мовиться у пояснювальній записці до законопроекту.
Автори законопроекту визначили, що основними засадами зовнішньої політики України є поглиблення співпраці з НАТО з метою набуття членства у НАТО.
Один з авторів законопроекту – спікер парламенту Андрій Парубій – заявив перед голосуванням, що документ закріпить «головний безпековий курс України – членство в НАТО».
Україна після самоусунення колишнього президента Віктора Януковича і втечі його влади відмовилася від запровадженого ним 2010 року позаблокового статусу: у грудні 2014-го Верховна Рада України підтримала президентський законопроект про відмову України від того статусу. Але аж дотепер Україна офіційно не відновлювала попереднього чітко визначеного курсу на вступ до НАТО, який розробив 2004 року той самий Янукович, на той час прем’єр-міністр, за президентства Леоніда Кучми.
Київ формально обмежувався досі завданням перейти на стандарти і принципи діяльності Північноатлантичного союзу й активно співпрацює з НАТО на різних напрямках. У НАТО наголошують, що позиція союзу залишається незмінною: Україна має право на вступ, коли Київ висловить бажання вступати і виконає необхідні умови. Натомість Росія вимагає «гарантій невступу України в НАТО».
5 червня Чорногорія стала 29-м членом НАТО. Цьому протистояли Росія і проросійські політичні партії у Чорногорії.
НА ЦЮ Ж ТЕМУ:
Україна і НАТО. Про нейтралітет та спів «путінських снігурів»
Настав час створити міжнародну антипутінську коаліцію – голова ліги «Україна – НАТО»