Нова редакція угоди про корисні копалини жорсткіша за попередню, повідомляє українське видання NV з посиланням на п’ятьох людей, які працюють над редакцією документу.
За даними журналістів, українська сторона отримала від Сполучених Штатів нову версію угоди щодо використання природних копалин України. Її умови «на порядок жорсткіші», ніж попередній варіант, який привіз до Києва міністр фінансів США Скотт Бессент.
«Нова версія від американських партнерів пропонує закріпити за США 100% власності майбутнього фонду і розподілити внески сторін у фонді у співвідношенні два до одного, де українська сторона вносить дві третини майбутніми надходженнями від видобутку, а американська сторона — третину, яку вже надала у вигляді зброї», – повідомляє NV.
Читайте також: Польща платить абонплату за роботу Starlink в Україні – міністр цифровізації
Також, повідомляють співрозмовники видання, обсяг фонду Вашингтон пропонує встановити на рівні 500 мільярдів доларів. Угода охоплює не лише мінеральні копалини, а й газ і нафту, але не стосується майбутніх доходів від портів.
NV додає, що американська сторона вважає угоду «суто комерційною» і виносить обговорення питань гарантій безпеки за її межі. Також у межах угоди США не беруть на себе жодних зобовʼязань з інвестицій.
Натомість українська сторона пропонує переглянути обʼєм фонду і закріпити необхідність використання грошей фонду виключно для інвестицій в Україні.
Як пише «Економічна правда», угода передбачає, що фонд сприятиме збільшенню прямих іноземних інвестицій в Україну щонайменше вдвічі на кожний внесений долар. Метою визначене повернення ВВП України до рівня кінця 2021 року.
За даними «ЕП», інвестиційний Фонд отримуватиме 50% доходів з українських мінеральних та нафтогазових ресурсів для реінвестування в українську економіку, зокрема, видобувну та переробну інфраструктуру.
Читайте також: МЗС: Сибіга поговорив з держсекретарем США, щоб продовжити «орієнтований на результат діалог»
Тим часом американський канал CNN, посилаючись на свої джерела, знайомі з переговорами, пише, що умови угоди «не такі, які президент Зеленський захоче прийняти».
«Це дивна пропозиція – намагатися взяти від країни, яка є жертвою війни, більше, ніж коштує платити за її оборону», – сказав співрозмовник CNN.
Українці все ще намагаються домовитися про поправки, тому що поточний проєкт «не передбачає жодних американських зобов’язань, тоді як очікується, що Україна все надасть», повідомило джерело.
Раніше Sky News з посиланням на українське джерело повідомило, що президент України Володимир Зеленський не готовий погодитися на угоду щодо корисних копалин, оскільки Україна бачить у проєкті угоди «низку проблемних моментів».
Читайте також: ОП: Єрмак у розмові з Волцом наголосив на важливості збереження співпраці України і США
21 лютого Зеленський заявив про розробку угоди представниками Сполучених Штатів та України, не уточнивши, чого саме вона стосуватиметься. За його словами, це угода, яка «може додати нашим відносинам». Він висловив сподівання на «справедливий результат».
Того ж дня радник президента США з національної безпеки Майк Волц висловив впевненість, що Зеленський незабаром підпише угоду зі США про корисні копалини.
Попередня пропозиція Вашингтона, як повідомлялося, передбачала надання Сполученим Штатам доступу до рідкісноземельних мінералів на 500 мільярдів доларів в якості оплати за американську військову та фінансову підтримку захисту Києва від повномасштабного вторгнення Росії.
Президент України зазначив, що допомога США у воєнний час до цього часу була набагато меншою за цю суму, і що пропозиція США не пропонує конкретних гарантій безпеки.
Форум