Доступність посилання

ЗМІ: Київ не готовий погодитися на угоду щодо корисних копалин, оскільки у проєкті є «проблемні моменти»


«Угода ще не готова до підписання, є низка проблемних питань, і в нинішньому вигляді проєкту президент не готовий його прийняти»
«Угода ще не готова до підписання, є низка проблемних питань, і в нинішньому вигляді проєкту президент не готовий його прийняти»

Президент України Володимир Зеленський не готовий погодитися на угоду щодо корисних копалин, оскільки Україна бачить у проєкті угоди «низку проблемних моментів», повідомляє Sky News з посиланням на українське джерело.

Дональд Трамп заявив, що угода близька до схвалення, але джерело, обізнане з переговорами, повідомило Sky News, що український президент не готовий підписати.

«Угода ще не готова до підписання, є низка проблемних питань, і в нинішньому вигляді проєкту президент не готовий його прийняти. Сьогодні проєкти не відображають партнерства в угоді, а містять лише односторонні зобов’язання України», – зазначає Sky News.

Читайте також: Угода щодо копалин зі США. Які ризики і вигода України?

Раніше агенція Reuters з посиланням на свої джерела повідомила, що американські переговорники, які тиснуть на Київ щодо доступу до критично важливих корисних копалин України, порушили ймовірність обмеження доступу країни до життєво важливої системи супутникового Інтернету Starlink Ілона Маска.

Під час зустрічі представника США з питань України Кіта Келлога та Зеленського Україні повідомили, що їй загрожує неминуче припинення послуги, якщо вона не досягне угоди щодо корисних копалин, повідомило джерело. Офіційно це ні Київ, ні Вашингтон не підтверджували.

21 лютого Зеленський заявив про розробку угоди представниками Сполучених Штатів та України, не уточнивши, чого саме вона стосуватиметься. За його словами, це угода, яка «може додати нашим відносинам». Він висловив сподівання на «справедливий результат».

Того ж дня радник президента США з національної безпеки Майк Волц висловив впевненість, що Зеленський незабаром підпише угоду зі США про корисні копалини.

Читайте також: ОП: Єрмак у розмові з Волцом наголосив на важливості збереження співпраці України і США

Попередня пропозиція Вашингтона, як повідомлялося, передбачала надання Сполученим Штатам доступу до рідкісноземельних мінералів на 500 мільярдів доларів в якості оплати за американську військову та фінансову підтримку захисту Києва від повномасштабного вторгнення Росії.

Президент України зазначив, що допомога США у воєнний час до цього часу була набагато меншою за цю суму, і що пропозиція США не пропонує конкретних гарантій безпеки.

Британське видання The Telegraph опублікувало деталі угоди щодо корисних копалин, яку влада США запропонувала Україні, заявивши, що умови цього документу відповідають тим, які зазвичай накладаються на держав-агресорів, що зазнали поразки у війні. За даними видання, угода охоплює «економічну цінність, пов’язану з ресурсами України», включаючи «мінеральні ресурси, ресурси нафти і газу, порти, іншу інфраструктуру (за домовленістю)».

The Telegraph зазначає, що президент Зеленський, який сам запропонував ідею залучення США до розробки родовищ в Україні, ймовірно, не очікував, що зіткнеться з умовами, гіршими, ніж фінансові санкції, накладені на Німеччину і Японію після їхньої поразки у війні в 1945 році, і гіршими, ніж репарації, накладені на Німеччину за підсумками Першої світової війни.

Згодом Зеленський уточнив, що угоду не підписали через «юридичні питання». Адже, за словами Зеленського, Україні потрібні гарантії безпеки, а не просто віддати ресурси.

Днями медіа повідомили, що адміністрація Трампа не відмовилася від ідеї укласти з Україною угоду про корисні копалини і зараз розглядає можливість підписання «спрощеного» варіанту документа, в якому не йшлося б про конкретні цифри, а лише позначалися б наміри сторін співпрацювати.

Форум

XS
SM
MD
LG