Президент Володимир Зеленський повідомив, що 4 квітня в Києві зустрівся з керівниками військових штабів Франції і Великої Британії, щоб обговорити плани розміщення іноземного контингенту в Україні в рамках угоди про припинення вогню.
На пресконференції в Києві він зазначив, що «розуміння щодо цієї інфраструктури» може бути досягнуте протягом місяця, а зустрічі військових представників відбуватимуться тепер раз на тиждень для обговорення деталей плану.
«З початку роботи над ідеєю щодо гарантій безпеки – я відповім про контингент – ми провели ряд зустрічей. Сьогодні вже два місяці, як ми працюємо над цим, команди працюють… Така підсумовуюча зустріч сьогодні була, етапна, важлива. Це не значить, що лише три країни (беруть участь – ред.): Україна, Франція і Британія – включені в цей процес. Багато інших країн – я не хочу поки що говорити кількість цієї коаліції – це буде коаліція. Я думаю, що командам потрібен ще десь місяць, ми вважаємо, що не довше. І ми будемо готові повністю з розумінням цієї інфраструктури», – сказав Зеленський.
За його словами, йдеться про присутність на землі, в небі і на морі, про протиповітряну оборону, «і деякі ще делікатні речі».
«Ми будемо зустрічатись тижнями, кожного тижня, не на моєму рівні, а на рівні наших військових, де, в яких місцях – це проговорюється окремо. У нас є багато вже розуміння у наших партнерів, що потрібно Україні, де є сенситивні такі географічно моменти, де ми б хотіли мати підтримку. І важливо, що сьогодні я обговорював стратегічні питання, не тільки питання кількості, а питання мандату цієї інфраструктури, дати, розуміння, в який етап домовленостей ми можемо розраховувати вже на контингент», – сказав голова держави.
Зеленський додав, що командувачі штабів Франції і Великої Британії доведуть його позиції лідерам своїх країн, а також іншим штабам інших країн, «і потім ми вже зустрінемося ще раз».
Франція і Британія за останні тижні провели низку самітів з європейськими лідерами в Парижі та Лондоні, а також збирали начальників оборонних штабів низки столиць, щоб наблизитися до розуміння, які саме гарантії безпеки вони можуть надати і як виглядатиме у майбутньому контингент іноземних військ в Україні.
Після саміту в Парижі президент Франції Емманюель Макрон наполіг: майбутній контингент, що стане другим безпековим елементом для України після ЗСУ, не виконуватиме функцію миротворців. Це будуть forces de réassurances, що перекладається з французької як «сили для зміцнення впевненості», «сили запевнення», в деяких українських ЗМІ також згадуються як «сили стримування».
Усталеного визначення для майбутньої місії немає, оскільки це нова концепція, яка лише розробляється. Відмова від визначення «миротворці» дозволяє країнам, які формують місію, відійти від усталених норм для цього поняття.
Дипломати в НАТО, з якими спілкувалося Радіо Свобода і які не уповноважені давати офіційні коментарі ЗМІ, тому їхні імена не будуть вказані у цьому тексті, пояснили суть цих відмінностей. Одна з них – можливість уникнути необхідності отримувати згоду Росії.
Форум