Президент України Володимир Зеленський відмовився від пропозиції делегації Конгресу США підписати меморандум, за яким Штати отримали б 50% від усіх майбутніх запасів мінералів в Україні, повідомив політичний оглядач The Washington Post Джош Рогін у соцмережі X з посиланням на американських конгресменів, які брали участь у Мюнхенській конференції.
«Зеленський чемно відмовився підписувати це», – додав Рогін.
Згодом журналіст уточнив, що Україна начебто не підписала дану угоду, бо «в обмін на доступ до ресурсів не отримувала жодних гарантій безпеки».
Інших подробиці запропонованої США угоди не наводиться. В Офісі президента наразі дану інформацію не коментували.
Зеленський і віцепрезидент США Джей Ді Венс також обговорювали на конференції угоду щодо корисних копалин, але їхня зустріч завершилася без повідомлення деталей.
«Наші команди продовжуватимуть працювати над документом, – зазначив Зеленський у соцмережі Х. – Ми готові якомога швидше рухатися до справжнього та гарантованого миру. Ми глибоко цінуємо рішучість президента Трампа, який може допомогти зупинити війну та забезпечити правосуддя та гарантії безпеки для України».
Раніше Венс за підсумками зустрічі з Зеленським заявив про необхідність досягти «тривалого миру, не такого, який призведе до конфлікту в Європі через кілька років».
У Держдепартаменті США цього тижня заявили, що спеціальний посланець президента США з питань Росії та України Кіт Келлог відвідає Німеччину, Бельгію й Україну з 13 по 22 лютого. Метою візиту там назвали «просування мети президента Трампа щодо забезпечення миру через силу в Україні та захисту інтересів національної безпеки США».
Президент США Дональд Трамп заявив 3 лютого, що хоче домовитися з Україною про угоду, яка забезпечить доступ США до рідкісноземельних мінералів, що використовуються в електроніці.
«Ми прагнемо укласти угоду з Україною, за якою вони будуть забезпечувати те, що ми їм даємо, своїми рідкісноземельними елементами й іншими речами», – сказав Трамп.
Згодом Зеленський заявив, що Україна відкрита до укладання угоди зі США щодо доступу до рідкісноземельних копалин і потребує гарантій безпеки від союзників як частини будь-якого врегулювання.
За словами президента, до 20% мінеральних ресурсів України, включаючи близько половини родовищ рідкісноземельних елементів, перебувають під російською окупацією. Він припустив, що Москва може відкрити доступ до цих ресурсів для своїх союзників – Північної Кореї та Ірану.
Форум