70% опитаних українців заявили, що не хотіли б виїжджати до іншої країни на постійне місце проживання в разі відкриття кордонів України для всіх категорій населення, свідчать дані опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.
Виїхати за таких умов хотів би 20,7% респондентів, не змогли визначитися з відповіддю 9% опитаних.
Як вказують автори дослідження, серед респондентів частка чоловіків, які хотіли б виїхати до іншої країни, становить 25%, а жінок – 17%.
«Про бажання виїхати за кордон для постійного проживання у разі відкриття кордонів, найчастіше повідомляли респонденти віком від 18 до 29 років (33%). Чим старша вікова група, до якої належить респондент, тим менша частка респондентів, які бажали би виїхати за кордон на постійне місце проживання. Серед респондентів віком від 30 до 39 виїхати за кордон бажало б 27%, серед респондентів 40-49 років – 23%, 50-59 років – 16%, а серед респондентів, яким за 60 років – 9%», – йдеться в повідомленні.
Мотивацією для тих, хто хотів би виїхати, є відсутність можливостей для розвитку (30,5%), загроза життю внаслідок ведення бойових дій (29%), недостатня соціальна підтримка з боку держави (29%), бажання возз’єднатися з рідними (26%), бажання вивезти рідних, що залежать від респондента (23%), і неможливість знайти роботу (21%).
Опитування проводили у період з 29 листопада по 14 грудня 2024 року. Методом face-to-face опитали 1518 респондентів віком від 18 років, які проживають у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях і Києві. У Запорізькій, Донецькій, Харківській, Херсонській областях – лише на тих територіях, що контролюються урядом України і на яких не ведуться бойові дії.
- З початку повномасштабного вторгнення Росії населення України скоротилося майже на 10 мільйонів осіб, або чверть від загальної кількості, повідомив у жовтні Східноєвропейський фонд народонаселення ООН. Головні причини демографічної кризи – масовий виїзд біженців, падіння народжуваності та численні жертви серед населення внаслідок бойових дій. Зараз Україна має один із найнижчих рівнів народжуваності у світі: всього одна дитина на одну жінку.
- У фонді ООН зазначили, що негайний вплив відчули на собі регіони, що майже знелюдніли через війну, зокрема, села, в яких залишилися лише люди похилого віку. Точніший підрахунок та повний перепис населення можливі лише після завершення війни.
- У 2021 році в Україні проживало близько 40 мільйонів осіб. За прогнозом Міністерства соціальної політики України, до 2050 року в Україні може залишитися приблизно 25 млн населення. За словами першої заступниці міністра соціальної політики Дарини Марчак, нині на підконтрольній території України проживає близько 31 млн населення, ще 5 млн – за кордоном і до 5 млн – на окупованих територіях.
Форум