Всесвітня організація охорони здоров’я додала вакцину MVA-BN від віспи мавп до списку попередньої кваліфікації – про це її пресслужба повідомила 13 вересня.
Очікується, що схвалення попередньої кваліфікації сприятиме «вчасному та посиленому доступу до цього життєво важливого продукту в громадах, які мають нагальну потребу», аби зменшити поширення хвороби.
ВООЗ уточнює, що її рішення ґрунтується на інформації, наданій виробником – данською компанією Bavarian Nordic A/S, а також рецензії від Європейського медичного агентства (EMA), який є відповідальним регулятором щодо цієї вакцини.
Читайте також: КМДА: у столиці з гарячкою Західного Нілу госпіталізували 17 пацієнтів, троє із них померли
Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адганом Гебреєсус назвав попередню кваліфікацію вакцини важливим кроком у боротьбі з хворобою.
«Тепер нам потрібно терміново наростити закупівлі, збір коштів та виробництво, щоб забезпечити справедливий доступ до вакцин там, де вони найбільше потрібні, поряд з іншими інструментами охорони здоров’я, щоб запобігти зараженням, зупинити передачу та врятувати життя», – заявив він.
За даними організації, вакцину MVA-BN можна вводити людям старше 18 років у вигляді дводозової ін’єкції з інтервалом у чотири тижні. Після попереднього зберігання в холоді вакцину можна зберігати при 2-8 градусах Цельсія до восьми тижнів.
ВООЗ також рекомендує використання одноразової дози в разі обмеженого постачання, але наголошує на необхідності подальшого збору даних про безпеку та ефективність вакцини за цих обставин.
Читайте також: У Швеції заявили про перший випадок нового штаму мавпячої віспи за межами Африки
Наявні дані свідчать, що однодозова вакцина MVA-BN, введена перед зараженням, за оцінками, має 76% ефективності захисту людей від мавпячої віспи, а схема з двома дозами досягає приблизно 82% ефективності. Вакцинація після контакту зі збудником є менш ефективною, ніж вакцинація до нього.
Станом на зараз понад 120 країн підтвердили понад 103 тисяч випадків мавпячої віспи з початку глобального спалаху в 2022 році. Лише у 2024 році, за даними на 8 вересня, було 25 237 ймовірних і підтверджених випадків і 723 смерті від різних спалахів у 14 країнах Африканського регіону.
У серпні Європейський центр профілактики та контролю захворювань (ECDC) підвищив рівень ризику через спалах мавпячої віспи з низького до помірного.
Форум