Агентство США з глобальних медіа (USAGM) розірвало контракти з двома супутниковими системами, які транслюють російськомовний контент, створений телеканалом «Настоящее время», яким керує Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода. Це відбувається на тлі боротьби USAGM за згортання діяльності частини мовників, які фінансуються США.
4 квітня телеканал «Настоящее время» повідомив, що трансляція на супутникових системах Astra та Eutelsat після цього рішення USAGM більше не відбувається, але це все ще можлива через супутникову систему Hotbird. USAGM не пояснило причин свого рішення.
Телеканал «Настоящее время», визнаний у Росії «небажаною організацією», заявив, що її аудиторія може використовувати інші цифрові засоби для доступу до програм, які продовжують виходити. «Настоящее время» фокусується на Росії, Україні, Центральній Азії, Східній Європі та інших регіонах.
Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода охоплює майже 50 мільйонів людей у таких країнах, як Білорусь, Китай, Іран та Росія, прагнучи подавати незалежні та неупереджені новини та інформацію для 23 країн, на які воно веде мовлення 27 мовами.
Рішення USAGM про розірвання контрактів на супутники відбулося через три тижні після того, як указ, підписаний президентом США Дональдом Трампом, передбачав скорочення семи агентств, включаючи USAGM, до «мінімального рівня, який відповідає чинному законодавству».
Через кілька годин після підписання указу USAGM заявило про припинення виділеного Конгресом фінансування Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода на 2025 бюджетний рік, який закінчується 30 вересня.
Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода назвало цей крок незаконним і наразі веде судовий процес проти USAGM щодо цього рішення.
25 березня суд США задовольнив прохання Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода про тимчасовий обмежувальний наказ, постановивши, що USAGM діяло «свавільно та примхливо», припиняючи дозвіл на роботу Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода. Наступного дня USAGM надіслало Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода лист, у якому повідомило, що скасовує попереднє рішення, але «без шкоди повноваженням USAGM припиняти грант».
Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода, яке 1 квітня було змушене відправити багатьох своїх співробітників у відпустку зі скороченою оплатою праці, заявило, що продовжує чекати офіційного підтвердження від USAGM щодо відновлення грантового фінансування.
Захисники прав ЗМІ назвали крок до розпаду USAGM «обурливим», кажучи, що це приносить перемогу авторитарним режимам у всьому світі. 1 квітня Комітет захисту журналістів попередив, що це також ставить під загрозу багатьох журналістів, які працювали на таких мовникяів, як Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода.
«Журналісти, пов’язані з USAGM, зазнають серйозних погроз, ув’язнення і переслідування у своїх країнах через те, що вони висвітлюють політично делікатні теми», – йдеться в листі, також підписаному PEN America, «Репортерами без кордонів» та іншими організаціями, які закликають Конгрес США вжити «негайних заходів» для захисту журналістів.
USAGM є незалежною урядовою агенцією США, яка контролює трансляцію новин та інформації майже 50 мовами приблизно для 361 мільйона людей щотижня. Загальний бюджетний запит для USAGM на 2025 фінансовий рік становив 950 мільйонів доларів США для фінансування всіх операцій та капітальних інвестицій. USAGM опікується такими ЗМІ, як Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода, «Голос Америки», «Радіо Вільна Азія», Офіс мовлення на Кубу (Radio Marti) та іншими.
Форум