Новий уряд Німеччини заявляє, що буде тиснути на Європейський Союз, щоб той нарешті додав трохи жорсткості щодо деяких країн – у завуальованій формі натякаючи на Угорщину Віктора Орбана, пише видання Politico.
Консерватори нового канцлера Фрідріха Мерца та їхнього ймовірного лівоцентристського партнера по коаліції, Соціал-демократичної партії (СДПН), домовилися вимагати від блоку призупинення фінансування та призупинення права голосу для країн, які порушують ключові принципи, такі як верховенство права, згідно з проєктом коаліційної угоди, з яким ознайомилося видання.
Хоча Угорщина не згадується, в проєкті угоди явно йдеться про цю порушницю в ЄС, яку роками звинувачують у руйнуванні демократичних норм, згортанні свободи преси та обмеженні незалежності суддів.
Німецькі партії – переможці Мерца і СДПН, яка очолювала останній уряд, – наразі ведуть переговори про створення коаліції і повинні домовитися про засадничі принципи перед тим, як приступити до виконання своїх обов'язків. Домовленість про тиск на ЄС, щоб він переслідував такі країни, як Угорщина, є частиною серії попередніх угод, що охоплюють такі різноманітні питання, як міграційна політика, поступова відмова від вугілля та соціальні витрати.
«Існуючі захисні інструменти – від судових розглядів про порушення і утримання коштів ЄС до призупинення членських прав, таких як право голосу в Раді ЄС – повинні застосовуватися набагато більш послідовно, ніж раніше», -- написали учасники переговорів від консервативного блоку Мерца і СДПН у проєкті коаліційної угоди про політику в ЄС.
Європейський парламент запустив перший етап процедури за статтею 7 – також відомої як «ядерний варіант» – проти Угорщини у 2018 році через підозри у «серйозних порушеннях» основних цінностей та фундаментальних прав блоку. Але процес, який може призвести до призупинення права голосу Угорщини, застопорився через політичні розбіжності між країнами-членами.
У 2022 році Єврокомісія вирішила заблокувати близько 22 мільярдів євро готівки ЄС, призначених для Угорщини, через занепокоєння щодо прав людини та незалежності судової системи. Зрештою, у 2023 році вона розморозила понад 10 мільярдів євро, що викликало негативну реакцію.
Читайте також: ЄС виключив російських олігархів із санкційного списку після тиску Угорщини та Словаччини
Ще одним пунктом розбіжностей між ЄС та угорським урядом є дружелюбність Орбана до Москви, оскільки Будапешт неодноразово використовував своє право вето для блокування санкцій проти російських олігархів та воєначальників.
Щоб обійти це право вето, новий німецький уряд хоче «виступати за розширення голосування кваліфікованою більшістю в Раді ЄС, особливо з певних питань Спільної зовнішньої та безпекової політики (СЗБП), таких як запровадження санкцій». Це дозволило б приймати рішення без необхідності схвалення Угорщини.
Форум