Представники Угорщини заблокували спільне звернення країн Євросоюзу щодо невизнання президентських виборів у Білорусі, повідомили Радіо Свобода поінформовані джерела в Брюсселі.
Не маючи підписів представників усіх 27 країн ЄС, верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас разом із єврокомісаркою з питань розширення Мартою Кос оприлюднила власну заяву, в якій вони наголосили, що голосування 26 січня в Білорусі не було вільним і справедливим, і закликали білоруську владу звільнити всіх політичних в’язнів, «включаючи співробітника представництва ЄС», а також допустили нові санкції проти Білорусі.
«Сьогоднішні фіктивні вибори в Білорусі не були ані вільними, ані чесними. Народ Білорусі заслуговує на реальне право голосу щодо того, хто керує їхньою країною. Безжальні й безпрецедентні репресії щодо прав людини, обмеження участі в політичному житті й доступу до незалежних ЗМІ в Білорусі позбавили виборчий процес будь-якої легітимності», – йдеться у спільній заяві.
Раніше Білоруська служба Радіо Свобода повідомляла, що Угорщина і Словаччина відмовилися підписати проєкт заяви від імені 27 країн ЄС.
Пізніше представники Словаччини погодилися підписати звернення, а влада Угорщини залишилася єдиною серед членів ЄС, хто відмовився підписати заяву.
Угорщина під керівництвом Віктора Орбана неодноразово виступала проти розширення санкцій проти Росії і збільшення європейської допомоги Україні. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто є єдиним представником керівництва країн Європейського союзу, який регулярно відвідує Мінськ.
22 січня представник МЗС Білорусі Анатолій Глаз виступив із заявою, в якій назвав проєкт заяви Європейської служби зовнішніх дій щодо виборів у Білорусі «найгрубішим втручанням у виборчі процеси суверенної держави».
Олександр Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі з 1994 року і є близьким соратником президента Росії Володимира Путіна, нині балотується на сьомий термін.
Попередні результати екзит-полу показали, що за Олександра Лукашенка на виборах, які міжнародні організації визнають нечесними, проголосували 87,6%.
Попередні результати Центральна виборча комісія Білорусі обіцяє оприлюднити до другої години ночі 27 січня.
Вибори в Білорусі проходять в умовах політичної кризи, масштабних репресій і, на думку міжнародних організацій, є невільними і недемократичними.
У Білорусі не залишилося офіційно зареєстрованих опозиційних партій чи незалежних громадських організацій. З 2001 року міжнародна спільнота і незалежні спостерігачі не визнають результати виборів у Білорусі.
Форум