Авторитарний лідер Білорусі Олександр Лукашенко намагається потрапити на свій сьомий президентський термін, продовживши 31-річне перебування при владі. За повідомленням державного білоруського агентства БелТА, попередні результати екзит-полу показали, що за Лукашенка проголосували 87,6% виборців. У ЄС назвали 26 січня у Білорусі не виборами, а «процедурою повторного призначення». Білоруси за кордоном провели демонстрації протесту. Інформацію про це зібрав «Голос Америки».
У виборчих бюлетенях, крім Олександра Лукашенка фігурують ще 4 кандидати, але «всі лояльні до пана Лукашенка та високо оцінюють його правління», зазначає Sky News. Натомість низка реальних опонентів чинного президента або перебувають у в'язниці, або у вимушеній еміграції через придушення свободи слова та небезпеку фізичної розправи.
Лукашенко заявив, що йому все одно, чи визнає вибори міжнародна спільнота. «Визнаєте ви там у Євросоюзі, не визнаєте ці вибори – це справа смаку. Повірте, клянуся, мені це абсолютно фіолетово, визнаєте ви наші вибори чи ні», – заявив Лукашенко. І додав, що для нього важливо тільки «щоб білоруси визнали ці вибори».
«ЄС засуджує порушення прав людини в Білорусі, що тривають з 2020 року», – заявили у дипломатичній службі ЄС, очолюваній Каєю Каллас, де також додали, що «ця напруженість посилилася перед президентськими виборами 26 січня».
Лідерка опозиції Білорусі Світлана Тихановська сказала агенції Associated Press, що недільні вибори є «безглуздим фарсом, ритуалом Лукашенка» та «ритуалом для диктаторів».
Агенція також нагадує, що жорстке правління Лукашенка з 1994 року принесло йому прізвисько «останній диктатор Європи», а на своїй посаді він «покладається на субсидії та політичну підтримку з боку близького союзника – Росії».
Утім, очільник МЗС Польщі Радослав Сікорський у своєму пості в мережі Х закликав не називати Лукашенка «останнім диктатором Європи», нагадуючи, що лідер Росії Володимир Путін «перевершив його у крадіжках, репресіях і воєнних злочинах».
Путін перевершив його (Лукашенка) у крадіжках, репресіях і воєнних злочинахРадослав Сікорський
Сікорський поставив під сумнів виборчий процес у Білорусі. Так само відреагували і низка інших європейських політиків.
«Скажемо чітко: те, що сьогодні відбувається в Білорусі, не можна назвати виборами, – заявив президент Литви Гітанас Науседа. – Олександр Лукашенко знову використовує зовнішні атрибути демократії, щоб утриматися при владі».
Моє послання народу Білорусі: будьте сильними, ми за вами, час диктатури закінчитьсяРоберта Мецола
Науседа додав, що Лукашенко «не є – і не буде після сьогоднішньої події – легітимним президентом Білорусі».
Роберта Мецола, президентка Європарламенту заявила у переддень білоруських виборів: «Завтрашні вибори в Білорусі – це фальсифікація. Моє послання народу Білорусі: будьте сильними, ми за вами, час диктатури закінчиться».
«Демократія переможе», – запевняє Мецола.
Речник МЗС України Георгій Тихий напередодні заявив, що білоруське голосування «хотілося б назвати президентськими виборами, якби на це були підстави».
«І результати його, в принципі, відомі наперед», – сказав Тихий.
Лукашенко продовжить залишатися союзником і співучасником Путіна у його війні проти України, що відбувається всупереч інтересам білоруського народуГеоргій Тихий
Він додав, що для МЗС України «очевидно, що Олександр Лукашенко продовжить залишатися союзником і співучасником Путіна у його війні проти України, що відбувається всупереч інтересам білоруського народу».
«Ми також солідарні з позицією держав-членів ЄС, США, Канади, Великої Британії та інших демократичних країн щодо відсутності наразі в Білорусі базових умов для проведення чесних та прозорих виборів відповідно до стандартів ОБСЄ. Немає на сьогодні там таких умов і немає чесних справжніх виборів», – додав речник МЗС.
Стівен Нікс із Міжнародного республіканського інституту IRI, який займається спостереженням за виборами, назвав «фальшиві вибори Лукашенка різким контрастом із білоруськими героїчними борцями за свободу».
За його словами, білоруська опозиція в еміграції об’єдналася у демократичний рух з розбудовою альтернативних демократичних інституцій.
«Незалежно від того, чи він постачав чоботи (військові підрозділи на допомогу Росії, – ред.) до України чи навчав солдатів кубинського режиму в Мінську, Лукашенко продемонстрував, що він твердо підтримує ворогів свободи», – пишуть оглядачі у статті для видання Modern Diplomacy.
Президентські вибори 26 січня, як зазначають, «застосують усі інструменти авторитарної гри, щоб забезпечити досягнення «правильного» результату».
Нікс наводить статистику репресій у Білорусі в 2024 році – понад 5800 білорусів засуджено в політичних адміністративних справах і близько 1700 у політичних кримінальних справах. За минулий рік білоруські суди винесли майже 1500 рішень про визнання інформаційної продукції, символіки та публікацій «екстремістськими матеріалами», за які передбачено значні терміни позбавлення волі.
Лауреат Нобелівської премії Алесь Біляцький перебуває серед ув'язнених у Білорусі. За оцінками ООН, з 2020 року країну залишили близько 300 000 білорусів – переважно виїхали до Польщі та Литви – з дев'яти мільйонів населення.
Сам Лукашенко заявив, що деякі з його політичних опонентів «обрали» піти у в'язницю. Він «посперечався зі світовими ЗМІ на пресконференції, яка тривала понад чотири години 20 хвилин», повідомляє агенція Reuters.
На запитання, як вибори можуть бути вільними та чесними, враховуючи, що всі головні опозиціонери перебувають у в’язницях або втекли з країни, Лукашенко відповів: «Хтось обрав в’язницю, хтось – «заслання», як ви кажете. Ми не виганяли нікого з країни».
За його словами, в Білорусі нікому не забороняють говорити, але в'язниця – «для людей, які занадто широко роззявили рота, прямо кажучи, для тих, хто порушив закон».
Відповідно до Всесвітнього індексу свободи преси за 2024 рік, Білорусь є найнебезпечнішою країною для журналістів у Європі, через що громадянам надзвичайно важко отримати доступ до будь-якої інформації, яка не є пропагандою режиму, нагадує Modern Diplomacy.
США радять своїм громадянам не відвідували Білорусь «через свавільне застосування білоруською владою місцевих законів, ризик затримання, продовження сприяння російській війні проти України, потенційні громадянські заворушення та обмежені можливості Посольства допомагати громадянам США, які проживають або подорожують до Білорусі».
Як заявила раніше Світлана Тихановська, білоруси у світі у день «виборів без вибору» протестуватимуть «проти фальсифікацій 2025 року», зокрема за її власної участі у Варшаві.
«Якщо ви в Білорусі, ігноруйте голосування. А якщо вас змусять у цьому брати участь, то голосуйте «проти всіх», – закликала Тихановська у мережі «Телеграм».
Після виборів 2020 року у Білорусі тривали масові протести і демонстрації, у результаті яких було арештовано понад 65 000 людей, багато з яких досі перебувають у в'язницях.
На засіданні 22 січня Європарламент ухвалив резолюцію щодо репресій і нелегітимних виборів у Білорусі.
Вибори в Білорусі проходять в умовах політичної кризи, масштабних репресій і, на думку міжнародних організацій, є невільними і недемократичними.
У Білорусі не залишилося офіційно зареєстрованих опозиційних партій чи незалежних громадських організацій. З 2001 року міжнародна спільнота і незалежні спостерігачі не визнають результати виборів у Білорусі.
Форум